Pristojni so včeraj opravili 1774 PCR-testov in okužbo z novim koronavirusom potrdili pri 287 primerih. Delež pozitivnih testov je tako znašal 16,2 odstotka. Ob tem so opravili še 4619 hitrih antigenskih testov, pozitivne pa še dodatno potrjujejo s PCR-testi.
Trenutno je v državi 12.424 aktivnih okužb s Sars-CoV-2. Hospitaliziranih je bilo v nedeljo 27 oseb več kot dan prej, trenutno to število znaša 526. Na intenzivni negi je 112 oseb, šest več kot v soboto. V zadnjem dnevu je umrlo šest covidnih bolnikov, skupno do zdaj 4024. Iz bolnišnice je bilo v domačo oskrbo odpuščenih 16 oseb. Sedemdnevno povprečno število okužb je nižje kot dan prej, in sicer znaša 943. Prej je to število bilo 944.
Slovenija je kot celota tako še vedno v oranžni fazi vladnega semaforja epidemije, vendar pa se z rastjo sedemdnevnega povprečja počasi približuje zgornji meji, ki je postavljena pri 1000. Med regijami se glede na povprečje okužb edino Posavje še vedno uvršča v rumeno fazo, tri regije (koroška, goriška in obalno-kraška) pa so že v rdeči fazi. Ostale so v oranžni.
Vodja strokovne skupine za covid-19 Mateja Logar je na današnji vladni novinarski konferenci o na novo sprejetih ukrepih za zajezitev širjenja novega koronavirusa, ki bodo veljali od 1. do 11. aprila, dejala, da so si vsi želeli, da bi ukrepe pričeli sproščati, vendar so se zaradi bolj kužne angleške različice novega koronavirusa morali odločiti ravno nasprotno. "Edina možnost, da zmanjšamo pritisk na bolnišnice, je bila zapiranje države."
"Odločitve ni bilo enostavno sprejeti," je izpostavila in dodala, da bi bilo stanje v Sloveniji, če ukrepov ne bi sprejeli, v 14 dneh bistveno slabše. S sprejetjem ukrepov so po njenih besedah želeli zlasti zmanjšati pritisk na bolnišnice, saj številke zadnjih dni kažejo, da se oddelki s covidnimi bolniki hitro širijo. Po novem odloku, ki začne veljati 1. aprila, bodo maske obvezne tudi na zunanjih površinah, je spomnila Logarjeva. Pozvala je tudi: "Ukrepov se držite že zaradi tistih, ki bi lahko hudo zboleli in potrebovali bolnišnično zdravljenje."
Na vprašanje, kako zelo naj bi se epidemija v 11 dneh zaprtja države spremenila, je vodja strokovne skupine odgovorila, da drastičnega upada okužb ne pričakujejo. Želijo si le, da se te ne bi hitro razširile, s tem ukrepom bi radi omejili njihov prenos. Po 11. aprilu se v šolo vračajo vsi osnovnošolci in dijaki po modelu C, je še pojasnila Logarjeva in dodala, da so hitri antigenski testi učinkoviti pri omejevanju okužb, zato poziva tiste, ki delajo v storitveni dejavnosti, naj se redno testirajo.
Tudi vodja oddelka intenzivne terapije infekcijske klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana Matjaž Jereb je spomnil, da je hospitaliziranih vedno več bolnikov in da so intenzivni oddelki naše "ozko grlo", kjer se lahko bolnišnice zlomijo. "V UKC Ljubljana smo v zadnjih 12 dneh sprejeli 38 kritično bolnih."
"Ne glede na to, kako nesimpatični so ti zadnji ukrepi in kako težko jih sprejemamo, je na vseh nas, da epidemiološko krivuljo obrnemo navzdol. Tako bomo omejili bolezen in zmanjšali pritisk na bolnišnice," je še dodal Jereb.
V veljavi nove omejitve pri prehajanju meje
Vladna govorka za covid-19 Maja Bratuša je ob današnji predstavitvi aktualnega stanja glede okužb spomnila še, da prehajanje meje zunaj kontrolnih točk ni več mogoče, razen za dvolastnike med opravljanjem gozdarskih, kmetijskih ali poljedelskih del. Kontrolne točke so nespremenjene, prav tako njihov delovni čas. Predčasna prekinitev karantene ni več mogoča, ne veljajo več izjeme glede prehoda meje brez testa, razen za transport, dostavo, tranzit in za imetnike diplomatskih potnih listov ter šolarje, stare do 13 let. Črtane so tudi vse izjeme za prehod meje s testom, starim manj kot sedem dni. Ta izjema od danes velja le za dnevne delovne migrante, šolarje, starejše od 13 let, osebe, ki šolarje prevažajo, in dvolastnike.
Vstop v državo se brez napotitve v karanteno dovoli tudi osebi, ki mejo prehaja iz nujnih razlogov, vezanih na odpravo neposredne nevarnosti za zdravje in življenje, je dodala Bratuša. Spremembe so tudi glede priznavanja PCR-testov, in sicer se PCR-test od danes prizna samo, če je bil opravljen v državah članicah EU ali schengenskega območja.
Od danes je tako prepovedano potovati v države, ki so na rdečem seznamu, to so med drugim sosednje države ter države zahodnega Balkana. Ob vračanju v Slovenijo je, da se izognete karanteni, potreben negativen izvid PCR-testa.
Pred zaprtjem države, ko bo pouk potekal na daljavo, pa so šole danes prejele okrožnico z navodili za delo v prvi tretjini aprila.
KOMENTARJI (1471)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.