Analiza zalog cepiv proti covidu-19 v zahodnih državah, ki jo je opravila londonska znanstvenoanalitična družba Airfinity, je pokazala, da zahodne države presežka odmerkov cepiv, ki ga same ne potrebujejo in bi ga lahko darovale revnejšim državam, tega večinoma ne nameravajo narediti. V analizi so bile zajete ZDA, Velika Britanija, države članice EU, Kanada in Japonska, izvedli pa so jo ob predpostavki, da bodo te države nemoteno nadaljevale svoje programe cepljenja za vse starejše od 12 let ter tudi cepljenje celotnega prebivalstva s tretjim, poživitvenim odmerkom.
Poleg že razpoložljivih cepiv, ki na bogatem Zahodu občutno presegajo potrebe oziroma povpraševanje, se vztrajno krepita proizvodnja in posledično dobava novih cepiv. Prejšnji mesec je bilo tako na svetu proizvedenih skupno že šest milijard odmerkov cepiv.
Trenutno različni proizvajalci izdelajo 1,5 milijarde odmerkov mesečno, tempo pa se bo po pričakovanjih še stopnjeval. Za cepljenje celotne svetovne odrasle populacije je potrebnih 11,3 milijarde odmerkov in pri Airfinity napovedujejo, da bo ta količina dosežena in presežena že do konca tega leta.
Izvršni direktor Airfinityja Rasmus Bech Hansen je ob tem izpostavil, da je svet dosegel prelomnico, ko gre za dostopnost in proizvodnjo cepiv proti covidu-19. "Za velike zahodne države izziv ni več ponudba, temveč povpraševanje. Globalna dostavna veriga uspešno povečuje proizvodnjo in naša podrobna napoved kaže, da lahko bogate države zdaj z gotovostjo računajo na dobavo zadostne količine cepiv, kar bi moralo zmanjšati njihovo potrebo po kopičenju zalog."
Kot je še dodal, je to dobra osnova, da se začnejo na globalni ravni sprejemati kritične politične odločitve o razdelitvi cepiv in se naredi konec nepotrebnemu kopičenju in propadanju cepiv.
Po ocenah spletne publikacije Our World in Data (Naš svet v podatkih), ki jo pripravlja univerza v Oxfordu, je bilo do 2. septembra v revnejših državah z vsaj enim odmerkom cepljenega le 1,8 odstotka prebivalstva, v bogatih pa 64 odstotkov.
Ne le, da ta neenaka distribucija cepiv povečuje družbeni in gospodarski prepad med severom in jugom, ampak bi lahko imela tudi usodne posledice na potek pandemije, saj po ocenah strokovnjakov povečuje tveganje za razvoj novih mutacij virusa SARS-CoV-2.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.