Kot v več krajih po Sloveniji je tudi v Kranju včeraj potekalo testiranje zaposlenih v vzgoji in izobraževanju na okužbo z novim koronavirusom.
V Zdravstvenem domu (ZD) Kranj so tako s hitrimi antigenskimi testi testirali 1090 zaposlenih v šolah in vrtcih, od tega je bilo pozitivnih kar 146 šolnikov, je prva poročala TV Slovenija. Navedbe o nenavadno visokem deležu pozitivnih je za 24ur.com potrdila tudi direktorica ZD Kranj Lilijana Gantar Žura, ki pa visokega odstotka – delež okuženih namreč znaša več kot 13,4 odstotka – podrobneje ni želela komentirati.
Današnje ponovno testiranje kranjskih šolnikov pa je pri številnih pokazalo negativne izvide. Ravnatelji od svojih zaposlenih namreč prejemajo podatke o večinoma negativnih izvidih ponovljenega hitrega testiranja, čakajo pa še na izvide PCR-testov, ki bodo predvidoma znani pozno zvečer, nekateri pa so jih v minulih urah že prejeli, večinoma negativne.
Po zadnjih podatkih TV Slovenija gredo v sredo ponovno v šolo učenci na Jezerskem in v Kokri, v četrtek pa učenci osnovnih šol v Šenčurju, Stražišču, Žabnici in Besnici. Še naprej pa so v karanteni štirje razredi prve triade Osnovne šole Simona Jenka v Kranju in en oddelek tamkajšnjega vrtca.
Kot je povedal Pavel Srečnik, ravnatelj Osnovne šole Stražišče, kjer je bilo na ponedeljkovem testiranju kar 22 zaposlenih pozitivnih na novi koronavirus, mu je 21 zaposlenih že javilo rezultate ponovljenega hitrega testiranja, in sicer sta od 21 pozitivna dva, ostalih 19 je negativnih. Negativne rezultate so tako prejeli vsi pedagoški delavci, katerih razredi so danes zaradi ponedeljkovih pozitivih izvidov v karanteni.
Vendar na podlagi izvidov ponovljenega hitrega testiranja še ne morejo organizirati dela na šoli – počakati morajo namreč še rezultate PCR-testov, ki jih pričakujejo zvečer. "Po posvetovanju z epidemiološko službo bomo za sredo pustili organizacijo dela takšno, kot je danes, saj ne smemo prehitevati. Če bodo tudi PCR-testi negativni, pa bomo v četrtek otroke poklicali nazaj v šolo," je napovedal Srečnik.
Na izvide ponovljenega testiranja čakajo tudi v Kranjskih vrtcih, kjer je bilo v ponedeljek na hitrih testih pozitivnih 17 zaposlenih. Ker so morali v karanteno še njihovi najožji sodelavci, je danes doma ostalo kar 35 strokovnih delavcev. "Testiranje je potekalo šele popoldan, zato smo rezultate dobili pozno zvečer in takrat obvestili 130 staršev, da morajo njihovi otroci ostati doma," je povedala ravnateljica Kranjskih vrtcev Tea Dolinar.
Kot kaže, tudi danes ne bo veliko drugače, saj rezultate PCR-testov pričakujejo šele zvečer. Takrat bodo lahko starše obvestili, ali se njihovi otroci lahko vrnejo v vrtce. Od dveh sodelavcev je ravnateljica sicer že prejela informacijo, da je ponovljeno testiranje pokazalo negativen izvid. "Organizacija dela je tako praktično nemogoča in ne predstavljam si, da bi bilo tako vsak teden. Obremenjeni smo tako, da komaj še povezujejo dan z dnevom in če se bo tako nadaljevalo, bomo vsi pregoreli," je opozorila.
Kako zahtevna je takšna situacija za vrtce in šole, je opozoril tudi Srečnik. "Za ravnatelje to pomeni, da smo ves čas v stanju pripravljenosti. Niti za en dan naprej ne vemo, kako bodo stvari potekale in v zelo kratkem času je treba na novo postavljati organizacijo dela. To je neugodno tudi za otroke in starše, ki so prav tako v nenehnem stanju pripravljenosti," je izpostavil.
Kot je dodal, to prinaša veliko zmede v pedagoško delo, medtem ko bi dejansko moralo delo z otroki potekati čim bolj nemoteno. "Tako pa izgubljamo energijo za nekaj, kar ne pripomore k temu, da bi pedagoško delo potekalo pod normalnimi pogoji," je dejal Srečnik.
Ob številnih pozitivnih testih gorenjskih šolnikov se je v enem dnevu precej poslabšala epidemiološka slika Gorenjske, ki se je tako znašla na meji med rdečo in črno fazo.
