Po podatkih Covid-19 Sledilnika so pristojni v zadnjih 24 urah opravili 2509 testov in potrdili 189 novih primerov. To pomeni, da je bil delež pozitivnih testov 7,53-odstotni. V bolnišnici je 111 ljudi s covidom-19, na intenzivni enoti jih je 20. Iz bolnišnice so odpustili 10 pacientov. Umrli so trije ljudje.
V Ljubljani so v ponedeljek potrdili 32 novih primerov, v Kranju 10, v Mariboru devet, v Škofji Loki pa sedem. Pet primerov so potrdili v Celju, na Jesenicah, občini Hoče-Slivnica, pa tudi na Škofljici in v Tržiču. Še tri okužbe so zabeležili v Črni na Koroškem, Zrečah, na Vrhniki, v Tolminu, Krškem, Gorenji vasi-Poljanah, Šenčurju, Selnici ob Dravi in Rečici ob Savinji. Dve okužbi so potrdili v občinah Domžale, Ravne na Koroškem, Mežica, Hrastnik, Beltinci, Markovci, Vodice, Log-Dragomer, Šoštanj, Dravograd, Ljutomer, Mozirje, Rogatec in Borovnica. Ostale okužbe so porazdeljene še po 44 občinah.
Največji delež aktivno okuženih je še naprej v Črni na Koroškem (1,554 odstotka), sledijo Mežica (0,674 %), Vitanje (0,443 %) in Zreče (0,430 %). Na zahtevne razmere, s katerimi se po prvi potrjeni okužbi pred dobrima dvema tednoma soočajo zaposleni in uporabniki v Centru za usposabljanje, delo in varstvo (CUDV) v Črni na Koroškem, sta danes opozorila Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije ter sindikat Sviz. Državo pozivata, da zaposlenim zagotovi ustrezne pogoje za delo.
"Zaposleni so se skupaj s svojimi varovanci znašli v posebno težkem položaju. Med njihovim bivanjem v zavodu uporabnike namreč ves čas učijo, kako se družiti, intenzivno so jih vključevali v različne dejavnosti, zato zdaj z veliko težavami zagotavljajo vzdrževanje ustrezne fizične razdalje in izolacije," so opozorili. Sindikata izpostavljata tudi zahtevno delo zaposlenih v 12-urnih izmenah, delo v zaščitni opremi in kljub temu visoko tveganje za okužbo, kar vse vodi do psihofizične in čustvene izčrpanosti zaposlenih.
V SB Jesenice 26 zaposlenih okuženih s koronavirusom
Velike težave s pomanjkanjem kadra imajo tudi v SB Jesenice, kjer je okuženih kar 26 zaposlenih, ki so v bolniški. Zaradi tega izpada kadra so morali zapreti tri oddelke bolnišnice, in sicer oddelek abdominalne kirurgije, oddelek poškodbene kirurgije in gastroenterološki oddelek.
Prekinili so izvajanje vseh nenujnih posegov, vse težje pa pokrivajo tudi dejavnost dialize. Specialistične ambulante zaenkrat delajo nemoteno, z izjemo nevrološke in UZ ambulante, ki delujeta v zmanjšanem obsegu. Ob tem jim dodatne težave povzroča še pomanjkanje prostora zaradi izvajanja energetske in požarne sanacije, zato, kot so zapisali, brez možnosti premeščanja covid bolnikov v covid bolnišnice ne bi zmogli. Zaradi hudih težav zato v bolnišnici pozivajo vse k doslednemu spoštovanju ukrepov.
Strokovna direktorica bolnišnice Anja Jovanovič Kunstelj je povedala, da je okuženih 26 zaposlenih. Njihovo delo ni okrnjeno zaradi povečanega dotoka pacientov, ampak ker so števili njihovi zaposleni trenutno nezmožni za delo. Kot poudarja, še vedno poskrbijo za bolnike, ki potrebujejo nujno obravnavo. Širjenja okužb se bojijo predvsem v manjših oddelkih, kjer so potrebna posebna znanja. Kot je povedala, trend narašča počasneje in da pričakujejo, da se bo v roku dveh do treh tednov situacija umirila. V času epidemije so nabrali nekaj zaostanka, ki so ga poleti skoraj v celoti nadoknadili, je povedala. Zdaj pa žal kaže, da se bodo čakalne dobe podaljšale.
Kot nam je povedal direktor Doma starejših Rakičan Zoran Hoblaj, sta ponoči umrla dva oskrbovanca, eden izmed njiju v bolnišnici, drugi pa v domu. Oba sta bila starejša s pridruženimi boleznimi. Na novo so potrdili okužbo še pri enem stanovalcu, kar pomeni, da je trenutno okuženih 15 stanovalcev in devet zaposlenih. Večina okuženih nima nobenih simptomov, nekaj pa le blažje – malo vročine, kašelj, izgubo okusa in vonja ter bolečine v mišicah.
V enoti je vzpostavljena "rdeča cona", v kateri so nameščeni stanovalci, pozitivni na covid-19, ostale osebe so ločene v drugih nadstropjih. Eden izmed okuženih oskrbovancev je v murskosoboški bolnišnici.
Sviz kritičen do odprave nošnje mask v šolah, od Janše zahtevajo opravičilo
V Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) od premierja Janeza Janše pričakujejo opravičilo za njegova tvita izpred dveh tednov, v katerih je sindikalne kritike takratne zahteve, da tudi vzgojitelji in učitelji nosijo maske, označil za skrajno neodgovorne in jim očital nesramno ter nevarno ščuvanje. S tem je po navedbah Sviza škodil ugledu sindikata.
Kot ugotavljajo v Svizu, je vlada kmalu za tem sicer prisluhnila njihovim kritikam in ukrep obveznega nošenja mask sprva omilila, minuli konec tedna pa tudi preklicala obveznost nošenja mask za učence in dijake v razredih. "Če bi sindikat odgovarjal v maniri predsednika vlade, bi lahko zgolj ugotovili, da se je gospod Janez Janša pridružil nesramnemu in nevarnemu ščuvanju, ki ogroža življenje otrok, učiteljev, staršev in vseh drugih prebivalcev Slovenije. A to ni naš način delovanja, opravičilo predsednika vlade za povsem neutemeljene obtožbe o ogrožanju življenj bo zadoščalo," so zapisali.
"Nenadni obrat v ravnanju vlade" ter ukinitev obveznega nošenja mask v vzgoji in izobraževanju pa po njihovem mnenju vnaša precej zmede in povzroča težave učiteljstvu pri utemeljevanju spremembe, ker se je vlada za to omilitev odločila v trenutku, ko se število okužb hitro povečuje.
V Svizu izpostavljajo, da so zaposleni v šolah doslej vse napore vlagali v prepričevanje učencev in dijakov, da je nošenje mask nujno potrebno za medsebojno zaščito in preprečevanje širjenja okužb. Sprašujejo se, kako bo učiteljstvo ob naraščanju števila okužb šolarjem pojasnjevalo, da maske naenkrat niso več tako nujne.
Zato od predsednika vlade ter ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec pričakujejo, da bosta priskrbela ustrezne razlage za učence in dijake. Nadejajo se tudi pojasnila, zakaj učiteljem in učiteljicam v višjih in visokih šolah mask ni treba nositi, če izvajajo pedagoški proces izza zaščitne pregrade iz stekla ali podobnega materiala, učiteljicam in učiteljem v srednjih in osnovnih šolah pa to ni dovoljeno.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.