Korona

Ustavno sodišče zadržalo določbo odloka, ki omejuje potovanja v rdeče države

Ljubljana, 08. 04. 2021 20.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
STA, Maruša Slana
Komentarji
312

Ustavno sodišče je sprejelo pobude za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti 11. člena vladnega odloka o določitvi pogojev vstopa v Slovenijo zaradi obvladovanja epidemije covida-19 ter do končne odločitve zadržalo izvrševanje tega člena, ki omejuje potovanja v države na rdečem seznamu. Odločitev je objavljena tudi v uradnem listu.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Bo prehajanje meja mogoče?
    02:25
    Iz 24UR ZVEČER: Bo prehajanje meja mogoče?
  • Iz 24UR ZVEČER: Pirnat o odločitvi ustavnega sodišča
    02:53
    Iz 24UR ZVEČER: Pirnat o odločitvi ustavnega sodišča

 

Vlada je 28. marca sprejela odlok, s katerim je močno omejila izstop in vstop v državo, s čimer je želela pred velikonočnimi prazniki omejiti grožnjo širjenja novega koronavirusa. Od 29. marca so tako za slovenske državljane in osebe s prebivališčem v Sloveniji prepovedana potovanja v države oziroma administrativne enote držav na rdečem seznamu, razen za izjeme, med katerimi so med drugim osebe, ki so prebolele covid-19 ali pa so se cepile proti tej bolezni.

Pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti 11. člena Odloka o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo zaradi zajezitve in obvladovanja nalezljive bolezni covid-19 so vložili trije pobudniki, in sicer Rok Ban in družba Bas Production, Matic Kocjančič ter nekdanji pravosodni minister Aleš Zalar

Pobudniki zatrjujejo, da prebivajo v Republiki Sloveniji in da ne izpolnjujejo pogojev, ki na podlagi 11. člena Odloka izjemoma dopuščajo potovanja v države oziroma njihove administrativne enote na rdečem seznamu (niso preboleli bolezni in niso cepljeni). V skladu z ustaljeno ustavnosodno presojo velja, da splošni predpis neposredno posega v pravice, pravne interese oziroma pravni položaj pobudnika, če bi pobudnik izdajo posamičnega akta lahko dosegel le tako, da bi izpolnil znake prekrška, piše v obrazložitvi. 

Prehajanje državne meje.
Prehajanje državne meje. FOTO: Aljoša Kravanja

Ustavno sodišče je njihove pobude sprejelo in v sklepu ugotovilo, da so škodljive posledice, ki bi jih lahko povzročilo izvrševanje izpodbijane določbe ob njeni morebitni protiustavnosti, s katero bi se omejila možnost izstopa iz države in prek tega omejile pravica do svobode gibanja, pravica do zasebnega in družinskega življenja ter pravica do svobodne gospodarske pobude, hujše od škodljivih posledic za varstvo javnega zdravja, ki bi jih lahko povzročilo začasno zadržanje izvrševanja te določbe ob njeni morebitni ustavni skladnosti. Sodišče je zato sklenilo zadržati izvrševanje 11. člena odloka do svoje končne odločitve.

Izjem malo, seznam rdečih držav pa obširen 

Kot je v sklepu poudarilo ustavno sodišče, so izjeme v odloku, ki dopuščajo potovanja v druge države, določene ozko, seznam rdečih držav pa vsebuje 158 držav, kar pomeni, da je možnost izstopa iz Slovenije močno omejena. Sodišče ob tem poudarja, da so omejitve izstopa iz države bistveno strožje kot pri vstopu.

Pravica posameznika, da zapusti državo, je varovana v okviru pravice do svobode gibanja, pomembnost pravice zapustiti državo pa izhaja iz številnih mednarodnih instrumentov in je ključna za učinkovito delovanje demokratičnega sistema, poudarjajo ustavni sodniki.

"Pravica do svobode gibanja je tudi ena od temeljnih svoboščin prava EU," izpostavlja ustavno sodišče in dodaja, da je pomembno, da se pri omejitvi te pravice upoštevajo individualne okoliščine posameznika in da omejitve ne povzročajo diskriminacije. Nadaljnje izvrševanje te določbe bi posegalo v pravico do zapustitve države velikega števila prebivalcev Slovenije, opozarjajo sodniki.

Odločitev o sprejetju pobud je podprlo osem ustavnih sodnikov, proti je glasoval sodnik Klemen Jaklič. Odločitev o zadržanju izvrševanja omenjenega člena pa je podprlo sedem sodnikov, proti sta glasovala Jaklič in Marko Šorli.

Jaklič je ob tem podal odklonilno ločeno mnenje, Šorli pa je dal delno pritrdilno in delno odklonilno ločeno mnenje. Sodnici Špelca Mežnar in Katja Šugman Stubbs ter sodnik Rok Čeferin so dali pritrdilna ločena mnenja.

