V Sloveniji smo v soboto ob 716 testiranjih potrdili novih 21 primerov okužbe s koronavirusom. V bolnišnici se zdravi šest oseb, enega obolelega so včeraj odpustili domov. Nihče od okuženih ne potrebuje zdravljenja na oddelku intenzivne nege.
V zvezi z naraščanjem okužb v zadnjih dneh je predsednik vlade Janez Janša na Twitterju danes opozoril, da se virus širi znotraj države. "Beležimo izjemno veliko kršitev zakona o nalezljivih boleznih in omejitvenih odlokov, še posebej v gostinstvu in prekoračitvi omejitve zbiranja na 50 oseb. Pri kršitvah prednjačijo celo nekateri politiki," je zapisal.
Direktor doma v Vipavi: Stanje stanovalcev je dobro
V Centru starejših Pristan v Vipavi so imeli v nedeljo do osme ure potrjenih devet okužb z novim koronavirusom, od tega so bili okuženi štirje stanovalci in pet zaposlenih. Po današnjih testiranjih so okužbo potrdili še pri petih stanovalcih in eni zaposleni osebi, skupno je torej okuženih 15 ljudi.
Direktor centra Martin Kopatin je pojasnil, da so danes popoldne testirali še nekaj zaposlenih in več stanovalcev, rezultate pa pričakujejo zvečer ali v ponedeljek zjutraj. Novo skupino stanovalcev bodo testirali v ponedeljek zjutraj, kar najhitreje pa bi radi testirali vse stanovalce in zaposlene.
Štiri stanovalce centra so odpeljali v ljubljansko infekcijsko kliniko, za pet danes odkritih okuženih stanovalcev še urejajo sprejem v bolnišnico.
"Nihče od stanovalcev nima hujših znakov bolezni, le dva med njimi sta imela rahlo povišano temperaturo, vsi ostali pa niso imeli nikakršnih znakov bolezni," je še povedal. Na sestanku v šempetrski bolnišnici so se sicer pogovarjali, da bi v bolnišnico sprejeli tiste stanovalce iz vipavskega centra, ki so sicer okuženi, vendar niso huje zboleli. "Vendar potrditve s strani bolnišnice še nismo prejeli," je dejal.
Opozoril je, da je precej primerov potrjeno okuženih brez simptomov bolezni covid-19, kar po njegovi oceni predstavlja dodatno nevarnost tudi za vse ostale. Vsem zaposlenim so zato dali navodila, da strogo spoštujejo vsa navodila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) glede ravnanja tudi v zasebnem življenju, izven delovnega mesta in stavbe centra.
Prvo okužbo so v Centru starejših Pristan Vipava potrdili v petek pri enem od stanovalcev centra. Vsi okuženi stanovalci so bili iz istega oddelka. V karanteni so vsi potrjeno okuženi zaposleni, prav tako so v karanteni tisti zaposleni, ki so bili doslej na testih na koronavirus negativni, a so bili v stiku s potrjeno okuženimi. Vir okužbe v centru s 45 zaposlenimi in 108 stanovalci še ni znan.
To so prvi primeri okužb z novim koronavirusom v tem centru in nasploh prvi primeri okužb v občini Vipava. V Centru starejših Pristan so po besedah direktorja imeli pripravljen načrt za takšne primere, tako da so takoj uvedli drugačno organizacijo dela z vso potrebno zaščitno opremo in vsemi predvidenimi izolacijami po conah. Prav tako je po razglasitvi konca epidemije konec maja letos v Sloveniji vdor novega koronavirusa v center starejših v Vipavi prvi vdor tega virusa v enega od domov starejših.
Med okuženimi je bil tudi družinski član ljubljanskega župana Zorana Jankovića, zaradi česar je župan danes opravil test na novi koronavirus. Izid je bil negativen, župan pa bo preventivno ostal v karanteni, so sporočili z Mestne občine Ljubljana.
Vipavski župan presenečen nad okužbami: "Skozi prvi val epidemije smo šli brez enega primera"
Pojav večjega števila okuženih v domu starejših v Vipavi je presenetil župana Občine Vipava Gorana Kodeljo. "Mi smo bili ena tistih občin, ki je ves čas uspevala skozi prvi val epidemije ostajati brez okuženih primerov," je spomnil v današnji izjavi za STA. Po podatkih NIJZ so pri občanih Vipave prvi primer okužbe z novim koronavirusom namreč potrdili v petek, v soboto so potrdili še štiri, skupno je bilo do vključno sobote med prebivalci občine pet potrjeno okuženih.
Tudi Kodelja je povedal, da vir okužbe v centru starejših še ni znan in da epidemiologi to še ugotavljajo. "Ko bo to znano, se bo lažje odločati, v katero smer in na kakšen način se z morebitnimi dodatnimi ukrepi lotiti zajezitve virusa. Mislim, da bomo morali počakati do jutri, potem pa naprej," je dejal.
Če bo potrebno, bodo v občini ponovno angažirali štab civilne zaščite, ki je v času razglašene epidemije po županovih besedah dobro deloval. "Upam, da bi uspeli virus zajeziti znotraj doma starejših občanov. Potem bi bilo vse lažje. Če je to ušlo ven in če se ne bo dalo ugotoviti, kje je vir okužbe, potem bo dosti težje in bodo verjetno tudi nujni bolj restriktivni ukrepi," je dejal Kodelja.
Pozval je vse, ne le občane občine, v kateri je župan, da s preventivnim ravnanjem prispevajo k preprečevanju širjenja virusa. "Gre za najbolj elementarne ukrepe, kot so fizična distanca, higiena rok in nošenje mask v zaprtih prostorih. Strokovnjaki pravijo, da so to trije ukrepi, ki najbolj preprečujejo, da bi se virus širil. Apeliram na vse, da se ne združujejo v večjem številu, kot je dovoljeno. Ker vsi preventivni ukrepi vseh nas ne bodo imeli učinka, če en del populacije tega ne upošteva in z neprimernim obnašanjem pospešuje širjenje virusa," je še dejal župan.
Med aktivno okuženimi še vedno največ mladih
V Sloveniji je trenutno 180 aktivno okuženih ljudi. Največ novih primerov še vedno odkrijemo med mlajšimi, vse več pa je okužb tudi med starejšo generacijo. V soboto so tako šest okužb potrdili v starostni skupini 25–34 in štiri v skupini 15–24 let. Po tri primere so zabeležili v starostnih skupinah 35–44 in 45–54, dve okužbi med osebami, starimi med 55 in 64 let, trije novookuženi pa so starejši od 75 let, kažejo podatki sledilnika covid-19.
Največ novih primerov so pričakovano potrdili v Vipavi, sledi Slovenska Bistrica s tremi primeri. Dve novi okužbi so zabeležili na območju Ljubljane in v Sevnici, po eno okužbo pa v občinah Ajdovščina, Dobrova - Polhov Gradec, Dravograd, Kamnik, Logatec, Maribor, Nova Gorica, Postojna, Rače - Fram in Sežana.
Na povečanje števila primerov sta se v soboto odzvala tudi premier Janez Janša in vodja strokovne skupine za covid-19 Bojana Beović. Slednja je opozorila, da nas lahko znova doleti zapiranje najbolj tveganih gospodarskih panog. Janša pa je zapisal, da imamo do razvoja zdravila ali cepiva na voljo le dve možnosti – ponovno zapiranje javnega življenja ali uporabo mobilne aplikacije.
KOMENTARJI (1473)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.