Znanstveniki na Univerzitetni kliniki v Halleju so se za ta, v teh časih precej nenavadbi eksperiment odločili potem, ko je država potrdila najvišje število novih okužb z novim koronavirusom po koncu aprila. V 24 urah so imeli več kot 2000 primerov, s čimer je število vseh okužb – po podatkih Inštituta Roberta Kocha – naraslo na 232.082.
Največje tveganje za hitro širjenje okužb naj bi predstavljale prav množične prireditve in zabave. Namen raziskave, ki so jo poimenovali Restart-19, je po poročanju BBC preveriti, ali je res tako, in preučiti pogoje, v katerih bi se takšne množične dogodke kljub pandemiji lahko izvedlo.
V veliki leipziški Areni so se tako včeraj med 8. do 18. uro odvili trije ločeni koncerti, vsak od njih v drugačnih pogojih. Prvi je bil koncert, kakršnega bi organizirali pred pandemijo – torej brez posebnih ukrepov za omejevanje okužb. Na drugem koncertu so veljali malo ostrejši higienski ukrepi in ohranjanje distance, na tretjem koncertu pa je bilo pol manj ljudi, ti pa so morali stati meter in pol narazen.
Vseh 1500 udeležencev so pred tem testirali in jim razdelili zaščitne maske ter elektronske naprave za merjenje razdalje. Uporabili so tudi fluorescentno obarvana razkužila, ki je pokazala, katerih površin se obiskovalci koncerta največ dotikajo, in so torej najnevarnejše za prenos virusa.
Do izteka rednega roka za prijavo na sodelovanje v eksperimentu so organizatorji prejeli 2210 prijav, nato pa so zaradi dodatnega zanimanja ta rok še podaljšali. Sprva so sicer računali na precej več, okoli 4000 prostovoljcev, a kljub temu je vodja raziskave zadovoljen s potekom dogodka. "Zbiranje podatkov nam gre zelo dobro. Dobili smo kvalitetne informacije, razpoloženje je dobro in izjemno zadovoljni smo z upoštevanjem navodil udeležencev glede uporabe mask in razkužil," je povedal Stefan Morit.
V sodelovanje pri vseh treh koncertih je privolil tudi nemški soul-pop glasbenik Tim Bendzko, ki je povedal, da je dogodek presegel njegova pričakovanja. "Super smo se imeli. Najprej sem mislil, da bo občutek zelo sterilen, a bilo je presenetljivo dobro! Upam, da nam bodo ti rezultati pomagali, da bomo spet lahko organizirali koncerte pred občinstvom."
Zvezni deželi Saška - Anhalt in Saška sta za omenjeno raziskavo namenili 990.000 evrov, s ciljem, da bi izdelali matematični model, ki bo omogočil oceno tveganja izbruha koronavirusa po nekem množičnem dogodku v zaprtem prostoru. Gre predvsem za kulturne, pa tudi športne dogodke, ki so zaradi epidemije v preteklih mesecih utrpeli veliko škodo.
"Koronakriza je povsem ohromila to industrijo," je povedal minister za znanost Armin Willingmann. "Dokler obstaja tveganje za prenos okužbe, se večji koncerti, sejmi, kulturni in športni dogodki ne morejo odvijati. Prav zato je tako pomembno, da ugotovimo, kateri tehnični in organizacijski pogoji lahko učinkovito zmanjšajo tveganje za prenos okužb," je še dodal.
Prvi izsledki raziskave naj bi bili sicer znani jeseni, predvidoma oktobra.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.