"Po 15. februarju bo dovolj cepiva za vse"
"Po 15. februarju ne bo več težav glede cepiva. Vsak, ki se bo želel cepiti, ga bo lahko dobil," je dejal direktor NIJZ Milan Krek. "Cepljenje bo v širšem obsegu potekalo v drugi polovici februarja, ko bomo dobili še cepivo AstraZenece, takrat bomo imeli dovolj cepiva, da se bodo lahko cepili vsi, ki se bodo želeli cepiti," je pojasnil.
"Dva ponedeljka zapored bomo dobili cepiva, ki bodo namenjena zgolj ponovnemu cepljenju tistih, ki so prvi odmerek že prejeli," je dejal Krek in dodal, da prihodnji teden pričakujemo nekaj več kot 19.000 odmerkov. "Trenutno sta v evropskem merilu registrirani le dve cepivi. Pričakujemo, da bodo registrirali še tri cepiva," je povedal in razložil, da trenutno poteka registracija cepiva AstraZeneca, ki ga je, kot pravi Krek, Slovenija naročila veliko.
Krek se je v imenu skupine, ki pripravlja logistiko cepljenja na nivoju države, sestal z direktorjem Osrednjega zdravstva Slovenije Jožetom Veternikom in direktorico Zdravstvenega doma Kranj Lilijano Gantar Žura. Pohvalil je njihovo organizacijo cepljenja proti covidu-19 in dodal, da je njihov sistem zgled za vzpostavitev sistema cepljenja na nacionalnem nivoju. Dostave cepiva bodo najverjetneje potekale le na eni ali nekaj lokacijah, evidenca cepljenja pa se bo vodila prek centralnega informacijskega sistema. "Tako da bomo lahko cepili čim več ljudi," je dejal.
"Zelo dobro so vzpostavili sistem evidence in cepljenja na terenu. Razbremenili so splošne in družinske zdravnike in organizirali množično cepljenje, s čimer so zdravniki razbremenjeni in lahko opravljajo druge, zahtevnejše naloge," je pojasnil in dodal, da so vzpostavili tudi nov informacijski sistem, ki omogoča manj birokratskih procesov.
V četrtek potrdili 1439 novih okužb
V četrtek smo v Sloveniji ob opravljenih 11.149 testiranjih (od tega je bilo 4872 PCR- in 6277 HAT-testov) potrdili skupno 1439 okužb z novim koronavirusom. Pozitivnih je bilo 1115 PCR-testov, kar predstavlja 22,9 odstotka, in 324 HAT-testov, kar predstavlja 5,2 odstotka.
Hospitaliziranih je 1140 ljudi, kar je 19 manj kot dan prej. Intenzivno nego potrebuje 185 oseb, dve osebi več kot dan prej. Iz bolnišnic so odpustili 95 ljudi, umrlo pa je 25 covidnih bolnikov, kar je dva manj kot dan prej. 21 oseb je umrlo v bolnišnicah, še štirje pa v DSO, so sporočili iz vlade.
V zadnjih sedmih dneh se je z novim koronavirusom okužilo povprečno 408,4 ljudi na 100.000 prebivalcev. Po številu novookuženih je na prvem mestu še vedno posavska statistična regija s 634,4 na 100.000 prebivalcev v zadnjih sedmih dneh, sledijo goriška regija (531,2), jugovzhodna Slovenija (488,8), pomurska (448,4), zasavska (439,2) in savinjska (413). Ostale regije so pod slovenskim povprečjem.
Potrjenih okužb je bilo v četrtek manj kot dan prej, ko jih je bilo 1445, in hkrati tudi manj kot v četrtek prejšnji teden, ko smo zabeležili 1488 potrjenih okužb.
Trenutno je v Sloveniji 19.008 aktivnih primerov okužbe, kar je 628 manj kot dan prej. V sredo je bilo aktivnih primerov okužbe namreč 19.636, kažejo podatki Sledilnika covid-19.
Zdravstveni dom Velenje zavrača očitke o kršitvah pri cepljenju proti covid-19
V Zdravstvenem domu Velenje zatrjujejo, da upoštevajo vrstni red cepljenja, ki je bil določen z Nacionalno strategijo cepljenja proti covid-19. "Nobena kršitev, ki naj bi jo inšpekcija ugotovila pri poteku cepljenja v Zdravstvenem domu Velenje, ni kršila nacionalne strategije. V nacionalni strategiji niso bile predvidene vse možnosti, saj se je od 4. decembra, ko je bila objavljena, v realnosti marsikaj spremenilo," so zapisali.
