Omikron je v dobrih 14 dneh praktično izpodrinil delto, zato štetje primerov nima več smisla, saj so z veliko verjetnostjo vsi potrjeni primeri okuženi z različico omikron, je na novinarski konferenci povedal minister za zdravje Janez Poklukar. Akademik prof. dr. Franc Strle je poudaril, da marsičesa o omikronu še ne vemo, vemo pa, da je ta različica veliko bolj nalezljiva in da je inkubacijska doba krajša kot pri ostalih različicah: "To pomeni, da lahko pričakujemo veliko število okuženih v razmeroma kratkem času." Kot je izpostavil, je relativno dobra stvar pri različici omikron ta, da je videti, da bolezen poteka v blažji obliki in da je delež tistih, ki imajo težji potek bolezni, manjši.
"Najboljša zaščita pred omikronom in pred hospitalizacijo pa je še vedno cepljenje," je povedal minister. Kot je znova poudaril, imajo necepljeni namreč veliko večjo verjetnost za težak potek bolezni. Kot je povedal, dr. Strle ne pričakujejo, da bo cepljenje prepričljivo zmanjšalo širjenje virusa, se bo pa prepričljivo zmanjšal delež tistih, ki bodo potrebovali bolnišnično oskrbo.
Poleg tega so necepljeni veliko bolj izpostavljeni dolgotrajnim posledicam covida, tako imenovanemu 'long covidu', s katerim se bomo v zdravstvu še dolgo soočali, poudarja minister. "Odločitev za cepljenje je odločitev za zdravje," je izpostavil. Težave dolgega covida so utrujenost, zasoplost, težave s pljuči, srčno-žilne težave, kognitivne in mentalne spremembe, okvare vonja, okusa in drugih organov in pogosto v veliki meri negativno vplivajo na kakovost življenja, je pojasnil. Dr. Strle je opomnil, da za različico omikron še ni podatkov o tem, kakšne dolgoročne posledice morda pušča okužba.
Spomnil je, da samo še v januarju velja covidno potrdilo neomejeno, s 1. februarjem bodo njegovo veljavnost omejili na devet mesecev. Kot je povedal, v 5. val ''vstopamo s težkim korakom, s prenizko precepljenostjo, preobremenjenimi bolnišnicami in izčrpanim kadrom.''Zato ponovno organizirajo dneve cepljenja, ki bodo potekali med 13. in 15. 1. 2022.
Opozoril je tudi, da bo v prihodnje treba razmisliti tudi o načinu delovanja kritičnih služb, ki delujejo 24 ur na dan. Med drugim predlaga "kolobarjenje zaposlenih", da bo "v primeru množične okužbe ekipe na delu ena ekipa ves čas doma v pripravljenosti". Delo od doma spodbujajo tudi na ministrstvu za zdravje, kjer je na delovnem mestu po podatkih ministra danes prisotnih zgolj 27 odstotkov zaposlenih.
V nedeljo potrdili 2515 okužb
Kot so sporočili z NIJZ, so v nedeljo potrdili 2515 okužb z novim koronavirusom ob 5233 opravljenih PCR - testih. Hospitaliziranih je 572 bolnikov, na intenzivni negi jih je 157. Umrlo je sedem covidnih bolnikov. Dan pred tem je bilo v bolnišnicah 537 covidnih bolnikov, na intenzivni negi jih je bilo 161.
Na navadnih oddelkih namreč necepljenih 73 odstotkov vseh hospitaliziranih, v enotah intenzivne nege pa je ta delež 85-odstoten. Povprečna starost bolnikov na oddelku je 67,5 let, na intenzivni negi pa 62 let. Najmlajši na intenzivni negi je star 18 let, kot so nam potrdili v UKC Ljubljana se zdravi pri njih, sicer ni cepljen, je pa prebolelnik.
To je sicer največje število potrjenih primerov okužb z novim koronavirusom na nedeljo od začetka epidemije. Prejšnje najvišje število, ko so 14. novembra lani potrdili 1820 novih okužb, je preseglo za 695.
Delež pozitivnih izvidov je za tri odstotne točke višji kot dan prej. Število aktivnih primerov okužb se je v primerjavi s soboto povečalo za 1821. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov je višje za 213. Število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev znaša 1719, kar je 85 več kot dan prej. V primerjavi s preteklo nedeljo, ko je bil delež pozitivnih testov 44,2-odstoten, so potrdili 1507 okužb več.
V nedeljo so opravili tudi 37.598 hitrih testov, katerih pozitivne rezultate preverjajo še s PCR-testi. Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je po podatkih NIJZ cepljenih 1.253.566 ljudi, z vsemi odmerki pa 1.195.522.
Z današnjim dnem sicer karantena ob visokotveganem stiku z osebo, okuženo s koronavirusom, traja sedem in ne več deset dni. Od danes veljajo tudi nekoliko spremenjeni pogoji za vstop v državo brez karantene. Test PCR ne sme biti starejši od 48 ur, hitri test pa ne starejši od 24 ur. V javnem potniškem prometu so v veljavi omejitve števila potnikov.
KOMENTARJI (816)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.