Interesna skupina lokalnih interesov je predlagala odložilne vete na zakon o poroštvu RS v evropskem instrumentu za začasno podporo za ublažitev tveganj za brezposelnost v izrednih razmerah po izbruhu koronavirusa, na interventni zakon za odpravo ovir pri izvedbi pomembnih investicij za zagon gospodarstva po epidemiji koronavirusa in na zakon o interventnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic epidemije. Državne svetnice in svetniki so se soglasno izrekli proti vsem trem predlogom odložilnega veta.
Predlagani zakoni sodijo v tretji sveženj urgentne pomoči gospodarstvu, ki ga je pripravila in v obravnavo po nujnem zakonodajnem postopku vložila vlada, državni zbor pa ga je sprejel na petkovi seji. "Ker gre za res nujne zakonodajne predloge, je pomembno, da ti čim prej stopijo v veljavo. V ta namen so bili podani tudi predlogi odložilnih vetov, saj so državni svetniki želeli na ta način predvsem pospešiti postopke uveljavitve posameznih zakonov," so pojasnili.
Državni svetnik Branimir Štrukelj, ki je v njem predstavnik delojemalcev, je sejo obstruiral. "Razlog za obstrukcijo je zloraba ustave v delu, ki daje državnemu svetu pravico, da od državnega zbora zahteva, da o posameznem zakonu še enkrat odloča," je zapisal. Pospešitev postopka ni razlog, ki bi ga ustava dopuščala za vložitev veta. Ko ga nekdo vloži in nato glasuje proti, je to očitna in groba zloraba ključne pristojnosti državnega sveta. "To mu znižuje verodostojnost in ugled, kolikor ga še ima, in pri tem ne želim sodelovati," je poudaril Štrukelj, sicer glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture.
DZ podprl predloge sklepov o nedopustnosti referendumov na tri protikoronske zakone
Na večerni izredni seji je manjkala približno tretjina poslancev iz opozicijskih vrst, zato je na predsednika DZ Igorja Zorčiča letel tudi očitek, da je sejo sklical v zadnjem trenutku in tako preprečil, da bi poslanci iz bolj oddaljenih krajev prišli na sejo.
Poslanci so po dobri uri razprave s 50 glasovi za in štirimi proti potrdili sklepe, da je nedopustno razpisati referendum o zakonu o poroštvu Slovenije v instrumentu Sure, na interventni zakon za odpravo ovir pri izvedbi pomembnih investicij za zagon gospodarstva po epidemiji koronavirusa in na zakon o interventnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic epidemije. Proti vsem trem sklepom so glasovali poslanci Levice, poslanci LMŠ in SD pa so se glasovanja vzdržali.
Tako minister kot poslanci koalicije so poudarjali, da razpis zakonodajnega referenduma o omenjenih zakonih ni dopusten, ker gre za zakon o nujnih ukrepih za zagotovitev odprave posledic naravnih nesreč.
Franc Jurša (DeSUS) je dejal, želi biti racionalen. Po njegovih besedah v poslanski skupini verjamejo, da je čimprejšnja uveljavitev vseh treh zakonov nujna, da se bo lahko Slovenija kot zrela država še naprej učinkovito spoprijemala z razsežnostjo posledic nedavnega življenja v karanteni.
V opozicijskih vrstah pa so opominjali na mnenje zakonodajno-pravne službe DZ, da bi sprejem predlaganega sklepa o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o zakonu o poroštvu doprinesel k neskladnosti s prvo alinejo 90. člena ustave.
"V SD smo prepričani, da je predvsem na vladi kot predlagatelju zakonov ter vladni koaliciji odgovornost, da je celotna vsebina zakonskih predlogov izključno interventne narave, ki opravičuje nedopustnost referenduma in omogoča njihovo takojšnjo uveljavitev," je dejal Jani Prednik in ob tem napovedal, da se bodo v SD glasovanja vzdržali.
Jerca Korče (LMŠ) je opozorila, da je v tem primeru omejevanje referendumske pobude prekomerno in bi bilo ob ustavni presoji lahko celo protiustavno. Po njenih besedah ni dvoma, da razmere, s katerimi se soočamo, zahtevajo hitro sprejemanje zakonodajnih aktov za odpravo posledic epidemije. A vlada po njenem mnenju v vsak zakon vnaša tudi člene, ki niso nujni.
"Noben državljan ne bi šel sklicevati referendumov o takih zakonih. To, da želi vlada sprejem sklepov o nedopustnosti referendumov o takih zakonih, kaže, da se vlada boji svojih državljanov in jim ne zaupa," pa je bila do današnjega sklica izredne seje DZ v zadnjem trenutku kritična poslanka Levice Violeta Tomić.
Za uveljavitev morajo biti zakoni objavljeni v uradnem listu.
KOMENTARJI (161)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.