Parlamentarna opozicija, povezana v KUL, že od začetka trdi, da je člen o podaljševanju akreditacij sporen in da gre za le še eno "kukavičje jajce", ki ga je vlada podtaknila v zakon. S sprejemom predloga naj bi namreč nastala materialna korist za zasebno univerzo nekdajega ideologa SDS Petra Jambreka, ki bi, čeprav ne bi izpolnjevala pogojev, še naprej prejemala javna sredstva.
Že novembra je poslanka Levice Nataša Sukič omenjeni 57. člen poimenovala kar "personificirani člen – parkirišče za prijatelja Jambreka". V mislih je imela jambrekovo Novo univerzo. Prav zato zdaj opozicija resorno ministrico Simono Kustec poziva, naj prevzame politično odgovornost in odstopi.
Pobudo za presojo ustavnosti je vložil redni profesor mariborske univerze Danijel Rebolj, ki je zapisal, da spremembe akreditacije visokošolskih zavodov niso niti utemeljen niti nujen ukrep za odpravo posledic covida-19. Ustavno sodišče je zdaj omenjeni člen razveljavilo. Agencija za kakovost v visokem šolstvu bo izpolnjevanje pogojev tako preverjala že ob prvem naslednjem podaljšanju akreditacije.
V zakonu, ki je vreden eno milijardo evrov in ki so ga v državnem zboru potrdili in sprejeli 25. novembra lani, je eden izmed členov med drugim določil, da se podaljšuje rok, do katerega morajo visokošolski zavodi urediti akreditacije. Tako bi morale univerze nove, zaostrene pogoje za akreditacijo, ki jih je določila novela zakona o visokem šolstvu iz leta 2016, izpolnjevati ob drugem naslednjem podaljšanju akreditacije, ki se jih podaljšuje na najmanj pet let, in ne ob prvem, kot je to do zdaj določala novela.
Ustavni sodniki so v obrazložitvi dejali, da bi morala državni zbor in vlada utemeljiti, da gre v konkretnem primeru za zakon o nujnih ukrepih, pri čemer morajo razlogi v bistvenem izhajati že iz sklepa o nedopustnosti referenduma. Vendar pa v tem primeru po njihovi presoji zahteva ni bila izpolnjena. Vpliva epidemije na možnost izpolnjevanja strožjih pogojev za ustanovitev visokošolskega zavoda namreč vlada in DZ nista izkazala oziroma razumno utemeljila, so navedli.
Ustavno sodišče je v odločbi, ki je bila sprejeta soglasno, določilo tudi, da Nacionalna agencija Republike Slovenije za kakovost v visokem šolstvu pri obstoječih visokošolskih zavodih izpolnjevanje strožjih pogojev preveri pri prvem naslednjem podaljšanju akreditacije visokošolskega zavoda po uveljavitvi novele.
Rebolj: Žalosti me, da imamo vlado, ki trenutno stanje izkorišča za podtikanje protiustavnih členov v interventne zakone
Odločitev Ustavnega sodišča RS, ki je ugodilo njegovi pritožbi, proti ustvarjanju privilegijev za 'Jambrekovo univerzo', je komentiral tudi Rebolj. "Veseli me, da je ustavno sodišče soglasno potrdilo neustavnost 52. člena protikoronskega interventnega zakona. Sodišče je s tem zaustavilo poskus, da se izsili privilegije za izbrane visokošolske institucije – za Jambrekovo privatno univerzo. In to prav z nižanjem kriterijev kakovosti v visokem šolstvu, ki imajo izjemen vpliv na prihodnost naše družbe in države. S svojo odločitvijo je ustavno podprlo sistem, ki smo ga strpno in skrbno gradili več let z namenom izboljševanja kakovosti in verodostojnosti našega visokega šolstva," je preko družbenega omrežja Facebook sporočil nekdanji rektor Univerze v Mariboru.
Kot je dodal, pa ga po drugi strani žalosti, da "imamo vlado, ki zahtevno stanje, v kakršnem smo, izkorišča za podtikanje nepravičnih, nerelevantnih in protiustavnih členov v interventne zakone. In da imamo Državni zbor, v katerem večina poslancev takšne zakone podpre". Zato je po njegovem še posebej pomembno, da se lahko zanesemo na ustavno sodišče kot branik pravne države.
LMŠ: Šolska ministrica naj prevzame odgovornost in odstopi
Lista Marjana Šarca (LMŠ) je ob tem pozvala šolsko ministrico Simono Kustec, naj prevzame odgovornost in odstopi s položaja. "Nihče ne sme zlorabljati epidemije za uveljavitev lastnih interesov. To velja tako za vlado kot za posameznike, ki so blizu SDS," so zapisali v odzivu. Dodajajo, da so prav ti posamezniki z željo po podaljšanju akreditacije pred sprejetjem PKP 6 obiskali ministrico ter da je njihove namere z razveljavitvijo člena o podaljševanju akreditacij ustavilo ustavno sodišče.
