Kot piše Guardian, bi lahko na Otoku že marca vse zakonske ukrepe glede covida-19 nadomestili s priporočili. Oblasti naj bi pripravljale načrt, s katerimi bodo do marca počasi prenehali veljati vsi ukrepi in se preimenovali v priporočila, saj se mora država naučiti živeti z virusom. Razmišljali naj bi tudi o tem, da samoizolacija več ne bi bila zakonsko obvezna, ampak zgolj še priporočena. Globe za kršitev samoizolacije se zdaj namreč na Otoku gibljejo vse do 12.000 evrov.
V Franciji le še s potrdilom o cepljenju in prebolelosti
V skladu z zakonom bodo dostop do restavracij, kulturnih in športnih ustanov ter sredstev javnega prevoza na dolge proge imeli le cepljeni proti covidu-19 in prebolevniki.
Za zakon je glasovalo 215 poslancev, 58 jih je bilo proti, sedem pa vzdržanih. Socialistični poslanci so medtem že napovedali, da bodo zadevo predložili ustavnemu svetu, da bi zagotovili spoštovanje temeljnih vrednot, kar bo uveljavitev zakona zamaknilo za nekaj dni.
Francoska vlada upa, da bo z uveljavitvijo potrdila o cepljenju omejila hitro naraščanje okužb s koronavirusom. V zadnjih dneh jih beležijo po 300.000 dnevno. Cilj vlade je bil, da bi potrdilo uveljavili že s 15. januarjem, a je v parlamentu prišlo do zamud pri njegovem sprejemanju. Javnost in poslance je precej razburil tudi predsednik Emmanuel Macron s svojo izjavo, da želi z uvedbo potrdila kar najbolj zagreniti življenje necepljenim.
Potrdilo o cepljenju bo potrebno samo za starejše od 16 let, otroci, stari od 12 do 15 let, pa bodo morali predložiti dosedanje covidno potrdilo, ki ga oseba dobi, če je cepljena, prebolevnik ali testirana.
Obvezno cepljenje v Grčiji
V Grčiji je od danes obvezno cepljenje proti covidu-19 za vse, starejše od 60 let. Tisti, ki se ne bodo cepili, bodo morali plačati sto evrov kazni mesečno, zbrani denar pa bodo namenili bolnišnicam. Grške oblasti so ukrep sprejele novembra, po besedah premierja Kiriakosa Micotakisa pa je način, da se ljudje izognejo plačilu kazni, preprost, to je cepljenje.
Po oceni vlade se je ukrep že izkazal za uspešnega. Od najave pred šestimi tedni se je cepilo okoli 217.000 ljudi, starejših od 60 let. S tem se je stopnja precepljenosti v tej starostni skupini dvignila na 90 odstotkov. Micotakis je v pogovoru za grško televizijo obenem izključil možnost uvedbe obveznega cepljenja za ostale starostne skupine, češ da za covidom-19 huje zbolijo v glavnem starejši ljudje.
V Angliji skrajšali samoizolacijo na pet dni
Britanska vlada pa je skrajšala minimalno obdobje samoizolacije za osebe s covidom-19 s sedem na pet dni. Za prekinitev karantene bodo morali okuženi na peti in šesti dan izolacije opraviti hitra testa, ki morata biti negativna. Minister za zdravje Sajid Javid je sporočil, da bi s krajšanjem izolacije na pet dni zmanjšali pritisk na osnovne javne storitve v zimskem času.
V skladu s pravili karantena začne teči dan po pojavu simptomov ali ko je test pozitiven. Osebe, katerih testi so po petih dneh še vedno pozitivni, morajo ostati v izolaciji, dokler ne opravijo dveh negativnih testov v zaporednih dneh ali po desetih dneh izolacije. Tistim, ki zapustijo samoizolacijo šesti dan ali kasneje in nimajo temperature, se priporoča, da nosijo pokrivala za obraz, omejijo tesne stike z drugimi ljudmi v natrpanih prostorih in delajo od doma, če to lahko. Obdobje izolacije v Angliji je bilo prejšnji mesec skrajšano z 10 na sedem dni, če so bili testi šesti in sedmi dan negativni.
Medtem se lahko 16 in 17-letniki v Angliji že naročijo na poživitveno cepljenje. Vabila bodo najprej poslana 40.000 najstnikom, ki so drugi odmerek cepiva prejeli pred najmanj tremi meseci. V nedeljo je bilo sicer v Združenem kraljestvu prijavljenih 70.924 primerov okužbe z novim koronavirusom, kar je najnižja dnevna številka po 14. decembru lani. Zabeleženih je bilo tudi 88 smrti v 28 dneh po pozitivnem testu.
KOMENTARJI (138)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.