Kot kažejo številke, ki jih je objavila Vlada RS, so v četrtek ob 1656 PCR-testiranjih potrdili 25 novih primerov koronavirusa. Delež pozitivnih testov znaša 1,5 odstotka. Opravili so tudi 23.640 HAT-testov. Povprečje potrjenih primerov v zadnjih sedmih dneh je 22, tako kot tudi 14-dnevna pojavnost okužb na 100.000 prebivalcev.
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v državi trenutno 507 aktivnih primerov okužbe. V četrtek pa so po državi opravili tudi 23.640 hitrih antigenskih testov, pri katerih od 13. februarja pozitivni rezultat potrjujejo še s PCR-testom.
Čeprav epidemija pri nas še naprej upada, na Inštitutu Jožefa Štefana napovedujejo, da se bo do konca avgusta, če se ne bomo dovolj precepili, začel četrti val, v ospredju katerega bo različica delta. Ta je kar 60-odstotno bolj nalezljiva od trenutno prevladujoče različice alfa.
Vlada stavi predvsem na cepljenje. A kaj, ko smo glede na številke trenutno na evropskem repu. Že zemljevid Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni je zelo zgovoren. Bolj kot je zelena barva temna, več prebivalcev je cepljenih. Slovenija pa je obarvana v svetlo zeleno.
Bodo ukrepi v četrtem valu za cepljene milejši?
Ko gledamo cepljenje s prvim odmerkov, v Evropski uniji dosegamo 22. mesto. Slabših od nas je le pet držav. Najboljša država je trenutno Belgija, kjer je prvi odmerek prejelo več kot 76 odstotkov ljudi.
Kaj pa uspešnost v polnem cepljenju? Z dobrimi 37 odstotki zasedamo 20. mesto, medtem ko na prvem mestu slavi Malta, kjer je dva odmerka prejelo kar 72,5-odstotka ljudi.
Da nam res ne gre najbolje, priznava tudi vodja skupine za cepljenje Bojana Beović. "Zaskrbljujoče je, da vse bolj zaostajamo. Pri drugem odmerku sicer niti ne tako odstopamo od povprečja, vendar pa pri prvem odmerku vse bolj zaostajamo. Nastal je nek plato, kot da bi se naraščanje števila cepljenih ustavilo in to nas resnično zelo skrbi," pravi. Še tri tedne nazaj smo v enem tednu cepili okoli 130 tisoč ljudi, zdaj pa je število padlo za več kot polovico - na 60 tisoč. Krivulja že nekaj dni praktično miruje.
Cepljenje v mobilnih enotah
V petek, 2. 7.:
- Tivoli, Ljubljana: od 8. do 12. ure,
- Vilharjev podhod, Ljubljana: od 12. do 15. ure,
- Filipov dvorec, Ljubljana: od 8. do 10. in od 17. do 19. ure,
- Zvezda, Ljubljana: od 14.30 do 16.30,
- Kamnik: od 8. do 14.30.
V soboto, 3. 7.:
- Tivoli, Ljubljana: od 9. do 12. ure,
- Vilharjev podhod, Ljubljana: od 11. do 14. ure,
- Filipov dvorec, Ljubljana: od 8. do 11. ure,
- Zvezda, Ljubljana: od 11.15 do 14.00,
- Brda: od 9. do 13. ure,
- Naklo: od 8. do 12. ure.
Država je preceplenost začela reševati na več načinov. Ko smo imeli odmerkov dovolj, je Slovencem ponudila prosto izbiro cepiva, vendar pa zaradi tega nekega občutnega premika ni bilo. Pred dobrim tednom dni je na teren poslala tudi mobilne enote, a namesto dolgih čakalnih vrst, so na kandidate za cepljenje čakali zdravstveni delavci.
Prejšnji teden pa je prve mož cepilne kampanje Edvard Kadič razlagal, da so rešitev brezplačne vstopnice za koncerte za cepljene. A številke se tudi tokrat niso občutno premaknile.
Če bo tako tudi ostalo, nas jeseni spet čakajo omejitveni ukrepi, pravi Beovićeva. Je pa danes namignila, da stroka razmišlja tudi v smeri, da ukrepi morda ne bi veljali za vse. Ob novem zaprtju države bi tako lahko cepljeni, če količina virusa ne bi bila prevelika, imeli več ugodnosti kot necepljeni.
Poklukar: Ugodne epidemiološke razmere dajejo lažen občutek varnosti
Minister za zdravje Janez Poklukar je v okviru nacionalne kampanje Nalezimo se dobrih navad – cepimo se v Laškem ocenil, da so razmere glede novega koronavirusa v Sloveniji resne. Občutek varnosti, ki smo ji priča v teh dneh na podlagi ugodnih epidemioloških številk, namreč po ministrovih besedah ne prinaša varne jeseni.
Po njegovih besedah je delta različica novega koronavirusa prisotna v naši neposredni bližini, soočamo pa se s težkimi zgodbami, ki prihajajo s Portugalske in iz Anglije. Edina pot, da se jeseni ne bomo pogovarjali, ali bodo šole odprte ali zaprte, ali bodo določene gospodarske panoge, kot sta turizem in gostinstvo, delovale, je cepljenje proti covidu-19 in precepljenost, je poudaril Poklukar.
