V četrtek je bilo opravljenih 9118 testov PCR in 48.712 hitrih antigenskih testov. Vse pozitivne hitre teste dodatno preverjajo še s testi PCR.
Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov znaša 3140, kar je za 48 manj kot dan prej. V zadnjih 14 dneh so pristojni potrdili 1938 okužb na 100.000 prebivalcev, dan prej je povprečje znašalo 1894 okužb, kažejo podatki NIJZ.
V bolnišnicah zdravijo 954, kar je 34 več kot dan prej. Intenzivno nego jih potrebuje 215, trije več kot dan prej. S covidom-19 je umrlo 14 oseb.
Najmlajši bolnik, ki potrebuje intenzivno zdravljenje, je star 28 let, najmlajši bolnik na navadnem oddelku pa je star 23 let, je sporočila vlada.
Minister za zdravje Janez Poklukar pa se je pri zdravljenju covidnih bolnikov pridružil svojim kolegom v UKC Ljubljana. Pomagal je v diagnostično-terapevtskem servisu (DTS) in se je pridružil kolegom na covidni intenzivni enoti.
Minister je dopoldne sprva imel operativne video sestanke glede nadaljnje mobilizacije kadra v zdravstvu, med drugim s predstavniki Rdečega križa in civilne zaščite. Nato je obiskal UKC Ljubljana, kjer so skupaj z vodstvom ocenili stanje, so zapisali na ministrstvu. Ob tem Poklukar poziva vse, ki so ustrezno usposobljeni, da pridejo na pomoč. Javijo se lahko preko združenj ali v bolnišnice, kjer so že imenovani covid koordinatorji za kadre, so sporočili iz ministrstva.
Iz ministrstva so sporočili, da se bo minister tudi v prihodnje po najboljših močeh trudil pridružiti delu na terenu, kolikor mu bodo to dopuščale obveznosti.
Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je po podatkih NIJZ cepljenih 1.204.152 ljudi, kar predstavlja 57 odstotkov vsega prebivalstva, z vsemi odmerki pa 1.129.385, kar znaša 54 odstotkov.
Prostovoljci Rdečega križa bodo delo na covidnih oddelkih začeli naslednji teden
Prostovoljci Rdečega križa Slovenije (RKS) bodo delo na covidnih oddelkih začeli v naslednjem tednu, so povedali v RKS. Trenutno je za odziv pripravljenih 124 bolničarjev, a se lahko stanje dnevno spreminja, saj imajo tudi sami težave z obolevanjem.
Aktivacija bolničarjev, ki so del sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, je po navedbah RKS v usklajevanju. "Mi pa smo pripravljeni, saj so naši prostovoljci že pokazali srčnost in pripravljenost pomagati, ko je to treba in za to obstaja zakonska podlaga," so poudarili. Prostovoljci bodo pomagali tam, kjer so potrebe največje. "Trenutno so to UKC Ljubljana in UKC Maribor ter Splošna bolnišnica Jesenice, a tudi to se dnevno spreminja," so pojasnili.
Minister za zdravstvo je že v četrtek povedal, da se za pomoč v covidnih bolnišnicah dogovarjajo tudi s civilno zaščito, Rdečim križem in vojsko, danes pa je vse, ki so ustrezno usposobljeni, ponovno pozval k pomoči. Razmere v bolnišnicah so zaradi večanja števila covidnih bolnikov namreč zelo zaostrene.
Obrambni minister Matej Tonin je ob tem na spletu zapisal, da bo ob naraščanju števila okuženih na pomoč priskočila tudi Slovenska vojska. "Za podporo zdravstvenemu sistemu bo SV vzpostavila skupine zdravstvenega osebja, ki bo nudilo pomoč pri zdravljenju in negi pacientov," je sporočil.
Bolničarji ekip prve pomoči rdečega križa so v bolnišnicah in drugje pomagali tudi v prejšnjih valovih epidemije covida-19. Takoj po sprejemu uredbe o kontroli vstopa v državo 11. marca lani so začeli meriti temperaturo pri potnikih na meji z Italijo in pozneje tudi z Avstrijo. Skupaj je bilo na meji 249 članov ekip prve pomoči RKS, ki so opravili 7055 delovnih ur.
12 članov ekip prve pomoči je pomagalo pri oskrbi varovancev v Domu starejših občanov Metlika, ki so skupaj opravili 400 delovnih ur.
V drugem valu epidemije se je 155 prostovoljnih bolničarjev iz ekip prve pomoči RKS 240 dni na covidnih oddelkih bolnišnic in domov starostnikov vključevalo v potrebne procese dela za obvladovanje trenutnih razmer. "V času, ko so bile medicinske vrste najbolj okrnjene zaradi okužb, so prostovoljni bolničarji omogočili potrebno bolnišnično oskrbo in izvajanje kontrole vstopa na vhodih v zdravstvene ustanove," so sporočili iz RKS.
Poleg bolničarjev pa je v drugem in tretjem valu epidemije kar 25.363 prostovoljcev ter zaposlenih v območnih združenjih rdečega križa izvajalo številne druge naloge, ki jih še vedno izvajajo.
