Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so pristojni v četrtek opravili 2481 PCR- in 25.461 HAG-testov. S PCR-testi so nato potrdili 333 okužb, kar je nekoliko manj kot dan pred tem, s tem pa je nižji tudi delež pozitivnih testov, ki je tokrat 13,4-odstoten.
Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov tokrat znaša 257 (dan prej 237), 14-dnevna pojavnost na 100.000 prebivalcev pa je po podatkih NIJZ 139. Trenutno je v Sloveniji aktivno okuženih 2992 oseb, kar je 190 več kot dan prej.
Doslej je bilo z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih skupno 968.269 prebivalcev Slovenije oz. 46 odstotkov. Med starejšimi od 18 let je bilo z enim odmerkom cepljenih 949.640 oz. 55 odstotkov prebivalcev, med starejšimi od 50 let pa 597.777 oz. 68 odstotkov.
Z drugim odmerkom pa je bilo doslej cepljenih 867.369 prebivalcev Slovenije oz. 41 odstotkov prebivalstva. Med starejšimi od 18 let je bilo z drugim odmerkom cepljenih 855.104 oz. 49 odstotkov prebivalcev, med starejšimi od 50 let pa 549.949 oz. 62 odstotkov.
V četrtek so s prvim odmerkom cepili 4149 oseb, z drugim pa 5329, skupaj 9478 oseb.
Poklukar: Četrti, verjetno najbolj naporen val epidemije, je tukaj
"Dejstvo je, da je četrti val tukaj in da se nam bo jeseni in pozimi zgodil v velikem obsegu," je hitro rast okužb na novinarski konferenci komentiral minister za zdravje Janez Poklukar. "Podatki in projekcije, kaj se bo dogajalo v jeseni nas močno skrbijo. Naš namen nikakor ni zastraševati, vendar pa bom z vami pošten in odkrit. Stanje v bolnišnicah se slabša," je opozoril. V ponedeljek se zato ob tistem na UKC Ljubljana odpirata še dva covidna oddelka, in sicer na Kliniki Golnik in v Splošni bolnišnici Celje.
"Ko gledamo projekcije Institute Jožef Stefan in poteke epidemije v Španiji ter na Portugalskem, je jasno, da bo val močan. Situacija je mnogo bolj resna, kot si upamo priznati," je še dodal minister. Ob veliki kužnosti prevladujočega seva delta bo jeseni zagotovo vsak od nas prišel v stik z virusom. Za cepljene in prebolevnike to ne predstavlja skrbi, razvili bodo blage simptome ali pa ji sploh ne bodo, težava so necepljeni, je dejal. Ob nizki precepljenosti prebivalstva pa ima to lahko posledice za celotno družbo. "Necepljeni nam bodo polnili oddelke do te mere, da bomo ponovno prisiljeni uvajati nepriljubljene ukrepe, da bo zdravstvo lahko obvladovalo razmere," je poudaril.
Poklukar tudi predvideva, da bo jesen najbolj naporen del epidemije, tudi z vidika duševnega zdravja in psihičnih obremenitev. Spet bomo šli čez težko obdobje, predvsem med zaposlenimi v zdravstvu pa je po njegovih besedah že moč čutiti zaskrbljenost in delno nemoč. Zato je pozval, da ne smemo dopustiti, da nas epidemija razdeli. In še: "Dejstvo je, da imamo orodje, imamo moč, imamo vzvod, da vplivamo na potek epidemije. Imamo cepivo. Le uporabiti ga moramo."
Ob tem se je zahvalil vsem, ki so se že cepili, tiste, ki se še niso, pa pozval, naj ne ogrožajo svojega zdravja in zdravja drugih in to čim prej storijo. Kot dokaz, da cepiva zares delujejo, pa je izpostavil domove starejših občanov. V petih trenutno beležijo okužbe, a v nobenem težjega poteka, ker so stanovalci dovolj precepljeni.
Prav danes si je Poklukar v UKC Ljubljana ogledal covidni oddelek in cepilno mesto ter ocenil, da so dobro pripravljeni na četrti val. Kot so povedali v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, jim je minister zagotovil, da bodo pred morebitnim zmanjševanjem programov na posameznih oddelkih zaradi covida-19 najprej odprli covidne oddelke v drugih bolnišnicah. Šele ko bodo te morebiti zapolnili, bodo posegli po omejevanju programov v UKC Ljubljana.
KOMENTARJI (720)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.