Uradno naj bi bilo v eni steklenički za pet odmerkov cepiva, v resnici pa jih je šest. Že včeraj so nekateri zato vlado pozvali, naj čim prej spremeni navodila za cepljenje, da bodo lahko porabili vseh šest. Trenutno morajo sicer šesti odmerek zavreči.
Razlog, zakaj se šestega odmerka ne sme uporabiti, naj bi bil v tem, da lahko zdravniki pri odmerkih vzamejo nekoliko večjo količino, kar bi lahko pomenilo, da v šestem odmerku ne bi bilo zadostne količine cepiva, da bi bil učinkovit. Vprašanje je, ali bi lahko preostale dele cepiva združili in tako zagotovili zadostno mero, da bi bilo to učinkovito.
Kot pravijo na ministrstvu za zdravje, je odločitev v domeni proizvajalca oziroma Evropske komisije za zdravila, na katero so tudi sami naslovili vprašanje.
Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Marija Magajne je na popoldanski novinarski konferenci pojasnila, da je cepivo zdravilo, ki ima poseben regulatorni okvir. Za vsako zdravilo proizvajalec in regulator ( v tem primeru Evropska agencija za zdravila) določita, za kakšen namen se uporablja in koliko. V primeru cepiva proti covidu-19 predvidevata, da je v teh odmerkih s pravilnim rokovanjem dovolj cepiva za pet odmerkov, izjemoma lahko tudi šest, vendar je cepivo registrirano za pet odmerkov. Uporaba šestega odmerka bi bila tako zunaj tega okvira.
Dr. Mateja Logar z ljubljanske infekcijske klinike je medtem za oddajo Svet povedala, da mora vsak odmerek vsebovati 0,3 mililitra cepiva. Kot opozarja, z iglo nikoli ne moremo posrkati čisto vsake kapljice iz stekleničke. "Nekaj cepiva ostane v sami brizgi, ožja kot je, manj je tega ostanka. Tudi to je dejavnik, ki vpliva na to, koliko je zadnjega odmerka, ki bi teoretično še ostal," je dodala.
V Sloveniji se je množično prostovoljno cepljenje s cepivom ameriškega Pfizerja in nemškega BioNTecha začelo v nedeljo. V prvi pošiljki je bilo 9570 odmerkov, večino so jih že porabili za cepljenje stanovalcev ter najbolj izpostavljenih zaposlenih v domovih za starejše in zdravstvu, ki še niso preboleli covida-19.
Ponekod pa bodo cepili tudi danes, predvsem zaradi zaposlenih, ki jih med vikendom ni bilo na delovnem mestu, je v nedeljo ob začetku cepljenja napovedala državna sekretarka.
Iz prve pošiljke cepiva je bilo sicer 550 odmerkov namenjenih v bolnišnice z intenzivnimi enotami za covidne bolnike. Prva cepljenja zaposlenih so v nedeljo že opravili tako v ljubljanskem kot mariborskem univerzitetnem kliničnem centru.
"Včeraj smo uspešno zaključili prvi dan cepljenja. Cepivo je bilo med oskrbovanci lepo sprejeto, začutili smo veliko optimizma," je drugi dan cepljenja dejala Magajnejeva. S terena sicer ne poročajo, da bi pri katerem od cepljenih nastali neželeni stranski učinki.
V tednu, ki prihaja, bomo prejeli še 6825 odmerkov cepiva, z njimi pa bodo cepili zdravstvene delavce. "Nato prejmemo vsak teden po 16.500 odmerkov," je pojasnila Magajnejeva. V sredini januarja bodo tako na vrsto za cepljenje prišli tudi starejši, ki ne živijo v domovih za starejše, in pa kronični bolniki. Vse potrebne informacije bodo prejeli od svojih osebnih zdravnikov.
Potem ko bodo cepivo prejele vse ranljive skupine prebivalstva, bodo spomladi cepili še mlajše prebivalce oziroma zdrave odrasle osebe. Magajnejeva je prebivalce pozvala, naj se odločijo za cepljenje.
Včeraj so sicer cepili nekaj več kot 8000 stanovalcev. Interes za cepljenje je bil velik, je dejala Magajnejeva. Skoraj polovica oskrbovancev domov je sicer covid-19 že prebolela, njih včeraj niso cepili. Po besedah državne sekretarke imunost po koncu bolezni traja vsaj tri mesece ali pa še dlje, zato se cepljenje teh oseb odlaša. Tisti stanovalci, ki se včeraj niso odločili za cepljenje, covida-19 pa še niso preboleli, pa ostajajo na prednostnem seznamu, v primeru, da se bodo kasneje odločili za cepljenje.
