Po besedah vladne govorke Maje Bratuša je delež pozitivnih PCR-testov v nedeljo za 4,3 odstotne točke nižji kot dan prej. V bolnišnicah se zdravi 134 covidnih bolnikov, od tega jih 42 potrebuje intenzivno zdravljenje. V nedeljo sta umrla še dva covidna bolnika.
V državi je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje aktivnih 2730 okužb z novim koronavirusom. Sedemdnevno povprečje potrjenih okužb znaša 147 in se je iz nedelje zmanjšalo za pet, medtem ko 14-dnevno povprečje znaša 130.
Število okuženih v zadnjem tednu upada tudi v svetovnem merilu, tudi na račun Evrope, kjer je število okuženih krepko padlo. V Evropi število okuženih pada vse počasneje, vendar pa je trend pozitiven. Južna polobla medtem počasi prehaja v zimski čas, zato se obremenjenost s covidom tam povečuje.
Krek: Z začetkom poletja se zmanjšuje tudi število okuženih s covid-19
V Sloveniji število umrlih zaradi covida-19 upada, za kar se lahko v prvi vrsti zahvalimo cepljenju. Direktor Nacionalnega inštituta javnega zdravja (NIJZ) Milan Krek je izpostavil, da cepljenje ni dovolj, da je pa odločilno.
Število umrlih v domovih starejših občanov (DSO) je bistveno padlo po začetku cepljenja, je povedal Krek. "Cepljenje je omogočilo, da se virus zelo težko giblje v DSO in nima možnosti prenašanja z ene osebe na drugo, saj je večina oskrbovancev virus že prebolela ali pa se je cepila," je dejal ter pozval vse zaposlene v DSO, naj se cepijo, če se še niso.
"Stanje, kot ga imamo trenutno v domovih, je zelo dobro za pripravo na jesen, če se bo virus takrat ponovno pojavil," je dejal Krek. Število smrti se je znižalo tudi v populaciji izven DSO, tudi tukaj gre zahvala vse večji precepljenosti, je dejal ter dodal, da je starostna struktura precepljenih večinoma starejša, saj smo prvotno cepili najranljivejše starejše prebivalstvo. Lokalne skupnosti pa je pozval, naj poiščejo tiste starejše prebivalce, ki na cepljenje niso prišli ali pa zaradi raznih ovir nanj niso mogli priti.
Spregovoril je tudi o cepljenju otrok: "Matere in očetje lahko svoje otroke prijavijo na cepljenje. Ko bo to število dovolj veliko, pa se bodo posamezni cepilni centri lahko odločili in posamezne dneve namenili tudi cepljenju otrok."
Ker imamo cepiva AstraZenece v Sloveniji največ, je to tudi glavno cepivo na dnevih odprtih vrat, pravi direktor NIJZ. "V tem trenutku je AstraZeneca v skladu z odločbo Evropske agencije za zdravila še vedno enakovredno cepivo. Imamo ga dovolj, zato se lahko z njim cepijo vsi, ki si tega želijo," je dejal. Ob tem je opozoril, da mešanje različnih cepiv ni najboljše ter da gre v primerih, ko se je to zgodilo, za izjeme. Odločitev je moral zdravnik pred odobritvijo temeljito pretehtati.
"Zaradi sevov, ki so prisotni in se bodo verjetno še razvijali, je še vedno potrebno upoštevati nujne preventivne ukrepe, kot je ohranjanje varnostne razdalje, prezračevanje zaprtih prostorov, nošenje zaščitne maske, razkuževanje in druge," je dejal.
KOMENTARJI (264)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.