Po ocenah grškega združenja zaposlenih v javnih bolnišnicah se za službo boji trenutno okoli 10.000 zaposlenih, ki še niso cepljeni proti covidu-19. To predstavlja okoli deset odstotkov kadra. "Zdravstvene delavce spodbujamo k cepljenju, vendar smo proti obveznemu cepljenju, saj to predstavlja demokratičen problem," je povedal član izvršnega odbora omenjenega združenja Dimitris Kuruvalakis.
Združenje je za četrtek pozvalo k stavki in shodom v Atenah in Solunu.
Grški minister za zdravje Atanasios Plevris je danes zatrdil, da bodo zakonodajo, ki je bila sprejeta julija, izvajali. Vlada si medtem prizadeva zapolniti nastale kadrovske vrzeli, med drugim s prepovedjo dopustov za cepljene delavce in sodelovanjem z zasebnim sektorjem, da bi zdravstvene storitve lahko tekle v polnem obsegu.
Obvezno cepljenje za zdravstvene delavce je grški premier Kiriakos Micotakis napovedal 12. julija, da bi spodbudil čim več ljudi k cepljenju proti covidu-19 in posledično omejil širjenje različice novega koronavirusa delta. Med težje obolelimi v bolnišnicah so večinoma necepljeni. Cepljenje proti covidu-19 je v Grčiji obvezno tudi za zaposlene v domovih upokojencev. V državi je polno cepljenih proti covidu-19 več kot 5,7 milijona od skupno 10,7 milijona prebivalcev.
V Italiji pogoj PCT v javnem prometu na daljše razdalje
Potrdilo se lahko predloži v digitalni ali tiskani obliki, za javni promet na kratke razdalje pa zaenkrat še ni potreben. Potrdila bo po navedbah družbe Trenitalia preverjalo osebje na železniških postajah ali vlakih.
Zaradi napovedanih protestov nasprotnikov cepljenja proti covidu-19 so policisti po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa okrepili varovanje na železniških postajah. Protestniki so napovedali, da bodo popoldne ustavljali vlake.
Ministrica za notranje zadeve Luciana Lamorgese je sporočila, da bodo ohranjali ničelno strpnost do vseh, ki bodo poskušali ovirati javni promet, saj je to v Italiji kaznivo dejanje. Zunanji minister Luigi Di Maio, ki je bil na družbenih omrežjih deležen groženj s smrtjo zaradi zagovarjanja cepljenja proti covidu-19, pa je opozoril, da "oviranje možnosti gibanja pomeni oviranje svobode". Napovedani protest nasprotnikov cepljenja so obsodili tudi sindikati.
Tako imenovano zeleno potrdilo je v Italiji obvezno predložiti tudi za notranji let ter za potovanje na trajektu med dvema italijanskima regijama. Vlada je ukrepe zaostrila zaradi naraščanja števila okuženih z novim koronavirusom. Od začetka avgusta je covidno potrdilo potrebno za vstop v zaprte prostore, kot so restavracije in kulturne ustanove, ter na množične dogodke.
Z začetkom novega šolskega leta v septembru je izpolnjevanje pogoja PCT potrebno za vse zaposlene v šolah, sicer ne morejo na delo. Kdor se ne more cepiti proti covidu-19, dobi brezplačne teste za ta virus. Šolskim delavcem brez tega potrdila grozi odpoved zaposlitve, če neutemeljeno manjkajo več kot pet dni. Na univerzah je covidno potrdilo obvezno tako za profesorje kot študente in raziskovalce. Minister za izobraževanje Patrizio Bianchi je napovedal, da bodo 13. septembra, ko se odpre večina italijanskih šol, uvedli "super aplikacijo", ki bo služila za preverjanje covidnih potrdil v šolah.
