Mejo bodo lahko povsem brez omejitev prestopali le prebolevniki in cepljeni s poživitvenim odmerkom. Tudi tisti, ki so sicer cepljeni, a ne s poživitvenim odmerkom, bodo namreč morali v samoizolacijo. Tej se bodo lahko izognili z negativnim testom PCR, ki ne bo starejši od 72 ur.
Izjema od pravila PC ter od zahteve po poživitvenem odmerku ali negativnem testu bodo le nosečnice in osebe, za katere cepljenje iz zdravstvenih razlogov ni priporočeno in imajo o tem posebno zdravniško potrdilo.
Posebna pravila bodo ob tem veljala tudi za otroke. Mlajši od 12 let bodo morali potovati v spremstvu odrasle osebe, ki izpolnjuje vse zahtevane pogoje, sicer bodo morali – tako kot njihov odrasli sopotnik – v karanteno oziroma samoizolacijo ter se elektronsko registrirati. Ostali šoloobvezni otroci bodo lahko v državo medtem vstopili s covidnim potrdilom, ki ga pridobijo na šoli, ali s podobnim dokazilom o negativnem testiranju na okužbo z novim koronavirusom.
Tudi za dnevne migrante bo veljala izjema od strogih pravil – zanje bo še naprej veljalo pravilo PCT. "Ta poostrena pravila glede vstopa v državo prinašajo s sabo velike izzive, predvsem za osebe, ki v času praznikov potujejo v tujino. A obenem so prav v tem trenutku nujna, da bi v Avstriji zavrli širjenje omikrona," je ob napovedi v petek poudaril zdravstveni minister Wolfgang Mückstein.
Na meji z Avstrijo kljub novim pravilom brez večjih težav
Na meji Slovenije z Avstrijo danes kljub novim pravilom za vstop v severno sosedo ni bilo večjih zastojev. "Potniki so zelo dobro pripravljeni in naša policija zaenkrat ne beleži kakšnih težav," je povedal predstavnik deželne policije avstrijske Štajerske Fritz Grundnig.
"Seveda se ob spremembi vstopnih pravil vedno pojavijo manjše spremembe v prometu, a so omejene le na mejo," je pojasnil. Tudi na Policijski upravi Maribor pravijo, da niso zaznali kakšnih težav zaradi spremenjenih pogojev za prehod meje.
Predsednik Sindikata delavcev migrantov Slovenije Mario Fekonja je danes povedal, da zaradi novih pravil ni bilo večjih zastojev na mejnih prehodih. Bi bila pa verjetno težava, če dnevni migranti ne bi bili izjema. "Največ jih je v starostni skupini, v kateri je pri nas najmanj cepljenih, zato bi bil problem," ocenjuje.
Na Dunaju na desettisoče ljudi v spomin na žrtve covida-19
V avstrijski prestolnici se je v nedeljo zvečer zbralo okoli 30.000 ljudi, ki so se v tišini ter s prižganimi svečami in lučkami - nekateri pa tudi svetilkami na svojih mobilnih telefonih - spomnili vseh žrtev pandemije covida-19, poročajo avstrijski mediji. Vigilija v središču Dunaja je trajala približno deset minut.
Dogodek je potekal pod geslom "#YesWeCare - morje luči", podprlo pa ga je na desetine organizacij, od sindikatov do zdravniških združenj in verskih skupnosti. Podprl jih je tudi avstrijski predsednik Alexander Van der Bellen.
V Avstriji je sicer doslej zaradi ali s covidom-19 umrlo več kot 13.000 ljudi. Poleg počastitve spomina na umrle so zbrani s shodom izrazili tudi zahvalo vsem zdravstvenim delavcem.
KOMENTARJI (162)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.