V Angliji se je s koronavirusom okužilo že 12,4 milijona ljudi oziroma vsak peti prebivalec. Hkrati to pomeni petkrat toliko okužb, kot so jih dejansko odkrili, so izračunali na podlagi novega modela za spremljanje širjenja epidemije, poroča Guardian. Številka se nanaša na stanje preteklo nedeljo, ko je bilo uradno odkritih 2,4 milijona okužb, do včeraj jih je bilo že 2,7 milijona.
Model število okuženih izračuna na podlagi števila smrtnih primerov oziroma na podlagi stopnje smrtnosti, pripravili pa so ga v analitični skupini Edge Health.
V najhuje prizadetih londonskih četrtih Barking in Dagenham ter Newham se je po teh izračunih z virusom okužila že polovica prebivalcev, kar pomeni več kot 100 tisoč okužb v vsaki. Dejansko pa so do 3. januarja v prvi zabeležili "le" 14.700, v drugi pa 21.700 primerov. Zelo visoka stopnja okužb (okoli 40 odstotkov) je tudi v Liverpoolu, Manchestru, Rochdalu in Salfordu. Omenjena mesta so se s krizo soočala v začetku drugega vala.
"Odkrite okužbe so le delček vseh in šele ta slika nam pove, kako hudo je pandemija prizadela London in severozahod države. Neverjetno je, da poznavanje, kje in kako se pojavljajo okužbe, na tej stopnji ni večje. Pomagalo bi, da bi bili ukrepi bolj ciljno naravnani," je ugotovitve komentiral soustanovitelj in direktor Edge Healtha, George Batchelor. In dodal, da je ne glede na cepljenje ključnega pomena, da znamo slediti okužbam, saj jih je le tako mogoče hitro zatreti.
V Veliki Britaniji so v soboto dosegli mejnik več kot tri milijone potrjenih okužb z novim koronavirusom, doslej je umrlo več kot 80.000 bolnikov s covidom-19.
Pred Veliko Britanijo so najhujši tedni, je danes dejal epidemiolog Chriss Whitty, eden osrednjih obrazov boja proti koronavirusu na Otoku, ki deluje tudi kot glavni svetovalec britanske vlade za področje zdravstva. Bolnišnicam grozi, da ne bodo zmogle navala novih pacientov, izjemno hitro se polnijo tudi mrtvašnice. Trenutno se v bolnišnicah zdravi 30 tisoč obolelih, v konici prvega vala jih je bilo 18.000.
Anglija poskuša pospešiti cepljenje
V Angliji so danes odprli sedem novih večjih centrov za cepljenje, s katerimi upajo, da bodo pospešili cepljenje proti covidu-19. Do 15. februarja želijo namreč cepiti več kot 12 milijonov ljudi. Glede na najnovejše podatke je v Angliji do 3. januarja prvi odmerek cepiva prejelo več kot 1,1 milijona ljudi.
Pred odprtjem centrov so cepljenje izvajali samo v bolnišnicah, domovih za starejše in ambulantah. Še ta teden naj bi začeli cepiti tudi v lekarnah.
V Veliki Britaniji so doslej odobrili tri cepiva proti covidu-19. Prvo je bilo Pfizerjevo cepivo, ki so ga odobrili 8. decembra.
V Nemčiji veljajo strožji protikoronski ukrepi
Po vsej Nemčiji od danes veljajo strožji protikoronski ukrepi, ki med drugim omejujejo druženja ter prinašajo omejitve potovanj za območja, kjer je sedemdnevna incidenca večja od 200 primerov okužb z novim koronavirusom na 100.000 prebivalcev. Predvidoma naj bi strožji protikoronski ukrepi veljali do 31. januarja.
V šestih zveznih nemških državah so strožji ukrepi v veljavi že od minulih dni, od danes ti ukrepi veljajo še za deset nemških zveznih držav, med drugim v najbolj naseljeni zvezi deželi Severno Porenje-Vestfalija ter na Bavarskem in v Baden Württembergu, na spletni strani poroča Deutsche Welle.
V Nemčiji so poslej zasebna druženja omejena samo na gospodinjstvo in še eno drugo osebo. Osebe, ki v Nemčijo vstopajo iz zelo tveganih območij, bodo morale predložiti dva negativna testa na okužbo z novim koronavirusom. Med obema testoma je ne glede na rezultat prvega obvezna petdnevna karantena.
Znotraj države so potovanja brez dokazil za prebivalce območij, kjer je sedemdnevna incidenca več kot 200 primerov okužb z novim koronavirusom na 100.000 prebivalcev, omejili na do 15 kilometrov od doma.
Poleg tega so nemški starši dobili dodatnih deset dni odsotnosti z dela zaradi skrbi za otroke, samohranilci 20 dodatnih dni.
V Nemčiji so po navedbah inštituta Roberta Kocha v zadnjih 24 urah potrdili 12.497 novih okužb z novim koronavirusom, umrlo je 343 covidnih bolnikov. Ob ponedeljkih so sicer te številke običajno nižje, saj ob koncu tedna hkrati opravijo manj testov.
Prihaja Modernino cepivo
V Nemčiji sicer po besedah nemškega ministra za zdravje Jensa Spahna že danes pričakujejo prihod odmerkov cepiva proti covidu-19 ameriškega proizvajalca Moderna. Predvidoma v torek naj bi ga že razdelili po zveznih deželah, nato naj bi sledilo cepljenje tudi s tem cepivom. Kot je davi še dejal Spahn, cepljeni ne bodo mogli izbirati, s katerim cepivom jih bodo cepili, saj trenutne količine obeh cepiv, poleg cepiva Moderne še nemško-ameriško cepivo Biontech/Pfizer, tega ne omogočajo.
