V četrtek smo v Sloveniji ob 3.682 testiranjih potrdili 363 novih primerov okužbe z novim koronavirusom, je objavila vlada. To predstavlja 9,86-odstotni delež pozitivnih testov. V bolnišnici se trenutno zdravi 138 bolnikov s covid-19, od tega jih je 22 na intenzivni negi. Po podatkih sledilnika covid-19 jih 12 diha s pomočjo ventilatorja.
Trenutno je v Sloveniji 2.865 aktivnih primerov okužb, 14-dnevna pojavnost okužb na 100.000 prebivalcev pa znaša 137, še poroča sledilnik. Do zdaj so v Sloveniji potrdili 7870 okužb z novim koronavirusom, skupaj je umrlo 165 bolnikov s covid-19.
Okužbe v zdravstu
Iz UKC Ljubljana so prek Twitterja sporočili, da so med zaposlenimi ljubljanske ortopedske klinike zaznali okužbe z novim koronavirusom, katerih izvor je najverjetneje asimptomatski bolnik. Do zaključka epidemiološke analize in rezultatov testov predvidoma za deset dni ustavljajo elektivne ortopedske posege. Naročeni bolniki bodo prejeli nov datum posega, urgentne bolnike pa bodo sprejeli na druge oddelke in ustanove. Ambulantna dejavnost trenutno nadaljuje delo, so zapisali.
V Bolnišnici Topolšica pa so okužene štiri medicinske sestre, ki so v karanteni, je povedal direktor Jurij Šorli. Ena izmed teh sester se je okužila doma ter okužbo prenesla na ostale tri, s katerimi se je skupaj vozila v službo. V zadnjih treh dneh so testirali 40 zaposlenih, vendar novih okužb niso odkrili. Prav tako okužb ni pri bolnikih.
Novi koronavirus je nekoliko okrnil tudi policijske in vojaške vrste. Po podatkih obrambnega ministrstva je v Slovenski vojski 20 potrjenih okužb, devet pripadnikov je v karanteni in 37 v samoizolaciji. V policiji podatka o številu okužb posebej ne vodijo, trenutno pa je zaradi karantene, bolezni ali stika z okuženo osebo odsotnih 62 zaposlenih. Od odsotnih je v karanteni 37 zaposlenih, so na policiji navedli za STA.
Bližamo se 14-dnevni incidenci 140 na 100.000 prebivalcev, kar bi pomenilo nove ukrepe
Ob 11.20 se je začela vladna novinarska konferenca, na kateri sta sodelovala vladni govorec Jelko Kacin in Deana Potza z zdravstvenega inšpektorata. Govorec se je uvodoma opravičil za zamudo, ki je nastala, ker so nalagali grafe za potrebe konference.
"Število okužb v Evropi in po svetu se povečuje. Države beležijo nove rekorde števila okužb in sprejemajo nove ukrepe za zamejevanje širjenja virusa. Mnoge so sprejele ukrep obvezne nošnje maske tudi na prostem," je povedal Kacin.
"Epidemiološka poizvedovanja še potekajo, a do zdaj zbrani podatki kažejo, da se virus najbolj širi med delavci v zdravstvu in šolstvu," je dodal in navedel, da so novo odkrite okužbe med drugim zaznali v Bolnišnici Topolšica, ki bi jo vlada, kot je znano, rada spremenila v osrednjo covid bolnišnico v Sloveniji.
14-dnevna incidenca na 100.000 prebivalcev v Sloveniji je 136,94. "Na Koroškem je ta številka 240, v Zasavju 172, na Gorenjskem 170 in v osrednjeslovenski regiji 159," je bil bolj podroben Kacin. Po vladnem načrtu bi ob incidenci 140 že izpolnili pogoje za razglasitev epidemije.
V zvezi z epidemijo izrečenih že več kot 4.900 prekrškovnih sankcij v vrednosti 1,1 milijona evrov
Potzejeva z zdravstvenega inšpektorata je povedala, da so od izbruha epidemije opravili 47.100 inšpekcijskih nadzorov. Izrečenih je bilo več kot 4.900 prekrškovnih sankcij v skupni vrednosti več kot 1,1 milijona evrov. Opravljenih je bilo 25.000 nadzorov karantenskih odločb, vročenih ob prehodu meje.
Kot je še povedala Potzejeva, je bilo izrečenih 117 glob fizičnim osebam (v skupni vrednosti 47.000 evrov) zaradi neupoštevanja ukrepa nošnje mask v zaprtih javnih prostorih. Na inšpektoratu imajo sicer zaposlenih 84 inšpektorjev, od tega jih je vsak dan na terenu med 40 in 60.
Islamska skupnost in Slovenska škofovska konferenca čakata na pozitivno mnenje NIJZ
Mešihat Islamske skupnosti v Sloveniji je zaradi vladnega odloka o omejevanju zbiranja Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) zaprosil za izdajo pozitivnega mnenja za organizacijo verskih obredov v Muslimanskem kulturnem centru Ljubljana in ostalih verskih objektih Islamske skupnosti v Sloveniji. Kot so sporočili, pozitivnega mnenja za izvajanje verskih obredov še niso prejeli, zato v Muslimanskem kulturnem centru Ljubljana in ostalih verskih objektih Islamske skupnosti v Sloveniji ne bo današnje molitve. Če bodo mnenje dobili do 13. ure, pa jo bodo organizirali v skladu z dosedanjo prakso.
Vlogo za pridobitev pozitivnega mnenja za opravljanje bogoslužja je na NIJZ poslala tudi Slovenska škofovska konferenca, kjer so v četrtek pojasnili, da pričakujejo pravočasno izdajo mnenja, da bodo nedeljska bogoslužja lahko potekala nemoteno.
Drvimo v epidemijo?
Vodja vladne svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović je v oddaji 24UR ZVEČER povedala, da 387 okužb v enem dnevu pomeni, da drvimo v epidemijo. Pa se epidemiji še lahko izognemo? Beovićeva meni, da lahko. "Lahko se ji izognemo z upoštevanjem že sprejetih ukrepov, in če preprečimo zbiranja ljudi, na katere ves čas opozarjamo. Mislim, da nam je vsem v interesu, da epidemijo ustavimo, ohranimo zdravstvo in normalno življenje. Je možno, ampak vsi smo za krmilom te epidemije."
KOMENTARJI (1321)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.