Ker v Sloveniji v prihodnjih tednih pričakujemo večje količine cepiva, je minister Poklukar s poveljnikom sil Slovenske vojske brigadirjem Miho Škerbincem in poveljnikom Civilne zaščite RS Srečkom Šestanom, opravil operativne video razgovore z vsemi cepilnimi centri v državi glede na statistične regije. Poleg tega je bil ločeno izveden tudi sestanek z bolnišnicami. Skupno so izvedli 13 video konferenc.
"V naslednjih dneh stopnjujemo cepljenje, kar pomeni, da bomo v naslendjih tednih pridobivali vse več cepiva," je na novinarski konferenci uvodoma povedal minister Poklukar.
Že v prvem tednu maja bomo imeli dodatnih 9.000 odmerkov Moderne, ki ga bodo namenili cepljenju z drugim odmerkom. Prav tako bomo dobili 69.000 odmerkov cepiva AstraZeneca, od katerega bo 9.000 namenjenih drugemu cepljenju, 60.000 pa prvemu. Kot je še pojasnil Poklukar, bomo dobili tudi 6.000 odmerkov Jensena in preko 56.000 odmerkov cepiva Pfizer.
"Prihodnji teden bomo dobili preko 120.000 odmerkov cepiva, zato je na nas, da vsi skupaj odgovorno pristopimo k cepljenju in v najkrajšem času cepimo čimvečje število prebivalcev," je pozval minister, ki največji izziv cepljenja vidi prav v motiviranju ljudi za cepljenje.
Ker ne želijo, kot pravi Poklukar, "ozkih grl", so izvedli široke razprave o realizaciji cepilne strategije tako s cepilnimi centri kot tudi z bolnišnicami. S predstavniki cepilnih mest so razgovarjali o dobrih praksah in težavah, ki jih imajo. "Številke, ki jih cepilni centri zmorejo na krajše obdobje, so zagotovo dva do trikratnik tega, kar trenutno cepijo. In to je tisto, kar ocenjujemo, da je dovolj, da v dveh mesecih, če je potrebno, precepimo prebivalce Slovenije," je dejal. V zadnjih tednih je bilo povprečje sicer do 60.000 prebivalcev na dan.
"Kljub izčrpanosti zdravstvenih delavcev na terenu, sporočajo, da so še vedno močno motivirani, da skupaj zaključimo zadnjo etapo epidemije," je dejal. Zadnja etapa epidemije - cepljenje in precepljenost kritičnega števila populacije - bo v slovensko družbo prineslo več zdravja, manj težjih izidov zdravljenja pa tudi hitrejše sproščanje oziroma odpiranje družbe. Poudaril je, da je izhod v poletju odvisen od nas vseh.
"Pomembno je, da se pridružimo cepljenju, ko smo nanj poklicani in da ne zavračamo cepiva," je dejal in pojasnil, da je ob vseh pomislekih glede varnosti cepiv mednarodna agencija za zdravila EMA naredila široko obravnavo in ni ugotovila nobenih pomembnih pomislekov o tem, da cepljenja ne bi nadaljevali. O tem so se posvetovali tudi s slovensko strokovno skupino.
Ob tem pri vabljenju na cepljenje računa tudi zdravstveno osebje. Po Poklukarjevih informacijah občane aktivno kliče 35 cepilnih centrov, 27 jih bo to po današnjih sestankih še nadgradilo. "Ključno je sodelovanje osebnega zdravnika z vsakim bolnikom. Vsakega prebivalca mora pridobiti zaupanja vredna oseba iz zdravstva in ga motivirati za cepljenje," je dejal.
Priznava tudi, da so nekatere regije pri cepljenju boljše od drugih, a kot pravi, to ni odvisno samo od enega dejavnika. Kjer starejša populacija težje dostopa do cepilnih centrov, bo treba angažirati mobilne enote za cepljenje, marsikje je treba še priključiti koncesionarje.
V prihodnjih dneh je v vseh zdravstvenih domovih pričakovati tudi implementacijo aplikacije, ki bo poenostavila administrativni del procesa cepljenja. Začeli bodo tudi pilotno testiranje aplikacije za naročanje na cepljenje proti covidu-19, ki jo bodo po odpravi porodnih krčev začeli uvajati po Sloveniji, je še napovedal minister.
Med prednostnimi skupinami za cepljenje so sicer tudi maturanti in zaposleni, ki neposredno sodelujejo pri maturi. Cepljenje za njih je bilo predvideno minuli petek, a kot kaže, se ga vsi prijavljeni niso udeležili. Kot so pojasnili v Zdravstvenem domu Ljubljana, je bilo pri njih prijavljenih 1391 oseb, od katerih se jih 347 vabilu na cepljenje s prvim odmerkom v petek ni odzvalo. Njihovo cepljenje so tako preložili na torek, v primeru dodatnih prijav, pa jih bodo naročali tedensko na dneve, ko bo potekalo cepljenje s cepivom AstraZenece. Osebe, ki so izrazile željo za cepljenje z drugim cepivom, pa bodo morale počakati, da pridejo na vrsto.
Poveljnik Civilne zaščite RS Šestan je dejal, da so se sestali z okoli kot 50 cepilnimi centri iz vseh dvanajstih regij. "Velika večina je pohalila sodleovanje s civino zaščito in vojsko," je dejal in dodal, da jim bodo še naprej pomagali. Poveljnik sil Slovenske vojske brigadir Škerbinc je dodal, da vojska že od začetka epidemije civlni zaščiti in drugim državnim organom pomaga pri spopadanju s krizo.
Pojasnil je, da so poleg ostalih nalog cepilnemu zdravstvu postavili, logistično podprli ter predali ceplini center v Kranju. "Enako veliki cepilni center imamo pripravljen tudi v Ljubljani, če bo to potrebno," je dodal Škerbinc.
Glede na podatke, ki jih izvajalci cepljenja poročajo v elektronski register cepljenih oseb, je bilo s prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 sicer cepljenih 410.716 oseb, z dvema pa 175.599 oseb oz. 8,4 odstotka prebivalcev.
V torek je bilo sicer v Sloveniji opravljenih 2007 PCR-testov, potrjenih pa 398 novih okužb. Delež pozitivnih testov je znašal 19,8 odstotka. Hospitaliziranih je 621 bolnikov, 15 oseb s covidom-19 je umrlo. V bolnišnicah se sicer še vedno zdravi precejšnje število covidnih bolnikov, zato po besedah direktorja klinike Golnik Aleša Rozmana trenutno še ne morejo povečati obravnave bolnikov z drugimi boleznimi.
KOMENTARJI (488)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.