V Rusiji in Mehiki potrdili prvi primer britanskega seva novega koronavirusa
V Rusiji so v nedeljo potrdili prvi primer okužbe z britanskim sevom novega koronavirusa. Okužbo s tem sevom so potrdili pri osebi, ki se je vrnila iz Združenega kraljestva, je sporočila vodja ruske agencije za zdravje Rospotrebnadzor Ana Popova. Pri tem ni navedla, kdaj so pri osebi potrdili okužbo.
Ruske oblasti so zaradi novega seva že 22. decembra začasno prekinile vse lete v in iz Velike Britanije.
Prvi primer okužbe z novim sevom so zabeležili tudi v Mehiki.
Grčija odpira šole
V Grčiji jepo dveh mesecih vrata odprlo več tisoč osnovnih šol in vrtcev. V šolske klopi in igralnice se je po podatkih oblasti vrnilo več kot 850.000 otrok, mlajših od 12 let.
Šole in vrtci v Grčiji so bili zaprti od 16. novembra, ko so v državi v veljavo stopile stroge omejitve javnega življenja. Predvideno je bilo, da se bodo iztekle danes, a so jih v petek podaljšali še za teden dni. V zadnjih mesecih so v tej državi zabeležili več kot 4000 od skupno 5263 smrti zaradi covida-19.
Država se medtem pripravlja na začetek kampanje cepljenja proti covidu-19 za starejše od 85 let. Tiskovni predstavnik vlade Hristos Tarantilis je sporočil, da si je Grčija z 11 milijoni prebivalcev zagotovila cepivo za 15 milijonov ljudi, od tega naj bi bilo ta mesec na voljo več kot 420.000 odmerkov.
Italijanski dijaki hočejo v šole
V Italiji protestne akcije dijakov zaradi pouka na daljavo
Medtem pa italijanski dijaki, ki so upali, da se bodo danes vrnili v šole, ostajajo doma. Vse italijanske dežele z izjemo Toskane so namreč podaljšale pouk na daljavo za srednješolce, zaradi česar v več italijanskih mestih danes potekajo protestne akcije. Dijaki opozarjajo, da so šole zaprte skoraj leto dni, kar po njihovem mnenju ni več razumno. Zaskrbljena je tudi ministrica za izobraževanje Lucia Azzolina.
"Brez šole ni rasti, socialne razlike se povečujejo in to na račun šibkejših. Tveganje za okužbo v šolah je majhno" je na Facebooku objavila ministrica. Opozorila je tudi, da se povečuje nevarnost povečanje števila tistih, ki prekinejo šolanje.
Ponovna vzpostavitev običajnega izobraževanja je po posameznih deželah načrtovana različno. Lacij s prestolnico Rim namerava šole za starejše učence odpreti 18. januarja. Na Siciliji to načrtujejo za 30. januar.
V Italiji so doslej potrdili skoraj 2,4 milijona okužb z novim koronavirusom. Umrlo je več kot 78.000 covidnih bolnikov.
V ZDA več kot 200 tisoč novih primerov
V ZDA so v nedeljo po podatkih Univerze Johns Hopkins odkrili 213.000 novih okuženih, umrlo je 1814 ljudi. Skupaj so tako zabeležili že 22.406.747 primerov in pretresljivih 374.322 smrti.
Strokovnjaki WHO bodo na Kitajsko prispeli v četrtek
Skupina strokovnjakov, ki bo s pooblastilom Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) ugotavljala izvor novega koronavirusa, bo na Kitajsko prispela v četrtek, je sporočila pristojna kitajska zdravstvena komisija. Izvor virusa bodo preiskovali skupaj s kitajskimi strokovnjaki.
V Mikroneziji potrdili prvi primer novega koronavirusa
V oddaljeni Mikroneziji v Tihem oceanu so potrdili prvi primer novega koronavirusa. Mikronezijski predsednik David Panuelo je ocenil, da so razmere alarmantne, a je hkrati prebivalce v televizijskem nagovoru pozval, naj ostanejo mirni.
Predsednik Mikronezije, ki ima okoli 100.000 prebivalcev, je povedal, da so okužbo odkrili pri članu posadke vladne ladje Chief Mailo, ki je bila na popravilu na Filipinih. Okuženi in njegovi sodelavci zaradi tega ostajajo na ladji, ki je zasidrana v laguni in je pod stalnim nadzorom. "Brez panike, razmere so pod nadzorom," je še dejal.
Oddaljene otoške države v Tihem oceanu so bile doslej med najuspešnejšimi na svetu pri preprečevanju vnosa okužb z novim koronavirusom. Svoje meje so namreč zelo zgodaj zaprle, ne glede na škodo za od turizma odvisna gospodarstva. Zelo previdna strategija, ki so jo ubrali na pacifiških otokih, je bila posledica strahu pred posebno ranljivostjo teh držav zaradi slabe zdravstvene infrastrukture ter velikega števila zdravstvenih težav, kot sta prekomerna telesna teža in bolezni srca.
Vanuatu, Solomonovo otočje, Marshallovo otočje, Samoa in sedaj Mikronezija sicer ne sodijo več med države brez okužbe z novim koronavirusom, a nobena od teh držav še ni potrdila prenosa okužb znotraj svoje skupnosti. Brez okužbe so še Kiribati, Nauru, Palau, Tonga in Tuvalu.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.