Po podatkih vlade je hospitaliziranih 636 covidnih bolnikov, od tega jih 135 potrebuje intenzivno terapijo. Umrlo je 14 oseb s covidom-19. "Hospitaliziranih imamo med drugim tudi devet otrok in osem porodnic. V enem tednu je umrlo 80 ljudi," je na novinarski konferenci, ki jo prenašamo V ŽIVO, povedal državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar.
Število aktivnih primerov okužb se je v nedeljo v primerjavi z dnevom prej povišalo za 6119. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov, ki trenutno znaša 10.474, je v primerjavi s predhodnim dnem višje za 524. Število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev znaša 5620, kar je 291 več kot dan prej.
V primerjavi z minulo nedeljo, ko so opravili 7901 PCR-testov in potrdili 4967 okužb, so to nedeljo potrdili 3429 okužb več. Delež pozitivnih testov se je glede na minulo nedeljo povečal za 12,7 odstotne točke.
V nedeljo so opravili tudi 44.909 hitrih testov, katerih pozitivne rezultate preverjajo še s PCR-testi.
Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je po podatkih NIJZ cepljenih 1.259.418 ljudi, z vsemi odmerki pa 1.206.715.
Omikron prevladujoča različica v skoraj vseh državah
"Število potrjenih primerov okužb se povečuje po vsem svetu. Največ novih primerov beležijo ZDA, Francija in Indija," je na vladni novinarski konferenci uvodoma povedala namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni NIJZ Nuška Čakš Jager. Ogromne so razlike v precepljenosti prebivalstva. V nekaterih afriških državah je cpljenih le nekaj odstotkov ljudi, v Združenih arabskih emiratih 99 odstotkov.
Trend povečevanja potrjenih primerov še vedno traja v vseh državah EU, je dodala. Omikron je po njenih besedah presegel 50 odstotkov v skoraj vseh državah. "Ugotavljamo, da število smrti na srečo ne sledi vzponu števila potrjenih primerov v Sloveniji," je nadalje povedala.
Prav tako je izpostavila, da se v šolah število potrjenih primerov močno povečuje. "Šole s sistemom, ki je vzpostavljen, pripomorejo k temu, da jasno vemo, kje se širjenje lahko nadaljuje in kje so tisti, ki so oboleli. Še vedno pa je velik delež tistih, ki ne vedo, kje so se okužili in s kom so bili v kontaktu," je dejala.
V Sloveniji imamo na voljo kar nekaj zdravil za zdravljenje covida-19, pa je na novinarski konferenci izpostavil Vindišar. "Spodbujamo vse, da se z izbranim zdravnikom pogovorite o uporabi le teh, saj zmanjšujejo tveganja za hujši potek bolezni in posledično hospitalizacijo," je povedal in dodal: "Moram pa seveda poudariti, da je najučinkovitejše zdravilo preventiva, reševalec življenj pa cepljenje oziroma cepivo. Zato moja prošnja – pridite se cepit. Vsak odmerek šteje."
"Virusno breme v družbi je zelo veliko. Vsak posameznik, ki ima znake okužbe dihal, naj se samoizolira v času čakanja na odvzem brisa in njegov izvid. Odstopanje od tega je v trenutnih epidemioloških razmerah popolnoma nedopustno," je opozoril državni sekretar. "Prosim vas za veliko mero potrpljenja. Kot vidite omikron z vso silovitostjo virulentno kroži med nami. S testiranjem učinkovito obvladujemo virus, zato je to eden od ukrepov, ki ga moramo izvajati, da imamo situacijo pod kontrolo," je še dodal.
KOMENTARJI (593)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.