Aleš Hojs.
Aleš Hojs. FOTO: Bobo

Hojs: Ustavni sodniki so nesposobni odločanja

Notranji minister Aleš Hojs se je na odločitev ustavnega sodišča odzval z besedami, da se ne bomo še kmalu znebili virusa. Dodal je, da žal ustavni sodniki za nič ne odgovarjajo, pa tudi sicer so nesposobni odločanja, začasno zadržujejo pravne akte, odločajo pa se ne. "Ob taki sestavi je težko drugače," je ocenil.

Na vprašanje, ali je možna kakšna prilagoditev odloka, je Hojs odgovoril, da bodo zadeve zaostrili drugače in bodo ljudje lahko, kot pravi ustavno sodišče, prosto odhajali iz države, vstop pa ne bo več tako preprost. 

Pirnat: S petkom ni več omejitve pri izstopu iz države 

Kaj odločitev Ustavnega sodišča pomeni v praksi, je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnil dr. Rajko Pirnat. Zadržanje določbe odloka pomeni, da od petka naprej ni več omejitve pri izstopu iz države za osebe, ki imajo v Sloveniji stalno prebivališče. 

Sodišče je po besedah Pirnata presodilo, da ima ukrep zelo hude škodljive posledice. Jedro obrazložitve je v ugotovitvi, da izhod iz države zelo malo ali skoraj nič ne prispeva pri preprečevanju vnosa virusa v Slovenijo. Posledično je ta ukrep malo koristen in zelo škodljiv, saj posega v številne človekove pravice, med drugim pravico do družinskega življenja in svobode gibanja.  

Ustavno sodišče z odločitvijo po oceni Pirnata sporoča, da je treba ukrepe pretehtati. "Ta ukrep je bil očitno zelo škodljiv in malo koristen, takim se je treba nedvomno izogibati," pravi Pirnat. Kot dodaja, je vse skupaj prikaz 'vladanja z odloki'. Sodišče seveda vseh vladnih odlokov ne more obravnavati. "Eno je, da na hitro uvedejo omejitve, drugo pa je, da se morajo te sproti kontrolirati in tehtati, ali so še potrebne," je zaključil Pirnat. 

Vlada: Ukrepi so bili sprejeti ob upoštevanju dognanja epidemiološke stroke

Vlada je sicer pred dnevi na dopisni seji sprejela mnenje glede zadržanja odloka in ga posredovala Ustavnemu sodišču. Kot so zapisali, predlogi o zadržanju izvrševanja določbe tega odloka niso utemeljeni. 

Ukrepi delne omejitve gibanja ljudi, med njimi določitev pogojev za izstop iz države, so bili sprejeti ob upoštevanju dognanja epidemiološke in infektološke stroke, usmerjeni pa so v prepoved in omejevanje stikov med prebivalstvom. Ti ukrepi so po mnenju zdravstvene stroke med najučinkovitejšimi za preprečevanje širjenja novega koronavirusa, pravijo na vladi. Hkrati so bili ti ukrepi v skladu z načelom sorazmernosti sprejeti kot skrajni, ko z drugimi ukrepi po ZNB ni bilo mogoče preprečiti širjenja bolezni, še dodajajo. 

Nevladne organizacije: Svoboda gibanja je osnovna človekova pravica

Nevladne organizacije od vlade zahtevajo, da nemudoma odpravi ukrep prepovedi odhoda iz države. Vlado so pozvale, naj ukrepe načrtuje v sodelovanju z epidemiološko stroko brez nesorazmernega poseganja v človekove pravice posameznih skupin prebivalstva in nadaljnjega poglabljanja razlik ter neenakosti v družbi.

