V Braziliji je od začetka pandemije zaradi koronavirusne bolezni 19 umrlo 100.477 ljudi. V državi z 212 milijoni prebivalcev pa so v zadnjem dnevu potrdili še 49.970 novih okužb, skupno že nekaj več kot tri milijone.
Strokovnjaki opozarjajo, da uradni podatki najverjetneje ne kažejo realne slike v drugi najhuje prizadeti državi na svetu. Zaradi premajhnega števila testiranj ugibajo, da bi lahko bilo v resnici okuženih tudi šestkrat več ljudi.
Predsednik senata Davi Alcolumbre je v kongresu napovedal štiridnevno žalovanje za žrtve pandemije, ki za zdaj v državi ne kaže znakov upočasnitve.
Širjenje koronavirusa se je v zadnjih tednih pospešilo predvsem na podeželju in v notranjih regijah. Na najhuje prizadetih območij, kot sta Sao Paulo in Rio de Janeiro, se razmere počasi stabilizirajo.
Vlada predsednika Jaira Bolsonara se spopada s kritikami zaradi slabega upravljanja s krizo. Bolsonaro, ki je prestal okužbo s koronavirusom, sicer označuje covid-19 za manjšo gripo, guvernerjem zveznih dežel, ki so uvedli ukrepe, pa je očital, da so diktatorji.
Trump podpisal izvršni ukaz o pomoči prebivalstvu
Na novinarski konferenci v svojem klubu za golf v New Jerseyju je Donald Trump dejal, da bo s podpisom ukaza rešil ameriške službe in pomagal ameriškim delavcev. Njegova odločitev, da z izvršnim ukazom zaobide kongres, bo pomenila, da se bo pomoč hitreje razporedila, je dodal.
V resnici je bolj verjetno, da bodo ukaz spodbijali na sodišču, saj proračunske izdatke nadzoruje kongres.
ZDA so najhuje prizadeta država v pandemiji covid-19 po številu mrtvih in okuženih, spopadajo pa se še z rekordno brezposelnostjo in splošno upočasnitvijo gospodarstva. Številni Američani so bili tako odvisni od pomoči države, ki jo je pred tem potrdil kongres in se je večinsko iztekla konec julija.
Trump je podpis ukaza še izkoristil za napad na demokratsko vodjo predstavniškega doma Nancy Pelosi, ki jo je označil za noro. Svojega demokratskega tekmeca na predsedniških volitvah Joeja Bidna pa je označil za skrajnega levičarja ter dodal, da želijo demokrati ukrasti volitve.
Podpis izvršnega ukaza mnogi vidijo predvsem kot prikaz moči pred volitvami, na katerih mu ankete ne napovedujejo zmage. Biden je podpis ukaza označil za polovičarski ukrep, s katerim da se želi Trump ogniti odgovornosti v koronavirusni krizi.
V okviru izvršnih ukazov je Trump omogočil dodatnih 340 evrov (400 dolarjev) pomoči tedensko za brezposelne ter nekaj zaščite pred deložacijami in odplačilu študentskih posojil. V okviru četrtega ukaza pa je zamrznil davek na osebne prihodke.
Pomoč – 340 evrov – je sicer varljiva, saj mora od tega 85 evrov (100 dolarjev) plačati posamezna zvezna država, ki pa se lahko svobodno odloči glede tega. Pelosijeva je bila do ukazov kritična, saj Trump še vedno ne razume nujnosti in resnosti zdravstvene in gospodarske krize, ki preti družinam. "Ti ukazi pomenijo le malo pomoči za družine," je opozorila.
Pogajalci demokratov, republikancev in Bele hiše so prejšnji teden skušali oblikovati dogovor o podaljšanju pomoči, vendar jim ni uspelo najti skupne poti. Demokrati so zahtevali nov paket v višini 2545 milijard, republikanci pa so ponujali 848 milijonov evrov vredno pomoč.
V Avstriji 114 novih primerov okužbe
V Avstriji so v zadnjem dnevu do 9.30 potrdili 114 novih okužb z novim koronavirusom, od tega 75 na Dunaju. Na zdravljenju v bolnišnicah je 121 bolnikov, od tega jih je 22 na intenzivni negi.
Kljub porastu okužb v avstrijski prestolnici tam ne zaznavajo večjih žarišč. Virus se širi predvsem v ožjem družinskem krogu. V Avstriji so do zdaj potrdili 22.033 okužb z novim koronavirusom, od tega jih je 712 umrlo, 19.923 pa ozdravelo.
Nova Zelandija že 100 dni brez prenosa virusa v državi
Na Novi Zelandiji danes mineva že stoti dan, odkar znotraj skupnosti niso zaznali prenosa novega koronavirusa. Oblasti kljub temu svarijo pred pretirano sproščenostjo. V sosednji Avstraliji so po drugi strani danes potrdili 17 novih smrtnih žrtev covid-19, kar je največ do zdaj.
Na Novi Zelandiji je trenutno 23 ljudi okuženih, a so pri vseh prisotnost koronavirusa potrdili na meji, ob vstopu v državo in ostajajo v posebnih ustanovah za izolacijo.
Zdravstvene oblasti v državi obdobje stotih dni brez prenosa okužbe označujejo za pomemben mejnik, a svarijo pred prevelikim zadovoljstvom, češ da primeri iz tujine kažejo, kako hitro se lahko virus znova pojavi tudi tam, kjer so ga že nadzorovali.
Nova Zelandija s približno petimi milijoni prebivalcev je deležna pohval za svoje učinkovito ukrepanje v zdravstveni krizi, odkar je 19. marca zaprla meje. Svetovna zdravstvena organizacija jo izpostavlja kot zgled drugim pri "uspešnem izkoreninjenju prenosov v skupnosti".
Od prvega primera februarja so doslej skupno potrdili 1.219 primerov okužbe, zadnji prenos bolezni pa 1. maja.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.