Epidemiologi so zaradi pojava nove različice novega koronavirusa omikron, ki je bistveno bolj nalezljiva, predlagali spremembo načina odrejanja karanten, ki omogoča le eno izjemo ob visokotveganem stiku z okuženim – to so cepljeni s poživitvenim odmerkom. Vlada je temu predlogu tudi sledila, tako da je nov režim odrejanja karanten od četrtka v veljavi.
A to pomeni, da morajo v karanteno tudi zdravi otroci, ki v skladu z navodili in smernicami cepljenja ne smejo dobiti dodatnega odmerka, razen če imajo bolezen, ki slabi njihov imunski sistem, torej so imunokompromitirani.
Poživitveni odmerek je namreč priporočljiv za starejše od 18 let, posebej priporočljiv pa za oskrbovance v domovih za starejše in drugih socialnovarstvenih zavodih, starejše od 50 let, posebej ranljive kronične bolnike (ne glede na starost), družinske člane imunsko oslabljenih oseb, osebe z večjo poklicno izpostavljenostjo ter tiste, ki so osnovno cepljenje opravile z vektorskimi cepivi.
Prav tako bodo v karanteni pristali tisti, ki so preboleli covid-19 in so bili polno cepljeni. A take osebe po navodilih in priporočilih za cepljenje proti covidu-19, ki so objavljena na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), poživitvenega odmerka sploh ne potrebujejo, lahko pa ga prejmejo, če to želijo.
V karanteno bodo denimo morali tudi vsi tisti, ki poživitvenega odmerka še niso prejeli, ker od osnovnega cepljenja z mRNK-cepivi še niso minili vsaj trije meseci oz. vsaj dva meseca od cepljenja z vektorskimi cepivi – to je najkrajši možni presledek, po katerem je mogoče prejeti poživitveni odmerek.
Starš: Vse skupaj je skregano z logiko
Na tak način je v karanteni pristal tudi devetošolec iz Murske Sobote, ki je bil dvakrat cepljen proti covidu-19 – drugi odmerek je prejel septembra. V dopisu ravnatelja namreč piše, da se morajo v karanteno napotiti vsi učenci 9. razredov, ki niso prejeli poživitvenega odmerka. Ker poživitveni odmerek za zdrave mladoletnike sploh še odobren, je po mnenju Aljoševega starša "vse skupaj skregano z logiko".
Tudi NIJZ v navodilih za cepljenje poudarja, da je cepljenje proti covidu-19 smiselno in varno tudi za otroke, saj cepljenje po eni strani učinkovito prepreči okužbe ter zmanjša možnost hujšega poteka in zapletov zaradi covida-19, po drugi strani pa "z zmanjšanjem možnosti širjenja okužbe otrokom omogoča tudi nemoteno šolanje in življenje".
Na NIJZ poudarjajo, da dosedanja dognanja za zdaj ne kažejo na to, da bi lahko zaradi kakršnega koli vzroka opredelili še kakšno izjemo za karanteno. Kot trdijo, bi z morebitnimi dodatnimi izjemami sprejeli večje tveganje, kar bi lahko imelo povzročilo naraščanje števila okužb. "Z vidika omejevanja števila okužb, ki jih prinaša različica omikron, je treba narediti vse, da se tveganje za širjenje omeji, saj lahko visoko število okužb slabo vpliva na že tako preobremenjen zdravstveni sistem, četudi bi bila bolezen blažja," so navedli za 24ur.com.
Kot opozarjajo, tudi še ni zanesljivih študij, ki bi z gotovostjo kazale na to, da covid-19 po okužbi z različico omikron poteka v blažji obliki. Tako je za zmanjšanje možnosti za prenos okužbe ali resnejši potek bolezni pomembno, da se začnejo pravočasno izvajati vsi potrebni ukrepi za zamejitev okužbe. To je prejšnji teden v izjavi za medije pojasnil tudi predstojnik Centra za nalezljive bolezni pri NIJZ, Mario Fafangel.
Dodatni odmerek prejelo 313 mlajših od 18 let
Omenjeni devetošolec je sicer eden od 34.617 mladostnikov, starih od 12 do 17 let, ki so bili doslej v Sloveniji cepljeni z dvema odmerkoma proti covidu-19. Med mlajšimi od 11 let, za katere je registrirano le cepivo Pfizer, je polno cepljenih 27 otrok, kažejo podatki NIJZ. Glede na podatke NIJZ je v Sloveniji dodaten odmerek doslej prejelo 313 mlajših od 18 let, od tega jih je bilo 311 starih od 12 do 18 let, dva sta bila mlajša od 12 let.
Sicer ni povsem enako, če posameznik tretji odmerek cepiva prejme kot poživitveni ali kot dodatni odmerek. Poživitveni odmerek je namenjen poživitvi in podaljšanju zaščite po osnovnem cepljenju, medtem ko oseba dodatni odmerek prejme zato, ker je bil odziv na osnovno cepljenje pri njej slabši. Dodatni odmerek je tako priporočljiv za huje imunsko oslabljene osebe, starejše od 12 let.
Šole od septembra najpogosteje okolje visokotveganega stika
Vzgojno-izobraževalni zavodi – torej vrtci šole, srednje šole in fakultete – so od začetka šolskega leta najpogosteje okolje visokotveganega stika z okuženim z novim koronavirusom, kažejo podatki NIJZ. Na teh mestih namreč pridejo v tesen stik tudi štiri petine vseh, ki pristanejo v karanteni.
O visokotveganem stiku sicer govorimo:
– kadar osebe bivajo v skupnem gospodinjstvu z bolnikom s covidom-19,
– ob zadrževanju na razdalji manj kot dva metra od okužene osebe več kot 15 min,
– ob drugem fizičnem stiku ali stiku z izločki bolnika (rokovanje, objemanje, uporaba skupnih predmetov),
– ob bivanju v zaprtem prostoru z okuženim več kot 15 min (skupno gospodinjstvo, pisarna, čakalnica v zdravstveni ustanovi, skupna malica, druženje pri isti mizi),
– ob potovanju v istem prevoznem sredstvu kot okuženi z medsebojno razdaljo manj kot dva metra.
KOMENTARJI (239)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.