V Sloveniji so v nedeljo opravili 2200 PCR in hitrih testov, s katerimi so potrdili 426 okužb z novim koronavirusom, je objavila vlada. Delež pozitivnih PCR testov je bil 21,4 odstotka, hitrih testov pa 12,1 odstotka. V nedeljo je umrlo 24 covidnih bolnikov, skupno število smrti oseb s covidom-19 v Sloveniji je tako preseglo 3000.
Po podatkih vlade so v nedeljo opravili 1720 PCR testov in z njimi potrdili 368 okužb. Delež pozitivnih PCR testov je tako znašal 21,4 odstotka. V nedeljo so opravili tudi 480 hitrih antigenskih testov, med katerimi jih je bilo pozitivnih 58 oziroma 12,1 odstotka.
Bolnišnično zdravljenje je potrebovalo 1205 covidnih bolnikov (13 več kot v soboto), od teh 196 (šest manj kot v soboto) na intenzivni negi. V domačo oskrbo so v nedeljo odpustili 42 oseb, je na spletu objavila vlada.
Glede na število novoodkritih okužb v nedeljo izstopajo ljubljanska občina z 52 okužbami, mariborska s 37, v občini Ormož so jih našteli 19, v Ajdovščini 16, v Murski Soboti 15, Slovenj Gradcu 11 in deset v Sevnici, je na novinarski konferenci sporočil vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin.
Po podatkih Sledilnika za covid-19 je v Sloveniji do vključno nedelje umrlo 3022 oseb, pri katerih so potrdili okužbo z novim koronavirusom. V nedeljo je po navedbah Kacina v bolnišnicah umrlo 19 oseb, v domovih za starejše pa pet.
V ljubljanskem kliničnem centru so imeli danes zjutraj hospitaliziranih 319 bolnikov s covidom-19, od tega 52 na intenzivni terapiji, je sporočil Kacin. V celjski bolnišnici pa je zasedenih 134 postelj za covidne bolnike, 21 jih potrebuje intenzivno nego, je bolnišnica objavila na Twitterju.
Nekaj novih okužb so potrdili tudi v domovih za starejše. V soboto so po besedah Kacina okužbo potrdili pri 23 stanovalcih domov za starejše, v petih posebnih socialnovarstvenih zavodih pa pri treh stanovalcih in enem zaposlenem.
V nedeljo so okužbo potrdili pri 49 stanovalcih domov za starejše in štirih zaposlenih. V posebnih socialnovarstvenih zavodih je bilo včeraj na novo okuženih šest stanovalcev in trije zaposleni, je še naštel vladni govorec.
Po podatkih Covid-19 Sledilnika je v državi trenutno več kot 24 tisoč aktivnih primerov okužbe (24.314), od začetka epidemije pa so okužbo skupno potrdili že pri skoraj 140 tisoč ljudeh. Do vključno nedelje je umrlo 3022 oseb, pri katerih so potrdili okužbo z novim koronavirusom, še kažejo podatki Sledilnika.
V celjski bolnišnici se pripravljajo na odprtje že petega covidnega oddelka, ki ga bodo odprli, ko bo to potrebno. Imel bo 27 bolniških postelj. V SB Celje je v jesenskem valu umrlo 273 bolnikov s covidom-19, v četrtek je bilo hospitaliziranih 116 covidnih bolnikov, na intenzivnih bolniških posteljah pa so imeli 20 bolnikov. Po navedbah bolnišnice imajo trenutno štiri navadne covidne bolnišnične oddelke in en intenzivni covidni bolnišnični oddelek. Na razpolago je 133 navadnih postelj za covidne bolnike, od tega štiri za otroke in tri za porodnice. Na intenzivni negi je na voljo 20 bolniških postelj in še dve za sivo cono.
Število okuženih zdravstvenih delavcev ali tistih, ki so v karanteni, se je medtem močno zmanjšalo, zato je obvladovanje trenutnih kadrovskih zadev lažje, so navedli v celjski bolnišnici. Trenutno je v bolnišnici proti covidu-19 cepljenih 678 zaposlenih, med katerimi so pretežno zdravstveni delavci.
Medtem pa se v Pegazovem domu starejših v Rogaški Slatini pripravljajo na cepljenje z drugim odmerkom cepiva, ki ga pričakujejo od 18. januarja dalje, je za STA povedala direktorica doma Kristina Kampuš. Prve stanovalce in zaposlene so namreč cepili 27. decembra lani. Trenutno je v domu okuženih še 14 stanovalcev, a pričakujejo, da bo danes med njimi še nekaj ozdravljenih, ena stanovalka pa je v bolnišnici. Med zaposlenimi so še štirje okuženi, je še dejala Kampuševa.
Kot je na novinarski konferenci pojasnil direktor NIJZ Milan Krek, se podatki o umrljivosti med tistimi, pri katerih so pred smrtjo potrdili okužbo z novim koronavirusom, po državah zbirajo različno. Zaradi nestandardizirane metodologije pa so le delno primerljivi. "Ne priporoča se neposrednega primerjanja podatkov o umrljivosti, enotna klasifikacija se v svetu šele vzpostavlja," je povedal.
