Šarec je na protestnike na kolesih danes prvič namignil v odzivu na menjavo v vrhu Nacionalnega preiskovalnega urada. "Ko se bo vlada spraševala, zakaj je vsak teden več kolesarjev, bo to zgolj sprenevedanje. Direktorja NPU menjajo, ker želijo ustaviti preiskave. Pri boju z bolezenskim virusom jim je narod pomagal, pri prikrivanju kaznivih dejanj jim ne bo," je prepričan.
Video, na katerem kroži s kolesom po ljubljanskem Trgu republike, je s pripisom "trening" na Twitterju danes objavil tudi nekdanji državni sekretar v Šarčevem kabinetu Damir Črnčec, ki je ostal blizu LMŠ. Šarec je na ta tvit odgovoril z napovedjo: "Danes je še veliko prostora, v petek ga bo verjetno precej manj, ker bo gneča".
Tudi poslanec SD Matjaž Nemec je na svojem Twitter profilu objavil fotografijo na kolesu in pripisal: "A je že petek? Alora pridem več k'sno!". Ob tem je dodal ključnik vstaja.
Poslanec Levice Miha Kordiš je na novinarski konferenci v DZ, ki so jo tri opozicijske stranke sklicale zaradi menjave v vrhu NPU, ugotavljal, da so se protestniki z zelo dobrim razlogom prejšnji petek zbrali pred stavbo državnega zbora. Pozval je, da bo ta petek takih protestnikov še več, "ker na tej točki včasih zgleda, da nas lahko reši samo še državljanska nepokorščina".
Predsednik vlade Janez Janša pa se je na posamezne objave opozicijskih predstavnikov odgovoril z opozorilom: "Da se ve, kdo poziva na kršitev zakona o nalezljivih boleznih in ogroža zdravje ter življenja ljudi."
Protivladni protesti na kolesih potekajo že nekaj tednov. Notranji minister Aleš Hojs je konec aprila, ko je vlada sprostila prepoved prehajanja med občinami, ki je veljala z namenom zajezitve širjenja epidemije novega koronavirusa, morebitnim protestnikom sporočil, da zbiranje na javnih mestih ni dovoljeno. Pozivanje na takšna zborovanja je nezakonito, je pojasnil.
KOMENTARJI (232)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.