Prav od cepljenja je namreč po ministrovi oceni odvisno, kako se bomo soočili s četrtim valom epidemije covida-19. Za Poklukarja je torej ključni ukrep cepljenje, brez katerega si ne predstavlja prihodnosti.
Napovedal je, da bodo tudi bolnišnice prihodnji teden začele cepljenje, saj v njih dnevno prihaja okoli 10.000 ljudi na različne ambulantne preglede. Glede covidnih digitalnih potrdil je minister pojasnil, da so ta potrdila oddana na pošto, predvidoma do torka jih bodo prejeli vsi tisti, ki so se cepili vsaj z enim odmerkom.
Poklukar je tudi dejal, da se je danes z vodstvom Zdravstvenega doma (ZD) Laško pogovarjal o kadrovski zasedenosti, saj tudi tej zdravstveni ustanovi primanjkuje zdravstvenega kadra. Dogovorili so se, da na prireditvi Pivo in cvetje, ki bo prihodnji konec tedna potekala v Laškem, postavijo mobilno enoto za cepljenje proti covidu-19.
Na vprašanje, kakšne so razmere v urgentnem centru Celje po odhodu nekaj zdravnikov, je minister pojasnil, da se je pogovarjal z vodstvom celjske bolnišnice in ZD Celje, ki so mu zagotovili, da bodo zadeve kmalu urejene. Zagotovljena pa je že kratkoročna rešitev za zagotavljanje službe nujne medicinske pomoči. Dolgoročno rešitev iščejo, pogovori pa potekajo tudi v smeri mogočega ponovnega prenosa izvajanja nujne medicinske pomoči v ZD Celje.
Laški župan Franc Zdolšek je povedal, da si vsi skupaj želijo, da se epidemija konča čim prej, od vsakega posameznika pa je odvisno, kdaj se bo to tudi zgodilo. "Če bomo složni in se v bomo v čim krajšem času cepili in precepili, potem covida-19 v Sloveniji ne bo več," je še dejal Zdolšek.
Predstavnica celjske območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje Ines Kebler pa je postregla s podatkom, da je precepljenost v celjski regiji 32-odstotna, v laški občini pa znaša 29 odstotkov.
Od danes dodatno sproščanje epidemioloških ukrepov pri verskih obredih in športu
Spremembe odlokov o epidemioloških omejitvah pri izvajanju verskih obredov in pri športu, ki jih je vlada sprejela v sredo, so začele veljati danes. Tako so pri verskih obredih odpravili pogoj kvadrature. Prav tako ni več omejitev pri procesu športne vadbe, športno-rekreativna dejavnost se lahko izvaja brez omejitve števila vadečih.
Prisotnost gledalcev na športnih prireditvah ni več omejena na število razpoložljivih sedišč, prav tako ni več predpisana obvezna uporaba zaščitne maske. Med dokazili o negativnem rezultatu testa PCR ali hitrega antigenskega testa, so uvrščena tudi dokazila iz Srbije, poleg tega pa se med ustreznost cepiv uvršča tudi kombinacija različnih cepiv.
Poleg gledalcev, ki še niso dopolnili 15 let, se tekem brez dokazil udeležujejo tudi športniki in organizacijsko osebje do 15 let, če so z ožjimi družinskimi člani oziroma skrbniki. Vsi ostali pa morajo še vedno izpolnjevati pogoje preboleli, cepljeni ali testirani, je sporočila vlada po sredini seji.
Slovenski škofje pa so na podlagi najnovejšega odloka o omejitvah pri uresničevanju verske svobode, danes izdali tudi nova navodila glede verske oskrbe, v katerih sicer na prvo mesto postavljajo poziv, naj vsi duhovniki in verniki okrepijo molitev za bolnike in konec epidemije covida-19.
Pri verskih obredih v cerkvah in na prostem mora biti razdalja med udeleženci, ki niso iz istega gospodinjstva, najmanj meter. Zagotavljati je sicer treba minimalni možni stik med udeleženci, obvezno je redno prezračevanje prostorov, znotraj cerkva pa uporaba zaščitnih mask ostaja obvezna zgolj, če ni mogoče zagotoviti 1,5 metra medsebojne razdalje. Obvezno je tudi razkuževanje rok ob vstopu in izstopu iz zaprtih prostorov, petje v cerkvah je dovoljeno.
Ob smiselnem upoštevanju določil za svete maše je dovoljeno obhajanje zakramentov spovedi, krsta, poroke in drugih bogoslužij. Cerkveni pogrebi so dovoljeni v skladu z navodili komunalnih služb in predpisov vlade ter Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Osebe, ki izvajajo versko oziroma duhovno vzgojo in izobraževanje morajo izpolnjevati pogoj cepljeni, testirani ali preboleli, so še navedli na spletni strani Slovenske škofovske konference.
KOMENTARJI (262)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.