SB Novo mesto poziv za eventualno pomoč poslala tudi zdravstvenim domovom in koncesionarjem
Direktorica Splošne bolnišnice Novo mesto Milena Kramar Zupan se je skupaj z ostalimi predstavniki vodstva bolnišnice srečala na delovnem sestanku z državno sekretarko na ministrstvu za zdravje Alenko Forte. SB Novo mesto trenutno zagotavlja 76 covidnih postelj, med katerimi je 16 postelj namenjenih covidnim bolnikom na intenzivni negi.
V celotnem trajanju epidemije je bilo v SB Novo mesto do danes hospitaliziranih 1345 pacientov, od tega je bilo na intenzivnem oddelku 226 pacientov, so sporočili iz bolnišnice. Povprečna starost trenutno hospitaliziranega pacienta je 68 let. Skupaj je umrlo 246 pacientov, na intenzivnem oddelku jih je umrlo 60. Povprečna starost umrlega je 79 let.
"V zagotavljanje kadra za zdravljenje covidnih bolnikov smo poleg zdravnikov vpoklicali tudi specializante, sobne zdravnike in pripravnike. Enake aktivnosti dnevno izvajamo na področju zdravstvene nege, pri čemer kader zdravstvene nege prerazporejamo glede na aktualne potrebe, vključujemo dijake in študente zdravstvenih šol ter pripravnike," sporočajo. Ob tem so poziv za eventualno pomoč njihovega kadra poslali tudi zdravstvenim domovom in koncesionarjem.
Za trajnejši razvoj bolnišnice pa pripravljajo strateški investicijski projekt izgradnje prizidka centralnega bolnišničnega bloka, s katerim bodo nadomestili posteljne in ambulantne kapacite, vsaj delni prilagoditvi kapacitet sodobnim smernicam obvladovanja epidemije, sanaciji energetske infrastrukture s trafapostajo, centralni ureditvi bolnišničnih odpadkov in izgradnji večnamenskega objekta s helioportom za helikoptersko prvo pomoč.
Slovenjgraška bolnišnica širi covidni oddelek, potrebuje dodaten kader
Splošna bolnišnica Slovenj Gradec širi covidni oddelek, kjer je trenutno prostora za oskrbo 50 bolnikov na navadnih posteljah. Bo pa s tem potrebovala dodatni kader, je v današnji izjavi za medije po četrtkovi seji sveta zavoda povedal direktor bolnišnice Janez Lavre. Trenutno se pri njih zdravi 39 covidnih bolnikov. Covidni oddelek so uredili v starem kirurškem bloku, za ureditev so doslej namenili okoli 350.000 evrov. Na navadnem oddelku trenutno zdravijo 33 bolnikov s covidom-19, v enoti intenzivne terapije pa šest, od katerih nobeden ni bil cepljen proti covidu-19. Tudi na navadnem oddelku prevladujejo necepljeni bolniki, je dodal Lavre.
V četrtek so v slovenjgraško bolnišnico sprejeli sedem bolnikov iz drugih regij, saj ima bolnišnica trenutno na voljo 50 postelj na navadnem oddelku, za kar imajo po Lavretovih besedah trenutno tudi dovolj kadra. Bodo pa v ponedeljek začeli urejati še eno nadstropje starega kirurškega bloka – tega bodo sicer po načrtih v letih 2025 ali 2026 rušili – in Lavre računa, da bodo v tednu dni pripravili še 20 postelj na navadnem oddelku.
A za oskrbo dodatnih bolnikov potrebujejo pomoč kadra od drugod, in sicer šest diplomiranih medicinskih sester in od 10 do 12 zdravstvenih tehnikov, je povedal. Na skupno 25 postelj lahko povečajo tudi zmogljivosti za bolnike, ki potrebujejo intenzivno terapijo, a tudi za to potem potrebujejo dodatni kader.
Trenutno je v delo s covidnimi bolniki vključenih 116 zaposlenih, ki jih prerazporejajo iz drugih oddelkov bolnišnice, zaradi česar krčijo druge programe. Dobijo pa nekaj kadrovske okrepitve že ta konec tedna, ko se bosta v delo vključila zdravstvena tehnika iz Zdravstvenega doma (ZD) Mozirje, pričakujejo tudi dve diplomirani medicinski sestri iz ZD Slovenj Gradec.
UKC Maribor pacientkam ginekološkega dispanzerja pa sporoča, da je zaradi epidemije novega koronavirusa in s tem zmanjšanega števila razpoložljivega zdravstvenega kadra, sistem izbranega ginekologa v trenutni situaciji v UKC Maribor ne deluje. Pri pregledih imajo prednost nosečnice, pacientke s težavami in pacientke za preventivni program Zora.
"V danih razmerah se poskušamo kar najbolj prilagoditi, da bi delo potekalo kakovostno, tekoče in v korist naših pacientk," so zapisali.
KOMENTARJI (1080)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.