V Sloveniji se, tako Krek, zbiranje podatkov vodi po dveh poteh. Ministrstvo za zdravje vsako jutro zbere podatke o številu umrlih oseb, pri katerih je bila potrjena okužba, v bolnišnicah in domovih za starejše občane (DSO). NIJZ pa podatke zbira s križanjem baz pozitivnih na koronavirus in vseh umrlih prek mrliških listov in prek dokumenta o smrti zaradi nalezljivih bolezni. NIJZ zbira podatke o umrlih, pri katerih je bila okužba potrjena v 28 dneh pred smrtjo, piše na spletni strani inštituta.
"Ta postopek zahteva več časa, zato ne moremo poročati o umrlih za posamezen dan, ampak na daljše obdobje. Ob letu se baza umrlih ponovno pregleda in določi dokončno število umrlih, pri katerih so potrdili okužbo," je povedal Krek.
Po podatkih NIJZ je v preteklem letu umrlo 2891 oseb, pri katerih so potrdili okužbo. 1682 smrti so zabeležili med stanovalci DSO, kar predstavlja 58 odstotkov smrti. 1209 oseb oziroma 42 odstotkov smrti pa so zabeležili med ostalo populacijo, je navedel Krek. "Zaradi covida-19 je umrl vsak 10 oskrbovanec v DSO," je povzel Krek in dodal, da je umrlo 15 odstotkov oskrbovancev DSO, ki so se okužili.
Za primerjavo je sicer Krek navedel, da je bilo po ocenah v Italiji med vsemi umrlimi 35 odstotkov oskrbovancev DSO. Ocenil je, da če okužbe ne bi vdrle v DSO, bi imeli v Sloveniji okoli 1200 smrti manj.
Največ smrti med tistimi, pri katerih so potrdili okužbo s koronavirusom, so zabeležili v osrednjeslovenski regiji. To je po Krekovih besedah mogoče pripisati dejstvu, da ima ta regija največ prebivalcev. V osrednjeslovenski regiji so zabeležili 603 smrti, v podravski 510, v savinjski 320, v pomurski 306 in v gorenjski 269. V jugovzhodni regiji so zabeležili 220 smrti, v goriški 154, v koroški 146 in v posavski 110. V obalno-kraški regiji sta umrli 102 osebi, pri katerih so potrdili okužbo, v primorsko-notranjski je umrlo 72 oseb, v zasavski pa 55, kažejo podatki NIJZ.
Glede na število prebivalcev pa je najvišja smrtnost v pomurski regiji. Na 100.000 prebivalcev je namreč v Pomurju umrlo 268 oseb, pri katerih so potrdili okužbo. Sledita ji koroška (206) in podravska regija (156). "Tudi tukaj velja, da tam, kjer je revščina in kjer je manj možnosti razvoja, so tudi smrti bolj pogoste, pogostejše pa so tudi predčasne smrti," je povedal Krek.
Največ smrti so zabeležili v starostni skupini nad 85 let. V tej starostni skupini so zabeležili 50,19 odstotka vseh smrti pri osebah, pri katerih so potrdili okužbo. V starostni skupini od 75 do 84 so zabeležili 33,03 odstotka smrti, v starostni skupini od 65 do 74 pa 12,21 odstotka smrti. V starostni skupini od 55 do 64 pa 3,25 odstotka. Med mlajšimi od 55 let so zabeležili 1,31 odstotka vseh smrti.
Mikro podjetjem in samozaposlenim na voljo še pet milijonov zaščitnih mask
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) samozaposlene in mikro podjetja z do štirimi zaposlenimi poziva k prevzemu brezplačnih zaščitnih mask. Podobno kot lani bo OZS v imenu gospodarskega ministrstva tako članom kot nečlanom zbornice razdelila pet milijonov zaščitnih mask. Poziv je odprt do 22. januarja.
Prijavitelji, ki so maske že prejeli na podlagi prvega javnega povabila samozaposlenim in mikro podjetjem z enim od štirimi zaposlenimi z 4. novembra lani, do mask po tem javnem povabilu niso upravičeni, razen če bo povpraševanje manjše od števila razpoložljivih mask, so navedli na zbornici.
Na poziv se lahko prijavijo tisti, ki izpolnjujejo pogoje, določene v javnem pozivu. Ta je objavljen na spletni strani zbornice. Kot so še navedli, bodo upravičencem odobrili le pravočasno oddane in popolne vloge, ki jih ti prav tako oddajo prek spletne strani obrtno-podjetniške zbornice. Poziv je odprt do 22. januarja.
Upravičenec bo zaščitne maske prevzel osebno na tisti območni obrtno-podjetniški zbornici, na območju katere ima sedež podjetja.
KOMENTARJI (513)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.