Kot pravi direktorica Zdravstvenega doma Kranj Lilijana Gantar Žura, se bo z morebitnimi napakami ali nezanesljivostjo testov ukvarjal Nacionalni inštitut za javno zdravje. Strokovni vodja Osnovnega zdravja Gorenjske in direktor Zdravstvenega doma Škofja Loka Aleksander Stepanović pa je pojasnil, da v vseh zdravstvenih domovih za testiranje šolnikov uporabljajo iste hitre teste dobavitelja Majbert Pharm.
Glede nejasnosti postopkov in ukrepov v primeru pozitivnih testov šolnikov je povedal, da so v četrtek od ministrstva prejeli navodila, naj razen pri starejših oziroma tistih, ki imajo kakšen dejavnik tveganja, ne delajo potrditvenih testov s PCR testi. V nedeljo, ko so se jim v Škofji Loki pri testiranju šolnikov pojavila večja odstopanja pri odstotku pozitivnih hitrih testov, pa so se z lokalnimi epidemiologi dogovorili za validacijo testov.
Testi Majbert Pharma so se v preteklosti že večkrat izkazali za nezanesljive, nazadnje pred tednom dni pri testiranju zaposlenih v OŠ Polzela.
Zaradi velikega števila pozitivnih testov oteženo delo
Rezultati pa vplivajo tudi na pedagoški proces. "Pri nas se je testiralo med 70 in 80 ljudi, od tega je bilo pozitivnih 22," je pojasnil Srečnik. Prav na tamkajšnji OŠ je bilo na ponedeljkovem testiranju tudi največ pozitivnih.
Pod njihovo okrilje poleg centralne šole spadajo še tri podružnične. "Večina pozitivnih je iz podružnice v Besnici, kjer smo že prejšnji teden zaradi okužb med otroki zaprli dva oddelka vrtca. Zdaj smo pa bili tam primorani zapreti še v večji meri - skupno tri oddelke šole in tri vrtčevske," je dejal ravnatelj. Poleg tega so zaradi včeraj pozitivnih testov v karanteni zdaj ostali trije razredi prve triade (po en oddelek prvega, drugega in tretjega razreda) centralne šole, pa tudi dva oddelka podružnice v Žabnici (en vrtčevski in en osnovnošolski oddelek).
Tudi Srečnik je potrdil, da so vse včeraj pozitivne danes napotili na dodatno testiranje s PCR-testi, saj je bil po njegovih besedah delež pozitivnih v Kranju včeraj res velik. "Naši zaposleni so bili na PCR-testiranje napoteni danes ob 9. uri, doslej so me od 22 'pozitivnih' o rezultatu obvestili trije - poročajo, da je test negativen," pravi ter dodaja, da zaključkov zaenkrat še ne bi želel podajati. "Težko je biti tukaj pameten, vsak ima svoje mnenje, iz medijev in javnih občil pa slišimo različne stvari. A če primerjam s prejšnjim tednom - takrat je bil na naši šoli na testiranju pozitiven en zaposleni, v celem Kranju pa sedem. Včeraj pa v vseh kranjskih šolah skupno nekaj čez sto," je ponazoril. "Zakaj se je tako povečalo, ne vem. Mi smo se zelo striktno držali ukrepov, vzpostavili smo mehurčke, skrbimo, da se tako otroci kot zaposleni med seboj ne mešajo," zagotavlja. Pa tudi včeraj potrjene okužbe so zelo razpršene. "Ti ljudje niso imeli kontaktov. Ne vem, kako naj si to interpretiram."
Starše otrok, kjer so celotni oddelki zaprti, so o tem, da je pouka zanje za nekaj časa konec, že obvestili. "To je dano dejstvo in tako je treba postopati. Mi je pa žal otrok pa tudi staršev - tudi njim se namreč s tem na glavo nakoplje dodatne preglavice," še pravi ravnatelj ter zaključuje, da si sam najbolj želi dvojega: otroke nazaj v šolah, seveda ob dejstvu, da bi vsi bili čim prej spet zdravi.
Na Osnovni šoli Matije Čopa Kranj je medtem bilo pozitivnih denimo šest zaposlenih, od tega dve učiteljici.
Na testiranju so bili pozitivni tudi štirje učitelji na OŠ Simona Jenka, kjer je eden izmed njih že v ponedeljek opravil tudi kontrolni PCR test, ki je bil negativen. Kot je ocenil ravnatelj Rudolf Planinšek, gre pri velikem številu ponedeljkovih pozitivnih testov v Kranju verjetno za neko napako. V karanteni imajo trenutno štiri od 23 oddelkov prvega triletja in en vrtčevski oddelek. Nekateri od njih so v karanteni tudi zaradi okužb med otroki.
Planinšek je izpostavil, da je v luči kadrovskega izpada organizacija pouka zelo težka. Ravnatelji pa se znajdejo tudi pred vprašanjem, kako ukrepati. Prav tako ni povsem jasno, kaj storiti, če bi PCR testi pokazali negativne rezultate, ali morajo učitelji in celotni oddelki na podlagi pozitivnega hitrega testa vseeno oditi v desetdnevno karanteno. Na tem področju praksa zdravnikov namreč ni enotna.
