"Okrajno sodišče v Mariboru je ustavilo postopek tudi zoper prvo dijakinjo, ki je bila zaslišana na sodišču dne 15. 3. 2021. Sodišče je postopek ustavilo iz razloga smotrnosti," je sporočil odvetnik Dino Bauk.
Že na sodišču je poudaril, da so dijaki, ki so se udeležili mirnega shoda v Mariboru, ravnali državotvorno, saj so zahtevali svojo pravico – pravico do šolanja. Ob tem, ko so protestirali, so upoštevali vse epidemiološke ukrepe in "se jih potem na tak način kaznuje". V primeru mladoletnih oseb sodišče lahko izreče vzgojni ukrep. "Toda ta ukrep je nesmiseln, ker to so mladoletniki, ki neke dodatne vzgoje ne potrebujejo, prej so lahko zgled komu drugemu med odraslimi," je dodal.
Na dan, ko je bila dijakinja zaslišana, se je pred mariborskim okrajnim sodiščem v znak podpore in vsem, ki so zahtevali pravico do šolanja, zbralo okoli 100 ljudi. Med njimi so bili dijaki, učenci, profesorji, upokojenci, ravnatelji in drugi. Pokazali so jim, da niso sami.
Informacijo so potrdili tudi na sodišču. Predsednica Alenka Zadravec je za STA pojasnila, "da je bil postopek o prekršku zoper dijakinjo, ki je bila zaslišana 15. aprila, ustavljen, skladno z določbo tretjega odstavka 40. člena zakona o prekrških, ki določa, da če mladoletnik med postopkom postane polnoleten, se postopek o prekršku ustavi, če ne bi bilo smotrno izreči vzgojnega ukrepa in niso izpolnjeni pogoji za izrek globe in stranske sankcije".
Sodišče: Dijakinja je osebnostno zrela in visoko inteligentna oseba
Kot je zapisano v obrazložitvi, je dijakinja, ki je tudi sicer zelo uspešna dijakinja II. Gimnazije v Mariboru, kljub svoji mladosti osebnostno povsem zrela in visoko inteligentna oseba, ki se ne le zanima za družbene probleme in še zlasti za probleme mlade generacije, temveč nanje tudi aktivno opozarja. Na to sta posebej opozorila tudi njena starša, ki sta poudarila, da je zelo dobra učenka, ki je zelo kritično nastrojena do družbenih problemov in odgovorna, z njo pa nimata nobenih posebnih težav.
Res je, dodaja sodišče, da je bil ta shod oz. obravnavano ravnanje dijakinje v nasprotju z določili že omenjenega odloka (ki je v delu že sicer ustavno sporen in je predmet obravnave pred Ustavnim sodiščem Republike Slovenije), vendar ob tem "nikakor ne gre prezreti, da se je dijakinja tega shoda udeležila zgolj zato, da bi kot mlada, inteligentna in družbeno kritična in aktivna oseba, ki ji ni vseeno za položaj lastne generacije, javnost opozorila na stisko dijakov, s čimer je zgolj izvrševala svojo temeljno ustavno in človekovo pravico do svobode zbiranja in do svobode izražanja mnenj". To je storila tako, da je spoštovala predpisane epidemiološke ukrepe za preprečevanje širjenja okužbe z virusom SARS-CoV-2, saj je v kritičnem času (pa čeprav na prostem) nosila zaščitno masko in držala ustrezno večmetrsko razdaljo do ostalih oseb, kakor je nazorno razvidno s fotografij.
To po mnenju sodišča kaže na veliko stopnjo zavesti mladoletne o nevarnosti okužbe in širjenja virusa SARS-CoV-2, ki jo je dodatno izrazila tudi ob svojem zaslišanju, vse to pa jo "znova prikazuje v luči osebnostno povsem zrele, inteligentne, odgovorne in družbeno kritične osebe, ki ob dejstvu, da je tekom postopka že postala polnoletna, nikakor ne potrebuje dodatnih sodnih nasvetov in opozoril, varstva, pomoči in razvijanja njene osebne odgovornosti, da bi se zagotovila njena vzgoja in pravilen razvoj, kar je nameri vzgojnih ukrepov za mladoletnike".
Spomnimo
Na mirnem shodu na mariborskem Trgu svobode 9. februarja, s katerim so dijaki zahtevali vrnitev v šolske klopi, so policisti zaradi domnevnega kršenja zakona o nalezljivih boleznih odredili šestim osebam globo v višini 400 evrov. Trije pa so zato, ker so bili mladoletni, prejeli pozive na zagovor pred sodnikom za prekrške. Vsi trije so dijaki II. gimnazije Maribor.
Drugi se je moral zglasiti na sodišču ta teden, sodnica pa je že takrat napovedala ustavitev postopka zanj. "Sodna odločba v zvezi s postopkom o prekršku zoper dijaka, ki je bil zaslišan 20. aprila, pisno še ni izdana," so danes povedali na sodišču.
Za tretjo dijakinjo je obravnava na sodišču razpisana za 19. maj, je za STA povedal Bauk.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.