"V LMŠ smo spornemu členu nasprotovali in ves čas opozarjali, da nikakor ne sodi v interventno zakonodajo," poudarjajo. Prav zato ministrico pozivajo, naj vsaj tokrat prevzame odgovornost in vendarle odstopi. Opozarjajo pa tudi, da je takšnih 'kukavičjih jajc', kot je bil razveljavljeni člen, v protikoronskih ukrepih veliko.
Na sprejeto odločitev Ustavnega sodišča RS glede razveljavitve spornega člena v PKP 6 so se odzvali tudi v Stranki Alenke Bratušek (SAB). "V stranki SAB pozdravljamo odločitev ustavnega sodišča o razveljavitvi podtaknjenega člena v PKP 6 o podaljševanju akreditacij visokošolskim zavodom. Ukrep je bil uzakonjen za prijatelja največje koalicijske stranke, čigar univerza pogojev za podaljšanje delovanja ni izpolnjevala. Že v času sprejemanja smo takšni rešitvi ostro nasprotovali, saj v naši stranki zagovarjamo močno in kakovostno javno šolstvo. Zanj se je v odločbi zavzelo tudi ustavno sodišče in odločilo proti sistemski korupciji."
"Obžalujemo, da se vlada prednostno ne ukvarja z zajezitvijo epidemije, dobavo cepiv in cepilno strategijo, temveč s takšnimi vsiljenimi členi v interventni zakonodaji kaže, za kaj ji pravzaprav gre," so še komentirali.
Na današnjo odločitev ustavnega sodišča so se z izjavo za javnost odzvali tudi v Levici. "Ustavno sodišče je ugotovilo to, kar smo v osnovi vsi že vedeli. Preskakovanje akreditacije v PKP zakonih je bilo pisano po meri ene univerze iz kroga SDS – Jambrekove Nove univerze," je razveljavitev člena protikoronskega zakona o podaljševanju akreditacij visokošolskim zavodom komentiral poslanec Levice Miha Kordiš.
Po njegovem pri tem namreč ne gre za nikakršen ukrep proti epidemiji covida-19, "kvečjemu za neko obliko legalizirane korupcije". "V Levici smo veseli, da je ustavno sodišče danes spoznalo enako, kot smo ugovarjali že v zakonodajnem postopku in enako smo tudi veseli, da imamo v vrstah naše stranke člane kot je nekdanji rektor mariborske univerze Danijel Rebolj, ki je sprožil to pobudo na ustavnem sodišču in mu danes lahko čestitamo za njegovo zmago pri obrambi javnega visokega šolstva v Sloveniji," je še izpostavil Kordiš.
Kustečeva o odstopu ne razmišlja, rektor Nove univerze trdi, da z odločitivijo sodišče niso ničesar izgubili
"Odločitev bodo morali vsi visokošolski zavodi spoštovati, kljub oteženim razmeram za njihovo delovanje," medtem sporoča Kustečeva. Ministrica, ki je denimo za dijake, ko so protestirali za vrnitev v šole, terjala policijske kazni kot odgovornost za svoja dejanja, pa ob soglasni zavrnitvi na ustavnem sodišču ne razmišlja o odstopu.
Rektor Nove univerze pa Matej Avbelj odgovarja, da njihova zasebna izobraževalna ustanova z odločitvijo ustavnega sodišča ničesar ne izgublja, ker da s PKP6 tudi ni nič pridobila, saj da izpolnjujejo vse pogoje za reakreditacijo.
V Nakvisu odločitve vsebinsko niso komentirali. So pa zadovoljni, da lahko odslej nadaljujejo podaljševanje akreditacij, saj jim je prekinitev postopkov povzročala precej organizacijskih težav.
Že januarja je sodišče zadržalo izvajanje sporne določbe, do končne odločitve pa je prekinilo tudi postopke za podaljšanje akreditacij po visokošolskem zakonu. Prav tako se niso vodili niti postopki izredne evalvacije visokošolskih zavodov.
Redni profesor mariborske univerze Danijel Rebolj je namreč decembra vložil pobudo za presojo skladnosti člena z ustavo. Ob tem je zapisal, da spremembe akreditacije visokošolskih zavodov niso niti utemeljen niti nujen ukrep za odpravo posledic epidemije covida-19, ter izrazil prepričanje, da določba pomeni nedopustno poseganje v postopke reakreditacij.
Določbi šestega protikoronskega zakona pa so že takrat nasprotovali tudi v opozicijskih strankah Levica, SD, SAB in LMŠ, saj so menili, da naj bi šla rešitev na roko zasebni Novi univerzi, ki naj bi imela težave pri katerem koli naslednjem podaljšanju akreditacije.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.