Visok delež pozitivnih testov šolnikov na območju Kranja se nanaša tudi na šole v ostalih občinah, ki jih pokriva ZD Kranj. V OŠ Preddvor so tako pri 75 testiranih okužbo zaznali pri 12 zaposlenih, v karanteno in na šolanje na daljavo pa so morali poslati več kot pol oddelkov prve triade. Na rezultate testiranj še čakajo, enega pa že imajo, in sicer je bil pri eni zaposleni, ki je kontrolni PCR test opravila že v ponedeljek, ta negativen.
Kar nekaj izkušenj glede zanesljivosti testov imajo tudi v OŠ Škofja Loka - Mesto, kjer so zaposlene testirali že v nedeljo. Hitro testiranje, ki ga je opravil škofjeloški zdravstveni dom, je pokazal okužbo pri devetih zaposlenih, ki so nato v ponedeljek opravili še PCR test, okužba pa se je potrdila le pri enem. Podobno je bilo že en teden pred tem, ko je bilo na hitrih testih pozitivnih sedem, na PCR testu pa le eden.
Kot je pojasnila ravnateljica tamkajšnje osnovne šole Doris Kužel, so zaradi pozitivnih hitrih testov v karanteno morali v ponedeljek dati kar šest od 11 oddelkov. Po testiranju s PCR testi pa so po navodilih epidemiologa učitelji z negativnim PCR testom danes prišli nazaj v šolo.
"Tako smo sprva starše obvestili, da morajo biti otroci za 10 dni v karanteni, v ponedeljek popoldan pa smo jih pozvali, naj danes znova pridejo v šolo. Tako je bila zmeda res popolna," je izpostavila Kuželova. "Predvsem je težava nezanesljivost hitrih testov, ki se je pri nas pokazala že dvakrat. Na državni ravni bo glede tega nekaj treba ukreniti, saj v praksi zadeve ne tečejo, kot bi bilo treba," je poudarila.
Teden dni po lažno pozitivnih testih učitelji OŠ Polzela znova v učilnicah
V učilnice Osnovne šole Polzela pa se je v ponedeljek vrnilo 15 od 17 učiteljev, ki jim je pred osmimi dnevi hitro testiranje pokazalo okužbo na novi koronavirus. Pred tednom dni so bili nato napoteni na dodatno PCR-testiranje, ki pa je dalo negativne rezultate, razen za dva učitelja, je danes za STA povedala ravnateljica šole Bernardka Sopčič.
Dejala je tudi, da je bila vsem lažno pozitivnim učiteljem najprej odrejena izolacija, ker je dodatno testiranje pokazalo, da večina učiteljev ni okužena, pa je bilo treba po protokolu spremeniti njihov status. To pa je trajalo nekaj dni, zato so se v šolo vrnili šele v ponedeljek.
V nedeljo je potekalo drugo testiranje, kjer so bili vsi testirani negativni.
Testiranje 84 zaposlenih na OŠ Polzela je v začetku prejšnjega tedna izvedel Zdravstveni dom Žalec v prostorih žalske ljudske univerze. Domnevno okuženi učitelji pa so bili brez kakršnih koli simptomov, značilnih za okužbo z novim koronavirusom. Sicer pa je bilo do zdaj na šoli okužena že približno tretjina zaposlenih, večina v drugem valu oktobra lani.
V OŠ Polzela je vpisanih 628 učencev, od teh jih 195 spada v prvo triletje. Pred tednom dni jih je v šolske klopi znova sedlo 189.
Po prejemu rezultatov testiranj pa je v javnosti zaokrožila anonimka, v kateri je med drugim zapisano, da so bili zaposleni v OŠ Polzela ob prejemu rezultatov prepuščeni sami sebi, brez enotnih in jasnih navodil, ali se lahko vrnejo na delo ali ne.
"Nekateri zdravniki naj bi se sklicevali na več kot očitno sporne antigenske teste, drugi naj bi zagovarjali stališče, da je treba upoštevati naknadno izvedene PCR teste, na podlagi katerih so testirani zaposleni zdravi in se lahko vrnejo na delovno mesto. Dvom v zanesljivost antigenskih testov je v tem primeru več kot očitno na mestu, obenem pa odpira vprašanja, koliko je morda dejansko pozitivnih med tistimi več tisoč zaposlenimi, katerih testi so pokazali, da so domnevno negativni, obenem pa lahko v primeru novih testiranj in ponavljanj tovrstnih primerov oz. napak resno ogrozi pedagoški proces in varno vračanje otrok in zaposlenih v šole," piše v anonimki.
Zapisali so še, da se tovrstne napake in težave v prihodnje ne bi smele ponavljati in v stisko potiskati zaposlene, šole, njihova vodstva, učence ter starše.
KOMENTARJI (586)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.