Olga Fajt, ki ji do 100. rojstnega dne manjka le še nekaj mesecev, se je današnjega dne zelo veselila, tako zaradi cepljenja kot zaradi družbe. Obisku patronažne sestre se je danes pridružil še Jernej Završnik, direktor ZD dr. Adolfa Drolca Maribor.
Satlerjeva je ena tistih patronažnih sester, ki se od danes naprej na teren odpravijo tudi s cepivi. To je namreč prvi primer cepljenja na domu, s prvim odmerkom AstraZenece. Od vseh treh cepiv, ki so trenutno na voljo, je namreč to najmanj zahtevno za shranjevanje in tako tudi edino, ki lahko pride do bolnika, saj so ostala preveč občutljiva na tresljaje in prenose. Zato z njim, ne glede na starost, cepijo tudi nepokretne.
"Te ljudi, ki so nepokretni, zaradi značilnosti cepiv zdaj cepimo z AstraZeneco," pojasnjuje Završnik in dodaja, da so takšna tudi navodila ministrstva za zdravje.

Za cepljenje se je Fajtova odločila sama
Na vprašanje Satlerjeve, ali je bilo hudo, Olga odgovarja, da ni bilo, da je vajena vsega hudega, ker se vsako leto cepi tudi proti gripi. "Veste kaj, enkrat sem imela gripo, pred leti, in od takrat se cepim," tako Fajtova pojasnjuje svojo odločitev za cepljenje. Pred nekaj dnevi pa se je odločila, da bi se cepila tudi proti covidu-19. Njen sin Kolja Fajt dodaja: "Bolj gotovo je. Saj ne hodi nikamor, ampak vsak dan prihajajo ženske, da jo umijejo, preoblečejo. Tudi pri njih se zgodi, da kdo zboli."
Sin in snaha Snežana Fajt pravita, da je nihče ni silil, prav nasprotno. Odločila se je sama, ker vse v zvezi z epidemijo redno spremlja. Pri stotih letih obvlada vse. "Govori pet, šest jezikov, gleda televizijo, tablico, računalnik, to vse obvlada in nikoli ji ni dolgčas," pravi snaha, sin pa še dodaja: "Mama je v redu, samo hoditi ne more, zato je nepokretna." "Cepljenje nepokretnih predstavlja pomemben mejnik," je zadovoljen direktor mariborskega zdravstvenega doma in dodaja "teh je v Mariboru 160, mi računamo in si želimo, da jih v enem tednu tudi cepimo."
Meje pa medtem premika tudi podjetje Moderna. Na nekaj 100 prostovoljcih so namreč začeli testirati poskusno cepivo proti mutacijam novega koronavirusa, predvsem južnoafriški, ki trenutno najbolj skrbi. "Nekje sedem tednov je dovolj, da se razvije novo cepivo z novimi tehnologijami. Vendar mora potem miniti še določeno število dni, običajno je to od enega meseca do 40 dni, da Evropska agencija za zdravila te spremembe tudi odobri," pojasnjuje prof. dr. Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo. V ameriškem farmacevtskem podjetju pa trenutno preizkušajo, ali bi proti novim različicam zadostovalo cepljenje s tremi namesto dvema odmerkoma cepiva.

KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.