Prva faza pandemije novega koronavirusa je za Nemčijo, je po videokonferenci povedala nemška kanclerka Angela Merkel. Dodala je, da je bil cilj upočasnitve širjenja virusa dosežen.
Omejitve stikov z drugimi bodo načeloma v veljavi do 5. junija, pri čemer so pravila glede tega nekoliko omilili. Po novem se bodo lahko na prostem družili tudi po več članov dveh različnih gospodinjstev, denimo tudi dve družini.
Merklova in ministrski predsedniki so se dogovorili tudi, da se lahko znova odprejo vse trgovine, torej tudi večje od 800 kvadratnih metrov. Pri tem je obvezno nošenje mask in ohranjanje razdalje. Poleg tega so v domovih za ostarele in v bolnišnicah znova dovoljeni obiski ene določene osebe.
O postopnem odprtju restavracij, barov in hotelov bodo medtem odločile posamezne dežele. Te bodo določile tudi podrobnosti odpiranja vrtcev in šol, pri čemer je Merklova dejala, da se bodo vsi otroci vrnili v vrtce in šole do poletja.
Po nekaterih deželah so sicer že odprli srednje šole za dijake zadnjih letnikov, ki se pripravljajo na zaključne izpite ali maturo, pa tudi osnovne šole za določene razrede.
Na današnjem srečanju so določili zgornjo mejo novih okužb, ko bo ponovno potrebno sprejeti strožje ukrepe. Predvideno je, da bo moralo mesto ali posamezno območje sprejeti ustrezne omejitvene ukrepe, če bodo v sedmih dneh zabeležili več kot 50 novih okužb na 100.000 prebivalcev.
Avstrija zaradi pandemije podaljšuje nadzor na mejah do 31. maja
Avstrijsko notranje ministrstvo je zaradi pandemije novega koronavirusa nadzor na mejah s sosednjimi državami, tudi Slovenijo, podaljšalo do 31. maja. Zdravstveni nadzor na mejah bi se brez podaljšanja iztekel v četrtek.
Vstop v Avstrijo iz Slovenije, Madžarske, Nemčije, Italije, Švice, Lihtenštajna, Češke in Slovaške je dovoljen le na določenih mejnih prehodih. Vsi potniki morajo ob vstopu v državo predložiti zdravniško potrdilo, da niso okuženi z novim koronavirusom, ki ne sme biti starejše od štirih dni. Dnevni migranti delavci morajo poleg osebnega dokumenta predložiti še dokazilo o zaposlitvi.
Za državljane Avstrije in druge prebivalce je možna tudi 14-dnevna domača karantena. Še vedno sta dovoljena prečkanje države brez ustavljanja in prevoz tovora.
Američani vse bolj politično razdeljeni
Anketa medija Axios in inštituta Ipsos ugotavlja, da pandemija koronavirusa ni uspela poenotiti Američanov, kot se je to dogajalo med drugimi naravnimi in človeškimi katastrofami doslej. V bistvu jih je politično še bolj razdelila, pri čemer republikanci dvomijo v resnost pandemije, demokrati pa podpirajo ukrepe za njeno zajezitev.
Večina Američanov sicer dvomi v uradne številke o okuženih in mrtvih, kar je prav tako novost, saj je zvezna vlada doslej v podobnih nesrečah uživala večinsko zaupanje. Uradni podatki sicer niti niso vladni, saj jih objavljajo zasebne znanstvene ustanove v sodelovanju z vlado ali same. Demokrati sicer večinoma mislijo, da so uradne številke o okužbah in žrtvah prenizke, republikanci pa menijo, da so pretirane.
Od konca marca, ko je zvezni vladi po anketi Axios-Ipsos zaupalo 53 odstotkov Američanov, ji sedaj zaupa le še 38 odstotkov. Zaupanje demokratov je v tem času padlo z 42 na 25 odstotkov, republikancev s 74 na 61 odstotkov, neodvisnih pa s 47 na 33 odstotkov.
Trumpovi vladi najbolj zaupa latinsko-ameriško prebivalstvo (43-odstotna podpora), med belci jo podpira 39 odstotkov, med temnopoltimi, med katerimi je proporcionalno tudi največ žrtev covida-19, pa jih vladi zaupa le 28 odstotkov.
Vsak peti Američan je v zadnjem mesecu dni nakazal denar v dobrodelne namene, 63 odstotkov jih je zaskrbljenih, da bo v mesecu dni zmanjkalo hrane, 58 odstotkov se jih boji, da se šole ne bodo odprle niti jeseni, 47 odstotkov pa jih je odpovedalo načrtovane poletne počitnice.
Učenci najvišjih letnikov v Vuhanu nazaj v šolske klopi
Učenci najvišjih letnikov srednjih šol v kitajskem Vuhanu, kjer se je konec lanskega leta pojavil novi koronavirus, so se danes vrnili v šolske klopi. Ob prihodu v šole so jim izmerili telesno temperaturo, v razredih morajo sedeti vsaj meter narazen in obvezno nositi zaščitne maske.
121 srednjih šol v 11-milijonskem mestu je bilo zaprtih od januarja. Pouk je vmes potekal na daljavo. Delno odprtje šol je najnovejši ukrep za postopno normalizacijo življenja v Vuhanu in provinci Hubej, kjer se je konec lanskega leta pojavil novi koronavirus in se od tam razširili po svetu.
Za zdaj so se v šole vrnili le dijaki najvišjih letnikov, ki se pripravljajo na sprejemne izpite za vpis na univerze. Kdaj se bodo v šolske klopi vrnili ostali dijaki in osnovnošolci, se oblasti še niso odločile. Učenci in učitelji so morali pred vrnitvijo v šole opraviti testiranje za koronavirus, šolske prostore pa so razkužili in očistili. V nekaterih šolah so zmanjšali število klopi v razredih in organizirali pouk v manjših skupinah.
Vse so ob prihodu v šole pričakali merilniki telesne temperature, osebe s povišano temperaturo pa niso smele vstopiti v šolske prostore. Drugod po Kitajskem so se šole začele postopno odpirati minuli mesec. V Pekingu in Šanghaju so se nekateri učenci v šolske klopi vrnili minuli teden.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.