V sredo je bilo po podatkih Covid-19 sledilnika v karanteni 29.651 učencev in 16.779 dijakov. V vrtcih je bilo v sredo v karanteni 275 oddelkov oz. 3952 otrok.
Od skupaj 523 osnovnih šol se delo na daljavo na podlagi odločitve ravnateljev in v soglasju z ministrstvom in Nacionalnim inštitutom za javno zdravje (NIJZ) zaradi epidemioloških razmer v popolnosti v tem tednu izvaja v 13 osnovnih in dveh srednjih šolah, so sporočili z ministrstva.
Na ljubljanski srednji farmacevtski, kozmetični in zdravstveni šoli je bila odrejena karantena kar 22 od 32 oddelkom, torej kar dvema tretjinama dijakov. "Pouka ne moremo zagotavljati, ker je v karanteni ali bolnih tudi 20 zaposlenih," je povedala ravnateljica Vanda Trdan. Zato so domov poslali še vse ostale dijake in profesorje, pouk bo do nadaljnega potekal na daljavo. In niso edini, ki so morali ta teden zapreti svoja vrata. Za enak ukrep so se odločili tudi na srednji ekonomski šoli v Ljubljani. Zaradi velikega izbruha okužb med dijaki in profesorji bo pouk do prihodnje srede potekal izključno na daljavo, so poročali v oddaji 24UR.
Potem ko so ravnatelji v zadnjih dneh opozarjali, da je nova navodila, ki narekujejo, da mora učitelj v karanteno že, če je z okuženim učencem preživel 15 minut, nemogoče izvajati, se je to zdaj pokazalo še v praksi – med osnovnimi šolami je že 14 takih, ki ne morejo več izpolnjevati pogojev za izvajanje vzgojno-izobraževalnega procesa. Zato bodo pobudo ravnateljev za spremembo navodil predali ministrstvu za zdravje in NIJZ, ki bosta končno odločitev sprejela predvidoma prihodnji teden.
Na ministrstvu pravijo, da stanje budno spremljajo in so v stalnem kontaktu z vodstvi zavodov ter s pedagoško, z zdravstveno in epidemiološko stroko. Sledijo cilju in zavezam, da bodo naredili vse, da vrtci in šole ostanejo varni prostori, odprti kljub zahtevni epidemiološki sliki. "Če bo podana strokovna ocena, da je treba zaradi varnosti zaščitne ukrepe še okrepiti, bomo to podprli tudi na resornem ministrstvu, same spremembe v izvajanju vzgojno-izobraževalnega procesa pa niso predvidene," so navedli.
Tako tudi ne predvidevajo sprememb šolskega koledarja in tudi ne sistemskega prehoda na izobraževanje na daljavo za celo državo. Tako bodo zimske šolske počitnice po šolskem koledarju konec februarja in ne konec tega meseca, kot je v razmislek predlagal predsednik osnovnošolskega združenja ravnateljev Gregor Pečan.
Odločitev za izobraževanje na daljavo v primeru poslabšanja epidemiološke situacije je v pristojnosti ravnatelja, ki se po posvetovanju z ministrstvom in NIJZ odloči za prehod na izobraževanje na daljavo za določen čas. "Na ta način se zagotavlja možnost ukrepanja glede na lokalne epidemiološke razmere," so zapisali.
Ob tem so na ministrstvu dodali, da vsa navodila, ki se nanašajo na izvajanje pedagoškega procesa, ravnatelji redno prejemajo v okrožnicah. Prav tako so z vsemi v rednem stiku preko srečanj na daljavo. Zadnje je bilo z vsemi ravnatelji v sredo.
Poleg tega je glede na povečevanje števila okuženih in odsotnih učiteljev Zavod RS za šolstvo ravnateljem priporočil, da v organizacijo pouka vključijo tudi svetovalne delavce, knjižničarje in druge strokovne delavce s ciljem, da pouk v največji možni meri še vedno poteka v šoli.
Na ministrstvu še zagotavljajo, da bodo storili vse, da izobraževanje ostane v šolah in da se vzgojno-izobraževalni zavodi zapirajo zadnji.
KOMENTARJI (146)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.