V nedeljo so ob 1742 testih potrdili 470 okužb z novim koronavirusom, kar je najnižja številka v zadnjih dveh tednih, a je bilo narejenih tudi najmanj testov v več kot mesecu dni. Po vladnih podatkih je v nedeljo umrlo 45 covidnih bolnikov. V bolnišnicah jih je bilo 1292 (48 več kot dan prej), 201 je potreboval intenzivno nego (v soboto 198).
Kot je še sporočila vlada, so v nedeljo iz bolnišnic v domačo oskrbo odpustili 29 covidnih bolnikov. Dan prej so jih odpustili 39.
Delež pozitivnih testov na novi koronavirus je bil tako v nedeljo približno 27-odstoten, kar je skoraj tri odstotne točke manj kot v soboto. Število umrlih covidnih bolnikov pa je tako kot v ponedeljek, torek in sredo prejšnji teden v nedeljo zoper preseglo 40. V soboto jih je umrlo 26, v četrtek in petek pa po 31. Skupno je doslej v državi umrlo 1097 covidnih bolnikov.
V nedeljo je bilo sicer opravljenih bistveno manj testov kot med tednom, ko so jih vsak dan opravili več kot pet oziroma šest tisoč ter vsak dan potrdili najmanj 1300 oziroma do več kot dva tisoč okužb. Tudi v soboto, ko so potrdili 1024 primerov koronavirusne okužbe, so opravili približno dvakrat toliko testov kot v nedeljo.
Kot je na današnji novinarski konferenci pojasnil vladni govorec za covid Jelko Kacin, so v nedeljo po okužbah izstopale občine Lendava (29 potrjenih okužb), Laško (14), Kamnik (12) in Šentjur (11).
Podatki z domov za starejše za soboto pa kažejo, da se je število okužb pri stanovalcih povečalo za kar 96. Po navedbah Kacina je trenutno aktivno okuženih 2643 stanovalcev, skupno v drugem valu tako že 4782. "O tem govorimo že nekaj časa, saj so razmere v domovih starejših občanov zelo resne, vdori se dogajajo praktično vsak dan," je opozoril Kacin. Število okužb pri zaposlenih pa se je povečalo za 38, aktivno okuženih je 954, skupaj v drugem valu tako že 1770.
Podatkov za nedeljo do novinarske konference še niso dobili, a je Kacin zagotovil, da jih bodo predstavili na popoldanski novinarski konferenci, ki bo tudi sicer posvečena domov starejših občanov.
Po podatkih Covid-19 Sledilnika so v Sloveniji doslej skupaj potrdili 65.778 primerov okužb z novim koronavirusom, v državi pa je trenutno aktivnih 20.123 primerov, štirje več kot dan prej. 14-dnevna pojavnost okužb z novim koronavirusom na 100.000 prebivalcev tako ostaja enaka, in sicer 960.
V nedeljo 53 novih okužb med stanovalci domov za starejše
V nedeljo so v domovih za starejše potrdili skupno 53 novih okužb pri stanovalcih in 26 pri zaposlenih. Aktivno okuženih je trenutno 2531 stanovalcev in 948 zaposlenih. V petih posebnih socialno varstvenih zavodih je trenutno 165 okuženih uprabnikov, kar je 21 več kot dan prej, in 98 zaposlenih (eden več kot dan prej).
Skupen dnevni prirast v teh kategorijah je 101 več, kar predstavlja dobro petino vseh včeraj potrjenih novih okužb. Največ novih primerov so v nedeljo imeli v DSO Kočevje (sedem), sledita dom starejših občanov v Lendavi (10) in posebni zavod dom Lukavci (21).
Pozitivne novice pa prihajajo iz treh domov. V Domu upokojencev Podbrdo (posebna enota Petrovo Brdo) je že 73 ozdravljenih, v DSO Nova Gorica 39, v Grosuplju pa 11, je dejal Kacin.
Povprečna starost bolnikov s covidom-19 v SB Novo mesto je 68 let
Strokovni direktor Splošne bolnišnice Novo mesto Milivoj Piletič pa je na vladni novinarski konferenci pojasnil, da pri njih trenutno četrtino od 400 postelj namenjajo za covidne bolnike.