V prvih dveh cepilnih dneh je osebje velenjskega zdravstvenega doma cepilo stanovalce Doma za varstvo odraslih Velenje, Centra starejših Zimzelen Topolšica in tamkajšnje zaposlene, sledili so zaposleni v zdravstvenih zavodih. Cepljenje oseb nad 80 let, kot predvideva nacionalna strategija, je prišlo na vrsto šele v tretjem cepilnem dnevu. Ob prvem cepljenju je zdravstveni dom dobil navodila, da naj se šesti odmerek v steklenički cepiva ne uporablja. V eni steklenički cepiva je namreč dovolj cepiva za šest odmerkov. V Zdravstvenem domu Velenje so želeli cepivo najbolj optimalno porabiti in omogočiti celjenje čim več osebam, zato so se odločili, da bodo tudi šesti odmerek cepiva iz stekleničke uporabili za cepljenje, namesto, da bi ga zavrgli. Takšnih odmerkov je bilo skupaj 120, kar pomeni, da so dodatno cepili 120 oseb. Osebe so bile izbrane iz seznama najbolj ogroženih skupin. Zdravstveni dom Velenje ima tudi za naprej natančno pripravljene sezname za cepljene – preklicali so več kot 10 tisoč oseb in sezname pripravili v skladu z nacionalno strategijo.
Za osebe mlajše od 60 let brez kroničnih bolezni bo Zdravstveni dom Velenje odprl aplikacijo, kjer se bodo osebe lahko naročile na cepljenje. Tam ne bo več starostnih prednosti. Prednost bodo imele le rizične osebe, katerih potrebo po prednostnem cepljenju bodo določili osebni zdravniki in jih tudi povabili na cepljenje. "Ni pa nerealno pričakovati, da bo država določila dodatne prioritetne skupine – za javno življenje pomembne gospodarske subjekte," še zapišejo v ZD Velenje.
V ponedeljek se začne množično testiranje za učitelje in vzgojitelje
"Eden ključnih ukrepov, ki ga priporočajo tako SZO, Evropski center za nalezljive bolezni pa tudi slovenske strokovne institucije, je testiranje zaposlenih v vzgoji in izobraževanju pred začetkom pouka in periodično vsaj enkrat na teden," je dejala Vesna Kerstin Petrič, generalna direktorica Direktorata za javno zdravje.
MZ je na pobudo MIZŠ pripravilo protokol za testiranje v vrtcih in šolah do tretjega razreda, pa tudi protokol za testiranje visokošolskih učiteljev. V ponedeljek se bo tako začelo množično testiranje za vse omenjene skupine, vendar le v regijah, v katerih epidemiološka situacija to dopušča. "Do popoldneva bomo testirali vse," je o množičnem testiranju dejal Krek. Dodal je, da so načrt za testiranje končali včeraj in da je za ponedeljek že vse pripravljeno. Tudi kadra bodo za množično testiranje zagotovili dovolj.
Testiranje sicer za učitelje ni obvezno, saj ga ne določa zakon, a kljub temu učitelji in vzgojitelji, ki se ne bodo želeli testirati, pouka v živo ne bodo smeli izvajati. "Če se ne bo testiral, bi lahko prišlo do tega, da bi okužil celoten razred, in tega ne smemo dopustiti," je dejala Petričeva.
Če bo test negativen, bodo lahko učitelji s poukom začeli v torek. V primeru, da bo test pozitiven, pa bodo morali v samoizolacijo in za nadaljnja navodila poklicati svojega zdravnika, pojasnjuje Petričeva.
Spregovorila je tudi o možnosti, da bi testirali tudi učence, saj o tej temi trenutno razpravlja vsa Evropa. "V nekaterih državah so testiranje že začeli. Mislim, da je vredno počakati, da vidimo, kakšen je izplen takšnega testiranja, preden se za to odločimo tudi v Sloveniji. Je pa zelo možno, da bo to naslednji korak," je pojasnila.
Testiranje bo potekalo skladno z dogovorom med šolo in zdravstvenim domom, o tem, kdaj in kje naj se zglasijo, pa bo učitelje obvestilo vodstvo šole. "Ker se okoliščine na lokalni ravni zelo razlikujejo, je nekje primerneje, da testiranje poteka v zdravstvenem domu, nekje pa se lahko organizira v prostorih šole ali po dogovoru z lokalno skupnostjo v drugem prostoru," je še pojasnila.
Kot je še poudarila Petričeva, samo testiranje ne bo dovolj. Če se ne bomo držali vseh ukrepov, kot so na primer ohranjanje primerne razdalje, nošenje mask in razkuževanje, ne bomo morali zagotoviti varnega potega šolanja. "Predvsem pa je pomembno, da ob najmanjšem znaku okužbe ostanemo doma in se izoliramo. To so nujni pogoji, da nam bo otroke uspelo obdržati v šolah," je še dodala.
Na tiskovni konferenci je spregovoril tudi Anton Gradišek iz Instituta Jožef Stefan, ki je spregovoril o pravilnem nošenju mask. "Pomembno je, da se maske tesno prilegajo obrazu, da se dejansko ves zrak prefiltrira skozi masko in ne gre mimo," je dejal in pojasnil, da je nošenje mask še posebej pomembno pri asimptomatskih pacientih, ki (še) nimajo simptomov.
KOMENTARJI (960)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.