V četrtek smo po podatkih sledilnika covid-19 opravili 5259 PCR-testov in 9459 hitrih antigenskih testov. Pozitivnih je bilo 1.596 PCR-testiranj oziroma 30,3 odstotka, medtem ko je bilo pozitivnih 449 HAT-testov oziroma 4,7 odstotka. Umrlo je 25 oseb s covidom-19.
V bolnišnicah se zdravi 1160 oseb s covidom-19, zdravljenje na intenzivni negi potrebuje 191 obolelih. 92 pacientov je bilo včeraj odpuščenih v domačo oskrbo.
V Sloveniji je na današnji dan 22.718 aktivnih primerov okužbe z novim koronavirusom, še navaja sledilnik. V UKC Maribor se trenutno zdravi 161 bolnikov s covidom, od tega je na intenzivnem zdravljenju 46 pacientov. Zaradi karantene, morebitnega stika, okužbe ali varstvo otrok je z dela odsotnih 181 zaposlenih v UKC Maribor, od tega 31 zdravnikov in 82 delavcev zdravstvene nege. Med 181 odsotnimi gre v 106 primerih za varstvo otrok.
Po podatkih NIJZ povprečje potrjenih primerov v Sloveniji v zadnjih sedmih dneh znaša 1794, potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev Slovenije v zadnjih 14 dneh pa je 1078. NIJZ ocenjuje, da je v državi 22.669 aktivnih primerov okužb s koronavirusom.
Doslej so skupno potrdili 136.629 primerov okužbe, navaja NIJZ. Po podatkih Sledilnika za covid-19 je doslej umrlo 2947 bolnikov s covidom-19, skupno pa je bilo zaradi težav ob okužbi hospitaliziranih več kot 10.000 oseb.
O spopadanju z epidemijo v Sloveniji so danes za javnost skupaj spregovorili predsedniki koalicijskih strank SDS, SMC in NSi, Janez Janša, Zdravko Počivalšek in Matej Tonin.
Vlada je na četrtkovi seji podaljšala večino protikoronskih omejitev, tudi zaprtje šol, razen tistih za otroke s posebnimi potrebami. Vrtci bodo še naprej nudili le nujno varstvo, zapirajo se smučišča, v soboto tudi muzeji in galerije, od sobote bodo znova ustavljeni treningi vseh športnikov z izjemo vrhunskih, poklicnih ter reprezentančnih kadetov in mladincev. Se pa denimo odpira medicinska pedikura.
Predsednici zbornic zdravstvene nege in zdravnikov pozivata vse zdravstvene delavce k cepljenju proti covidu-19
Predsednici stanovskih zbornic zdravnikov ter zdravstvene in babiške nege, Zdenka Čebašek-Travnik in Monika Ažman, podpirata cepljenje proti covidu-19 in k cepljenju pozivata vse zdravstvene delavce. Cepljenje po njunem prepričanju predstavlja najučinkovitejši ukrep za zaščito zdravja vseh, tako zdravstvenih delavcev kot celotne populacije.
Kot so zapisali v skupnem sporočilu obeh organizacij, je pri krepitvi zaupanja v cepljenje pomemben tudi zgled celotne zdravstvene stroke.
"Izvajalci zdravstvene in babiške nege smo promotorji zdravja in zdravega načina življenja, zato si moramo skupaj z drugimi zdravstvenimi delavci prizadevati za promocijo cepljenja, tudi z lastnim zgledom," je izpostavila predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zveze strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije Ažmanova. Z zadostno precepljenostjo tudi v svojih strokovnih vrstah bodo po njenem prepričanju pomembno prispevali k zajezitvi širjenja epidemije.
Tudi Čebašek-Travnikova je dejala, da se zdravniki in zobozdravniki v teh dneh množično cepijo in tako "z lastnim vzgledom spodbujajo tudi druge člane medicinskih timov, da s cepljenjem učinkovito zaščitijo sebe, svoje sodelavce, paciente in svoje domače". Kot je pojasnila, je zdravniška zbornica pripravila več spletnih izobraževanj, ki se jih je doslej udeležilo že več kot 700 zdravnikov, seznanili pa so se lahko z vsemi informacijami o cepivih in o njihovi uporabi pri različnih zdravstvenih stanjih pacientov, s čimer lahko seznanijo tudi člane zdravstvenih ekip in paciente.
KOMENTARJI (232)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.