V novomeški bolnišnici, ki je s 1200 zaposlenimi in 400 posteljami druga največja med regionalnimi bolnišnicami, trenutno zdravijo približno 100 covidnih bolnikov, 18 jih je na intenzivni enoti, med njimi jih 13 diha s pomočjo ventilatorja. Doslej so sicer oskrbovali največ 110 covidnih bolnikov hkrati, njihova povprečna starost pa je približno 68 let. Najmlajši je imel 44 let, najstarejši več kot 100, je pojasnil Piletič.
Ob tem je kot razliko med prvim in drugim valom izpostavil, da so v prvem zaprli vso dejavnost pri neakutnih obolenjih, v drugem pa so nenujne dejavnosti zapirali postopno glede na število obolelih s covidom-19. V zadnjih 14 dnevih pa smo po vsej državi priča vdorom bolezni v bolnišnice, zaradi česar so bili primorani nenujno dejavnost čim bolj zmanjšati, je pojasnil.
Do vdorov po njegovih besedah prihaja tako prek bolnikov kot tudi prek zaposlenih, ko so ti okuženi, a ne kažejo znakov okužbe. Vdore bodo sedaj poskušali omejiti z načrtovanim testiranjem zaposlenih in verjetno tudi vseh bolnikov, ki bodo prihajali na nenujne posege. Zato nabavljajo hitre antigenske teste z javnim naročilom, ki se končuje danes in na katerega se je javilo več kot 30 ponudnikov. Ponudbe bodo preverili danes in v torek, sistematično testiranje pa bodo tako začeli v sredini ali proti koncu tedna, je napovedal strokovni direktor.
Kot je pojasnil, bodo testiranje uvedli postopoma, najprej na oddelkih, kjer se je pojavil izbruh bolezni, nato še na drugih. Testirali pa bodo najverjetneje v razmakih enega tedna.
Na vprašanje, koliko so se zaradi zapiranja dejavnosti podaljšale čakalne dobe, je odgovoril, da se čakalne dobe ne daljšajo, ker je v času epidemije tudi bistveno manj napotitev bolnikov s primarnega nivoja. "Pričakujemo pa en velik bumerang po koncu epidemije, ko bodo ljudje bolj pogosto obiskovali svojega zdravnika in se bodo napotitve povečale," je pojasnil.
Omenil je, da jih skrbi podatek iz prvega vala, da se je zmanjšala pojavnost rakavih bolezni, kar po njegovih besedah pomeni, da te bolezni niso pravočasno odkrite. Zato poskušajo v največji možni meri poleg covida-19 oskrbovati tudi druge bolezni, kar so po njegovi oceni z dovolj velikim uspehom delali do dveh tednov nazaj, nato pa je covid-19 izrinil druge bolezni.
Piletič je spomnil, da so bili v prvem valu epidemije prva regija, ki je doživela hujši vdor virusa, do katerega je prišlo v Beli Krajini. Takrat je bilo vse še povsem novo in je bilo potrebne veliko improvizacije, je pa iz tistega časa izpostavil solidarnost. Brez solidarnosti tako zdravstvenega sistema kot tudi okolja vključno s civilno zaščito bi verjetno v tistem obdobju vse ušlo izpod nadzora, je ocenil.
V šempetrski bolnišnici pa je bilo danes zjutraj hospitaliziranih 42 bolnikov s covidom-19; še pet so jih zdravili na intenzivnem oddelku, od tega so štirje priključeni na raspirator. V zadnjih dneh prihajajo k njim predvsem bolniki iz domov za ostarele, največ iz Gradišča nad Prvačino, Podsabotina in idrijskega Marofa. Strokovna direktorica Dunja Savnik Winkler je za STA pojasnila, da pričakujejo, da bo število bolnikov v tem tednu še naraščalo. Zato bodo danes covidni oddelek razširili s petimi novimi posteljami.
Z današnjim dnem pa sicer velja nova izjema pri prečkanju državne meje. Dovoljen je vstop v rdečo državo brez karantene ali negativnega testa na novi koronavirus ter dostop do prodajaln ali storitev v sosednji državi, če so te bližje prebivališču osebe kot tovrstne prodajalne ali storitve v domači občini ali pa jih v občini prebivališča sploh ni.
Vlada pa z današnjim dnem uvaja tudi obvezno testiranje za zdravstvene delavce. Slednje se bo izvajalo najmanj enkrat tedensko znotraj posamezne organizacijske enote izvajalca, v sklopu katere se je pojavila okužba z novim koronavirusom.
KOMENTARJI (971)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.