"Govorili smo o pobudah za promocijo cepljenja, začeli smo s kampanjo osveščanja za ciljne skupine. Ta zakon je bil pripravljen tudi zaradi tega, da ljudje spremenijo svoje ravnanje," je o predlogu zakona dejal latvijski premier Arturs Krišjanis Karinš.
V Latviji z okoli 1,9 milijona prebivalci so doslej potrdili več kot 138.000 okužb z novim koronavirusom. Umrlo je več kot 2500 covidnih bolnikov. Cepljenje proti covidu-19 v državi zaenkrat poteka počasi. Doslej je vsaj en odmerek cepiva prejela tretjina prebivalcev.
V zadnjih tednih se v Latviji zmanjšuje število novih okužb, a hkrati opažajo vse večje širjenje posebej nalezljive različice novega koronavirusa delta. Po besedah ministra za zdravje Danielsa Pavlutsa delta predstavlja skoraj 54 odstotkov vseh novih okužb.
Grčija in Francija uvajata obvezno cepljenje za zdravstvene delavce
Ta teden smo že poročali, da ob ponovnem naraščanju okužb v Grčiji uvajajo obvezno cepljenje proti covidu-19 za zdravstvene delavce in zaposlene v domovih za starejše. Enak ukrep je v televizijskem nagovoru napovedal tudi francoski predsednik Emmanuel Macron.
Kot je napovedal grški premier Kyriakos Mitsotakis, se morajo vsi zaposleni v domovih za starejše cepiti do 16. avgusta, v nasprotnem primeru bodo morali na bolniški dopust. Zdravstveni delavci v javnem in zasebnem sektorju se morajo cepiti do 1. septembra. Enak ukrep je marca uvedla tudi Italija, kjer se nasprotniki cepljenja zdaj borijo na sodišču. Večina zaposlenih v zdravstvu se je sicer že cepila.
Macron pa je napovedal, da se morajo vsi zdravstveni delavci cepiti do 15. septembra. "Cepljenje ni samo stvar individualne odgovornosti, ampak tudi naše svobode," je dejal.
KOMENTARJI (264)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.