V nedeljo so pristojni opravili 1451 PCR-testov in 9256 hitrih antigenskih testov. Odkrili so 243 novih primerov. Vse pozitivne hitre teste odslej potrjujejo še z zanesljivejšimi PCR-testi.
Po podatkih Sledilnika covid-19 je v državi trenutno 10.650 aktivno okuženih. Po oceni NIJZ 14-dnevna incidenca na ravni države znaša 504, sedemdnevno povprečje potrjenih primerov pa 768. Glede na vladni semafor smo trenutno še vedno v oranžni fazi.
S prvim odmerkom cepiva je bilo do nedelje cepljenih 121.532 oseb, z dvema odmerkoma pa 51.243.
V bolnišnici se zdravi 543 bolnikov s covidom-19, od tega jih 91 potrebuje intenzivno terapijo. Iz bolnišnice so odpustili 16 pacientov, umrlo je 11 oseb s covidom-19.
Iz celjske bolnišnice so sporočili, da imajo hospitaliziranih 45 bolnikov s covidom-19. 10 jih potrebuje intenzivno terapijo, dva so odpustili.
O razmerah v UKC Maribor, kjer so pred dnevi potrdili južnoafriški sev, je na vladni novinarski konferenci spregovorila dr. Sanja Vuzem iz območne enote NIJZ Maribor. Kot je pojasnila, je NIJZ v sredo, 24. februarja, v zvezi s primerom izvedel epidemiološka poizvedovanja. Kot so ugotovili, je okuženi zdravnik s še tremi osebami v februarju potoval po Afriki, med potovanjem pa so se vsi večkrat testirali. Rezultati testiranj so bili negativni, izpolnili pa so tudi vse pogoje za vrnitev v domovino.
Okuženi zdravnik, ki je tudi sam spregovoril o dogajanju v zadnjih dneh, sicer preboleva lažjo obliko covida-19.
Nas namesto sproščanja ukrepov čaka ustavitev javnega življenja?
Kot je na seji DZ povedal premier Janez Janša, glede na podatke, ki jim imamo trenutno v Sloveniji, obstajajo vse odkrite nevarnejše oblike virusa. Med 'nevarnejše' oziroma bolj nalezljive seve poleg britanskega in južnoafriškega spada tudi brazilski, ki pa do zdaj uradno še ni bil potrjen.
Janša je dejal, da bi novi sevi lahko epidemiološka sliko v Sloveniji še dodatno poslabšali, zato se postavlja dilema, kako naprej. Ena možnost je, da še naprej sproščamo ukrepe po predvidenem načrtu in zmanjšujemo rizične stike, druga možnost pa je, da bi za kratek čas zaustavili javno življenje, in sicer tako, kot so to storili v Veliki Britaniji ali pa na Češkem, je dejal Janša.
Kot je pojasnil, tu ne gre samo za strokovno, ampak tudi za politično odločitev. Pri tem je poudaril, da je cena za ustavljanje virusa premo sorazmerna z angažmajem večine. Po njegovih besedah so tako nekateri ukrepi lahko sproščeni in se opravljajo, "če deležniki to opravljajo resno in se držijo ukrepov".
Kot je še dodal, stroka v teh dneh opravlja dodatno oceno morebitnih alternativ določenim ukrepom, glede na to, da so nekatere dejavnosti dodatno prizadete zaradi dolžine trajanja ukrepov ali pa nastaja druga škoda. Omenil je možnost, da bi se lahko že v oranžni fazi v šole vrnili dijaki prvih, drugih in tretjih letnikov, pouk pa bi v tem primeru potekal izmenično.
KOMENTARJI (1131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.