Cepljenje s prvo pošiljko je skoraj že zaključeno. Večino so jih cepili včeraj, nekaj pa jih bodo še danes in jutri, je še dodala državna sekretarka.
Velik interes za množično testiranje
Magajnejeva je ob tem spregovorila tudi o izjemno velikem interesu za množično testiranje, kar je ministrstvo za zdravje pozitivno presenetilo. "Zdi se mi smiselno, da množično testiranje spodbujamo, saj vsi večinoma asimptomatsko ujeti pozitivni posamezniki, predstavljajo pomemben faktor pri omejevanju širjenja virusa. Velik uspeh so vsi, ki jih zajemamo v splošni populaciji," je dodala.
Na severnem Primorskem brez težav pri cepljenih stanovalcih domov starejših
Na severnem Primorskem je bila glavnina cepljenja v domovih starejših opravljena že včeraj. Danes in jutri pa bo ekipa Zdravstvenega doma Nova Gorica imela le še nekaj posameznih cepljenj.
Po informacijah s terena nihče od cepljenih oskrbovancev domov in nekaj tam zaposlenih, ki so bili cepljeni že včeraj, ni imelo ob tem nikakršnih težav. Številni oskrbovanci, ki so se odločili za cepljenje, pa so bili ob tem neizmerno srečni, so zapisali v regijskem štabu CZ za severno Primorsko.
Tudi samo cepljenje je v 10 od 12 domov za starejše na tem območju potekalo brez zapletov. V prvi fazi ni bilo predvideno cepljenje le v dveh enotah Doma upokojencev Podbrdo, saj so se s koronavirusom okužili že praktično vsi oskrbovanci. V enoti Tolmin, kjer doslej ni bilo okužb, se je za cepljenje odločila večina starostnikov (110 od 130 oskrbovancev). Vsi so bili včeraj že cepljeni.
Štirje zdravstveni domovi v goriški statistični regiji so skupno prejeli 450 odmerkov cepiva, največ v ZD Ajdovščina (160). ZD Idrija je za tri domove na njihovem območju prejel 60 odmerkov, kar je manj kot so pričakovali, je povedala direktorica Doma upokojencev Idrija Urška Močnik.
Ekipe ZD Kranj včeraj cepile skupno 283 oskrbovancev domov in tamkajšnjih zaposlenih
Kot so sporočili z Mestne občine Kranj, so ekipe ZD Kranj včeraj cepile skupno 283 oskrbovancev domov in zaposlenih v SVZ Taber Šmartno, DU Kranj, DU Naklo in DSO Preddvor. Zdravila so prevzeli ob pol osmih zjutraj, zadnji oskrbovanec pa je bil cepljen ob 15.30.
S preostankom cepiva so danes cepili najbolj ogrožene zdravstvenike, torej tiste, ki prihajajo v neposreden stik z okuženimi (zaposlene v covid ambulanti, patronažni službi in NMP (nujna medicinska pomoč).
Cepljenje v evropskih državah
Po tem, ko je velika večina držav članic EU cepljenje proti covidu-19 tako kot Slovenija začela v nedeljo, pa bodo nekatere prve prebivalce cepile šele danes. Kampanji cepljenja s prvim v EU odobrenim cepivom Pfizerja in BioNTecha se tako pridružujejo še v Belgiji, Luksemburgu, na Portugalskem in v Latviji. Kot zadnja bo 8. januarja začela cepiti Nizozemska. Vse članice EU so sicer v prvi sobotni pošiljki prejele po 9750 odmerkov cepiva.
Slovenja medtem do konca leta pričakuje še novih 6825 odmerkov cepiva, zatem pa po 16.575 odmerkov vsak teden v naslednjem letu. Ob registraciji cepiv drugih proizvajalcev bi se nato lahko dinamika stopnjevala in pristojni pričakujejo, da bi do konca julija oz. avgusta cepili tudi do 1,2 milijona ljudi.
V nekaterih krajih po Sloveniji pa bo tudi danes na voljo brezplačno množično testiranje s hitrimi antigenskimi testi na okužbo z novim koronavirusom, ki se je v večjem delu države začelo že v prejšnjem tednu. Zanimanje ljudi je bilo precejšnje. V tem tednu bodo na vrsto med drugim prišli prebivalci primorsko-notranjske regije in Bele krajine.
Občanke in občani, ki se želijo testirati, morajo s seboj imeti osebni dokument in kartico zdravstvenega zavarovanja. Na odvzem brisa se ni treba posebej naročati.
KOMENTARJI (1179)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.