V omenjenih zdravniških organizacijah opozarjajo, da se ob hitrem širjenju nove različice omikron zapira časovna past, v katero smo se z nizko precepljenostjo ujeli v slovenski družbi. Kot navajajo, skoraj četrtina prebivalstva, starejšega od 50 let, ni cepljena proti covid-19, s čemer so izpostavljeni hujšemu poteku bolezni ali celo smrti. Po dosedanjih študijah jim lahko pomagata vsaj dva odmerka mRNK cepiva proti covidu-19. Zato pozivajo k takojšnji uvedbi PC-pogoja in v primeru nadaljevanja epidemijskih valov tudi k uvedbi obveznega cepljenja.
Komisija za medicinsko etiko za razmislek o obveznem cepljenju za del prebivalstva
V komisiji za medicinsko etiko pa predlagajo razmislek o uvedbi obveznega cepljenja za tiste skupine prebivalstva, ki so najbolj izpostavljene težjim oblikam prebolevanja koronavirusne bolezni, in za vse, ki se vsakodnevno poklicno srečujejo s skupinami ljudi. V primeru novih različic koronavirusa pa bi po njihovem mnenju veljalo razmisliti tudi o splošnem obveznem cepljenju.
Komisija, ki jo vodi Božidar Voljč, ob začetku novega epidemičnega vala poudarja, da je med ukrepi za zajezitev epidemije dokazano najbolj učinkovito cepljenje. Zdravstvena stroka ob njem izpostavlja še ukrepe, ki zmanjšujejo širjenje virusa; dosledno izpolnjevanje pogoja PCT, omejevanje druženj, vzdrževanje medsebojne razdalje, umivanje rok, prezračevanje prostorov in nošenje mask.
Ukrepi so povsod isti, v različnih okoljih pa se v stroki in družbi razlikujejo le v njihovi intenzivnosti in v odzivih javnosti, dodajajo v komisiji. "V omejevanju epidemije komisija izreka podporo vsem ukrepom, ki so zakoniti, po svojem namenu preventivni in javno-zdravstveno etično utemeljeni. Mednje sodi tudi cepljenje in v številnih okoljih, kjer stanje epidemije to zahteva, uvajajo njegovo obveznost," navajajo v stališču, ki so ga sprejeli v ponedeljek. Kot opozarjajo, ceno nizke precepljenosti v Sloveniji vsak dan plačujejo za covidom-19 oboleli, hospitalizirani, intenzivno zdravljeni in umrli bolniki, med katerimi je največ necepljenih.
Stroka glede uvedbe obveznega cepljenja razdeljena
V zadnjem času so se namreč okrepile pobude in pozivi k uvedbi obveznega cepljenja proti covidu-19. K temu so pozvali strokovni svet in infektologi UKC Ljubljana, v preteklosti tudi v Slovenskem zdravniškem društvu, k razmisleku o takšni odločitvi je večkrat pozvala tudi predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović.
Vzrok za takšne pozive je razmeroma nizka precepljenost v državi. Polno je namreč cepljenih 56 odstotkov prebivalstva, med polnoletnimi je delež precepljenosti 67-odstoten, med starejšimi od 50 let pa 77-odstoten.
Minister za zdravje Janez Poklukar je v ponedeljek dejal, da bo spoštoval mnenje stroke glede tega vprašanja. Po zakonu o nalezljivih boleznih poda predlog za obvezno cepljenje proti določeni bolezni Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). A epidemiologi NIJZ so se že trikrat izrekli proti uvedbi obveznega cepljenja. Po neuradnih informacijah bo možnosti uvedbe obveznega cepljenja ponovno odločal strokovni svet NIJZ, ki se je v preteklosti že izrekel proti uvedbi. Epidemiologi sicer med drugim pogrešajo implementacijski načrt izvedbe obveznega cepljenja, znova so tudi izpostavili vprašanje, ali bi pomanjkljiva pravna ureditev res imela želeni učinek na povišanje precepljenosti.
Epidemiologi morebitni uvedbi PC-pogoja niso naklonjeni
Epidemiologi so se sicer opredeljevali do morebitne uvedbe PC-pogoja, torej, da negativen test na okužbo z novim koronavirusom ne bi bil več veljaven za udejstvovanje v javnem življenju. A naj bi bili tudi do tega odklonilno razpoloženi, saj prebolelost in cepljenje ne zagotavljata zadostne zaščite pred okužbo z novo različico omikron, ki se širi po državi. Ob tem poudarjajo, da pa cepljenje seveda še naprej ščiti pred hudim potekom bolezni.
Po njihovem mnenju mora ostati testiranje prioritetno, z vidika omejevanja širjenja okužb pa bi bilo po njihovem mnenju smiselno zagotoviti prosto dostopno samotestiranje za celotno prebivalstvo.
KOMENTARJI (2604)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.