Čeprav so iz LMŠ sprva sporočili, da je v karanteni pet njihovih poslank in poslancev, je predsednik LMŠ Marjan Šarec pozneje povedal, da so karantenske odločbe prejeli samo štirje. Po naših podatkih gre za Jerco Korče, Andrejo Zabret, Jožeta Lenarta in Igorja Pečka, poslanca Edvard Paulič in Aljaž Kovačič pa sta dobila zgolj priporočilo Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), a sta v samoizolacijo odšla preventivno.
V karanteni je zaradi stika z osebo, okuženo z novim koronavirusom, tudi osem strokovnih sodelavcev poslanske skupine LMŠ, ena pa je prejela priporočila NIJZ o izvajanju zaščitnih ukrepov.
Šarec je ob današnjem obisku na Koroškem povedal, da zaradi tega večjih težav pri delu poslanske skupine LMŠ ne pričakuje. Poslanci in strokovni sodelavci, ki imajo odrejene karantene in izdana priporočila NIJZ, bodo po njegovih besedah delali od doma, tako da bo delo "čim manj, kolikor je to možno, okrnjeno". V stranki LMŠ so se po njegovih besedah pripravljali na situacije, kot je današnja. O tem so se večkrat pogovarjali, je dejal in ocenil, da zadeve tečejo tako, kot tudi priporoča NIJZ.
Je pa bil zaradi danes izdanih karanten in priporočil poslancem in strokovnim sodelavcem LMŠ spremenjen Šarčev načrt popoldanskega obiska na Koroškem. Skupaj z organizatorji posameznih srečanj so se odločili, da predvidena srečanja s predstavniki koroškega gospodarstva in obrtniki ter simpatizerji stranke v regiji prestavijo na kasnejši čas. Kot je povedal, so to storili tudi zato, da pokažejo vladi, da ravnajo odgovorno, "ne pa, tako kot je bilo recimo v Stični, ko se vrh države spet ni držal varnostne razdalje".
Golubović: Nihče od poslancev ne kaže znakov okužbe
Po besedah Braneta Golubovića gre pri karanteni za preventivni ukrep, saj so bili vsi omenjeni v četrtek na sestanku v stiku s strokovno sodelavko, pri kateri so potrdili okužbo. "Vsi poslanci in poslanke so zdravi, ne kažejo nobenih znakov bolezni," je dejal.
Na vprašanje, ali bodo šli na testiranje, je odgovoril, da spoštujejo in upoštevajo vsa priporočila zdravstvene stroke, ki pa ne priporoča testiranja. Bodo pa poslanci in strokovni sodelavci preverjali svojo temperaturo in zdravstveno stanje. "Predvsem je za LMŠ pomembno, da se vedemo odgovorno, ne glede na to, da tej vladi zelo težko zaupamo, karkoli komunicira."
Šarec in Golubović na omenjenem sestanku nista bila, prav tako nista bila v stiku z okuženo osebo, zato tudi nista v karanteni. Na sestanku so sicer udeleženci upoštevali vsa varnostna priporočila, je zatrdil. "Tam je bilo manjše število ljudi, bili so v zelo velikem prostoru in večina poslancev je bila dlje kot meter in pol oz. dva od okužene osebe."
Poslanci LMŠ bi o interpelaciji Hojsa glasovali na daljavo
Golubović je še povedal, da kljub vsemu verjamejo, da bodo v ponedeljek lahko glasovali na daljavo "pri interpelaciji ministra, ki je odstopil, pa mu gospod Janez Janša tega ne dovoli." V PS so danes o tem obvestili tudi predsednika DZ Igorja Zorčiča, saj se jim to zdi odgovorno. "Obvestili smo ga tudi, da bomo v petek na kolegiju predsednika DZ dali zahtevo v skladu s poslovnikom, da poslanke in poslanci, ki so v karanteni, v ponedeljek glasujejo na daljavo."
V LMŠ menijo, da so pogoji za glasovanje na daljavo pri interpelaciji notranjega ministra Aleša Hojsa izpolnjeni, "saj je treba vsakemu poslancu in poslanki omogočiti glasovanje". "Verjamem, da se bodo o tem strinjale vse poslanske skupine".
Da bodo poslanci v karanteni o interpelaciji zoper ministra Hojsa v ponedeljek glasovali na daljavo, kar omogoča poslovnik DZ, je na Twitterju sporočil tudi Šarec. "Glede na to, da je virus prisoten in da smo takšno situacijo slej ali prej pričakovali, pričakujem, da bo to tako in da ne bo vplivalo na samo glasovanje o interpelaciji," je še povedal na Koroškem.
Zorčič: Prizadeval si bom, da delo DZ kljub karantenam poslancev ne bo osiromašeno
Zorčič je sporočil, da bo v petek na seji kolegija vodjem poslanskih skupin predlagal, da prihajajočo izredno sejo DZ, na kateri naj bi obravnavali interpelacijo Hojsa, izpeljejo po novih poslovniških določilih in manjkajočim poslancem omogočijo glasovanje na daljavo."Prizadeval si bom, da poskušamo izredno sejo izpeljati na način, da ne bo kakorkoli osiromašena zaradi te okužbe, ki jo obžalujem," je dejal.
Ob tem je izrazil zadovoljstvo, da so kljub nekaj težavam aprila sprejeli spremembe poslovnika, ki jim zdaj omogoča tudi glasovanje na daljavo. Tako se bo v petek posvetoval z vodji poslanskih skupin, ali je možno na izredni seji prihodnji teden izpeljati postopek, ki ga torej predvideva poslovnik. Če pride do situacije, da bi vodje poslanskih skupin to zavrnili, pa so še druge možnosti. Med drugim bi se lahko po Zorčičevih besedah s predlagatelji seje dogovorili tudi, da obravnavo interpelacije prestavijo.
Po sprejetju sprememb poslovnika so šli tudi "v tehnični del organiziranja" takšne seje, tako bodo v tem tednu preizkusili avdio-video konferenčni sistem, ki omogoča tudi oddaljeno glasovanje. "Nenazadnje pa lahko uporabimo tudi telefone in lahko poslanec po telefonu pove, kako glasuje," je dejal Zorčič.
Izpostavil je, da si že od začetka epidemije novega koronavirusa v DZ vsi prizadevajo, da bi funkcioniral kar se da normalno, da omogočijo delo strokovnih služb in poslancev. "Dejstvo je, da se je tudi DZ kot institucija, kjer poleg 90 poslancev dela okoli 350 ljudi, kjer se giba veliko ljudi, soočil z epidemijo."
Na vprašanje, ali so to prve karantenske odločbe kateregakoli zaposlenega v DZ, je odgovoril, da o tem podatkov ne zbirajo, NIJZ pa jih o tem ne obvešča.
Na delovnih telesih DZ je zagata manjša, saj je bilo že prej možno nadomestiti manjkajočega poslanca z drugim, "je pa pod določenimi pogoji možno izpeljati tudi korespondenčno sejo", je še dodal.
KOMENTARJI (723)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.