Odlok o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo zaradi zajezitve in obvladovanja koronavirusa, ki ga je vlada sprejela 28. marca, je nesorazmeren in ustavno sporen, so prepričani v Mirovnem inštitutu, Pravno-informacijskem centru nevladnih organizacij, Zavodu za kulturo raznolikosti Open in zavodu Danes je nov dan. Namesto popolnega zaprtja meje bi po njihovih besedah vlada lahko preprečevala širjenje bolezni z vzpostavitvijo učinkovitega sistema testiranj in karanten. "Vlada je namesto tega brutalno in nonšalantno posegla v temeljno pravico do gibanja vseh," so ocenili.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (312)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tomazzek
04. 06. 2021 20.59
+1
Pri izstopu ni problemo, ampak kako bo ustavno sodišče razložilo, da še vedno obstajajo pogoji za vstop V tuje države. ;)
FAUSTOS1
09. 04. 2021 17.36
+0
V DEMOKRATIČNI DRŽAVI BI TAKŠNEGA -takoj zamenjali a hojsa se ne da saj je že zdavnaj dal nepreklicno odpoved a mali orbanček še ni prebral oz nihče mu ga ni odprl.
lado-a1
09. 04. 2021 15.58
+2
In hojsić še prostodušno prizna, da bodo odločbo US obšli po drugi poti. Zrel je za zapor, ampak ne tisti hotel na dobu, kjer sta letovala Herr twitler in bavčaritate. Ta pravi arest!
lado-a1
09. 04. 2021 15.36
+3
Herr twitler nekaj blebeče o kul zavržni igri Ustavnega sodišča. O svojem in svoje združbe kriminalnem NOT-KUL početju pa nič! Za vsak njegov iztrebek so krivi vsi razen on!
lado-a1
09. 04. 2021 15.21
+2
Herr twitler bi drugi rajh. Sicer mislim, da narobe šteje, po drugi strani pa: sancta simplicitas!
lado-a1
09. 04. 2021 15.19
+1
Združba bi morala biti drastično kaznovana za sistematske načrtne kršitve ustave. Ustavno sodišče bi bilo potrebno opremiti z zobmi!!
MaliSirek
09. 04. 2021 11.45
+1
Hojs pravi da so ustavni sodniki nesposobni odlocanja..😁😁 a on pa ostali pajaci pa so al kaj? Uzaljen fantek katerem je mamica prepovedala nadalno igro in mu vzela igraco iz rok...😝😁 haha kake komedije
hotchilipoper
09. 04. 2021 10.32
+3
A je hojs že peljal mamico plačat davke na hrvaško?
ValterUdovernik
09. 04. 2021 11.16
+2
Takoj, ko ga bo podojil in mu zamenjala plenico.
Think with your own head
09. 04. 2021 10.28
+4
To državo vodijo tri stranke. Ena stranka je cerkvena mafija,ki stoji iz ozadja NSI, drugo stranko vodijo kriminalci SMC (mafija belih ovratnikov) korupcija in kraja davkoplačevalskega denarja in tretjo stranko vodijo SDS stranka duševnih bolnikov. Ki želijo zapreti državljane v zapor in jih prisiliti, da so apatični in brezvoljni. Nas je več in se moramo odlično postaviti in boriti za naše pravice. Ker bodo naši otroci živeli v nekem čudnem svetu matrice.
ValterUdovernik
09. 04. 2021 11.17
+2
V Sloveniji poteka klerofasisticna revolucija.
lunaa12
09. 04. 2021 10.26
+2
Kao to je proti ustavno pa tud da nam ne dovolijo cez mejo so zdej rekl da je proti ustavno, a obvezno cepljenje prav EU da je ustavno. WHAAAAT DDDD F****
obožeobože
09. 04. 2021 10.19
-4
Če je Čeferin ustavni sodnik je vse jasno!
vito
09. 04. 2021 10.16
+3
hpujs pravi: v tej sestavi ni možno pričakovati nič drugega. jasno: naslednja poteza diktatorjev - zamenjava vseh ustavnih sodnikov, ki mu bodo jedli iz rok. ampak NE BO ŠLO, diktator!
Čengiz
09. 04. 2021 10.09
+8
Nova zaušnica Janši in Hojsu, ki bi rada iz Slovenije naredila Severno Korejo.
borec91
09. 04. 2021 10.06
+8
sekta sds lahko ocitno nekaznovano krsi zakone kradejo uvajajo diktaturo in jokcajo kako se jim godi krivica
povucipotegni
09. 04. 2021 09.58
+6
evo, pa bo sel hojs lahko z mamico cez mejo
Lzak128
09. 04. 2021 09.53
Dobr red da razsaja samo korona virus ker v nasprotnem primeru Evrope zaradi kratenje vseh človekovih pravic, jamranja, mehkuznosti nebi bilo več!
ad21
09. 04. 2021 09.52
+5
Če jaz prekršim Zakon sledi kazen, kaj pa v tem primeru ?
Diabloss
09. 04. 2021 10.04
+4
V tem primeru nič. Še denarja za nezakonito izrečeno kazen ne moreš dobit
anabanana
09. 04. 2021 09.52
+7
Hojs: Ustavni sodniki so nesposobni odločanja. V SLO SO "SPOSOBNI" SAMO hujs, jansa, počivalnik, tonček, beovicka z elito, vsi ostali so pa nesosobni. Upam da se te smeti čimprej odstranijo ker so prave gosenice🐛
wolfterier
09. 04. 2021 09.51
-6
US je protidržavno.Potovanja v rdeče države so nevarna za Slovence,prinašajo okužbe.
ValterUdovernik
09. 04. 2021 10.06
+3
wolf, ukint drzavo, Ljubljeni naj ima 1. in zadnjo besedo, druzbo pa na nivo plemenske skupnosti in US ne bo vec potrebno, slovenska skofovska konferenca bo dovolj. Neizmerno bomo srecni in zadovoljeni. Prav lepo nam bo v takem kraljestvu.
Čengiz
09. 04. 2021 10.10
-2
Grem kmalu na Hrvaško in potem te obiščem, da ti prinesem okužbo.
User1899173
09. 04. 2021 09.45
+7
Ne razumem, zakaj politiki ne odgovarjajo za kršitev zakonov/ustave, navaden državljan pa dobi kazen zaradi ne nošenja maske na prostem?