Podatki covid-19 sledilnika kažejo, da smo v petek, 11. septembra, v Sloveniji opravili kar 3191 testov, od tega je bilo pozitivnih 105, kar predstavlja 3,29-odstotni delež. V bolnišnice so sprejeli devet ljudi, odpustili pa so jih pet, tako da je trenutno hospitaliziranih 31 ljudi. Šest jih je na intenzivni negi. Umrl ni nihče.
Podatki sledilnika in vladni podatki se razlikujejo v številu hospitalizacij, s tem, da vladni podatki veljajo za 11. september, podatki sledilnika pa pri hospitalizacijah za današnji dan.
Med delovnim tednom, torej v obdobju od 7. do 11. septembra, so pristojni opravili 12.579 testov in s tem potrdili 413 okužb. To je 3,28-odstotni delež pozitivnih testov.
Znova so s testi največ primerov potrdili v občini Ljubljana, in sicer 21. V Braslovčah so jih potrdili še osem, v Mariboru sedem, v Kranju šest, v Kamniku štiri, po tri pa v Rogaški Slatini, Pivki in pri tujih državljanih. Po dva nova primera imajo v Šentjurju, Slovenski Bistrici, Škofljici, Murski Soboti, na Ptuju, Vojniku, Medvodah, Trebnjem in Novi Gorici. Ostali primeri so razpršeni po še 32 slovenskih občinah.
Če pogledamo potrjene primere po starostnih skupinah, vidimo, da so največ, in sicer 26 primerov, potrdili v starostni skupini 45–54 let. 21 so jih potrdili v starostni skupini 25–34 let, 16 pa pri tistih, starih med 35 in 44 let. Pri mladih, starih med 15 in 24 let, so potrdili 14 primerov. Pri otrocih je bilo potrjenih 11 primerov – tri v starostni skupini 0–4 let in osem v starostni skupini 5–14 let. Devet novih primerov je v starostni skupini 55–64 let, po dva v starostnih skupinah 65–74 in 75–84 let ter štirje primeri pri starejših od 85 let.
Maribor v rdečem: nekateri, ki so povabljeni na test, se ne odzovejo
V štajerski prestolnici imajo že več kot 70 aktivnih primerov. V petek so na vstopni točki odkrili 11 novih okužb, od tega jih je pet v največjem domu starejših v Sloveniji, Domu Danice Vogrinec, enota Tabor. Tam je okužba trenutno potrjena pri 16 stanovalcih in 11 zaposlenih, skupaj torej 27 ljudi. Včeraj so v domu ponovili 51 testov in ugotovili teh pet novih okužb, ki so povezane s prvim ugotovljenim primer pri njih. Danes so ponovno testirali še 75 stanovalcev in zaposlenih, rezultati še niso znani. Pri nikomer od okuženih sicer ni zapletov, še vedno pa ni znano, kje je bil vir okužbe.
Številke v Mariboru so zaskrbljujoče, pravijo v zdravstvenem domu, saj ne vedo več, od kod izvor teh okužb, da se pri veliki večini testiranih niso razvili znaki bolezni, ter da ljudje še vedno premalo upoštevajo zaščitne ukrepe. V minulem tednu pa so zabeležili kar nekaj primerov, ko se tisti, ki bi morali priti na test, sploh niso odzvali in to je neodgovorno, opozarjajo.
"Bili smo že v kontaktu z zdravstvenim inšpektoratom, ker se ljudje, ki so napoteni na testiranje s strani zdravnikov, na to ne odzivajo. Zaenkrat ni nekega ukrepa, ki bi te ljudi prisilil k temu, da se testirajo, s tem pa se lahko nehote okužba širi naprej," opozarja Aleksander Jus, pomočnik direktorja Zdravstvenega doma Maribor.
Tudi v Mariboru se je sicer število testiranj močno povečalo. Danes je bilo sicer pod okriljem Zdravstvenega doma testiranih preko 200 ljudi, včeraj 180, kar je bistveno več kot denimo minuli vikend. Prejšnjo soboto so jih testirali 81, nedeljo pa 54.
Stroka žuga z zaostrovanjem ukrepov
Imamo več okužb, te so bolj razpršene v populaciji, imamo veliko žarišč, opozarja direktor NIJZ Milan Krek. "Primeri se množijo predvsem v domovih za ostarele, to nas zelo skrbi, v osnovnih in srednjih šolah, kjer zbolevajo tako otroci kot učitelji in ostali zaposleni." Pa tudi v podjetjih.
Testov je res vse več, vendar Krek pravi: "To, da smo iz1400 prišli na 3000 takih, ki pridejo do testiranja, pomeni samo, da imamo več obolenja."
Največja težava so takšna in drugačna druženja, zato poziva: "Prebivalce Slovenije prosim, da se zavedamo, da je samo od nas odvisno, kako se bodo stvari razvijale, drugega ni. Ni druge igre."
Zdaj so ukrepi takšni, da bistveno ne posegajo v gospodarstvo, a če bo treba, če se torej ukrepov ne bomo držali, bodo na vrsti neprijetni ukrepi, pravi Krek. "Nenazadnje tudi karantene, ustavljanje prometa, zmanjšanje delovanja lokalov in tako dalje. To so ukrepi, ki so bolj boleči." In kot še pravi, dokler ni cepiva, je rešitev le ena – da se okužbi izognemo. To se lahko storimo le tako, da upoštevamo priporočila strokovnjakov.
KOMENTARJI (684)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.