Danska odpravlja covidno potrdilo
Danska, ki je pred šestimi meseci prva uvedla covidno potrdilo, je danes obveznost predložitve tega dokumenta odpravila za večino javnih prostorov. Čez nekaj dni naj bi ukinili vse omejitve, ki so jih v državi uvedli zaradi covida-19, oblasti pa ob tem pozivajo prebivalce, naj ostanejo previdni. Epidemija covida-19 je na Danskem trenutno pod nadzorom. Velik delež prebivalstva je cepljen proti covidu-19, a strokovnjaki opozarjajo, da nevarnost še zdaleč ni odpravljena.
"To je malo poseben dan," je danes povedal lastnik restavracije v Koebenhavnu Eric Poezevara. "Teh potrdil ne bomo pogrešali, a menim, da je bila njihova uvedba zelo dobra ideja, saj je bila povod za upanje," je dodal. Covidno potrdilo dokazuje, da je imetnik polno cepljen proti covidu-19 ali bil v zadnjih 72 urah testiran na novi koronavirus z negativnim rezultatom. Na Danskem so ga kot obveznost uvedli marca, ko so začeli odpirati javne prostore.
Obveznost predložitve tega potrdila, v digitalni ali tiskani obliki, je bila sicer že od vsega začetka mišljena kot začasen ukrep, s tem da naj bi jo po prvih načrtih odpravili 1. oktobra. A od danes ga na Danskem ni več potrebno predložiti za vstop v kavarne, bare, restavracije, telovadnice in frizerske salone. Ostaja pa obvezen za vstop na večje javne prireditve v notranjih prostorih in nočne lokale. A tudi to naj bi bilo drugače 10. septembra, ko naj bi odpravili vse omejitve.
Sredi avgusta so na Danskem odpravili obvezno nošenje zaščitnih mask v javnem prometu, od začetka avgusta pa ni več potrebno covidno potrdilo za obisk muzejev in dogodkov v pokritih prostorih z udeležbo manj kot 500 ljudi. V državi s 5,8 milijona prebivalci je polno cepljenih proti covidu-19 okoli 72 odstotkov prebivalstva. Za to boleznijo je umrlo 2500 ljudi. Danski minister za zdravje Magnus Heunicke je sicer opozoril, da "epidemije še ni konec" in da bo vlada v primeru, da bo to potrebno, znova uvedla omejitve. Dnevno še vedno beležijo okoli tisoč okužb z novim koronavirusom.
Po navedbah Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je Danska "šampion" v cepljenju prebivalstva, ima pa tudi vzpostavljen učinkovit sistem za sledenje in odkrivanje okužb, ki omogoča prepoznavanje posameznih različic virusa in s tem hitrosti njegovega širjenja. Znanstveniki pa opozarjajo, da bo odprava vseh omejitev vodila do velikega porasta okužb med necepljenimi in posledično povečanja nujnih hospitalizacij. Potniki, ki vstopajo na Dansko, morajo še vedno predložiti potrdilo o cepljenju proti covidu-19 ali negativni PCR test.
Poživitveni odmerek v Franciji
Francija pa uvaja poživitvene odmerke za starejše od 65 let in ranljive osebe. Prve so cepili že danes, saj želijo povečati raven zaščite pred delta različico.
Z vsedržavno akcijo cepljenja pa bodo 12. septembra začeli v domovih za starejše. Po navedbah ministrstva za zdravje je do poživitvenega odmerka upravičenih 18 milijonov oseb. Tisti, ki so drugi odmerek Pfizerja ali Moderne prejeli pred šestimi meseci, so že upravičeni do tretjega odmerka, medtem ko tisti, ki so prejeli en odmerek Johnson & Johnsona, poživitveni odmerek Pfizerja ali Moderne prejmejo štiri tedne po cepljenju.
Francoske oblasti so se za poživitveni odmerek odločile potem, ko je njihov zdravstveni organ HAS prejšnji mesec dejal, da "nedavne študije kažejo na upad učinkovitosti cepiva, zlasti pri različici delta". To se zadnje čase kaže predvsem pri starejših in tistih z zdravstvenimi težavami.
Vlada pa se še ni odločila, ali bo kampanjo tretjega odmerka razširila na celotno prebivalstvo, od katerih je 65,6 odstotkov že polno cepljenih.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.