Korona

Uspeh slovenskih raziskovalcev: korak bližje zdravilu proti covidu-19

Ljubljana, 06. 04. 2021 19.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Urša Zupan, STA
Komentarji
121

Raziskovalci Instituta Jožef Stefan so v sodelovanju s tujimi kolegi prispevali k napredku na področju razvoja zdravila proti bolezni covid-19. Članek z ugotovitvami njihove raziskave je bil objavljen v eni najuglednejših mednarodnih znanstvenih revij, Science. Skoraj sočasno pa je bil v reviji Nature objavljen še en prispevek naših raziskovalcev o presenetljivem odkritju, da je mogoče nestabilnosti v tekočinah odpraviti z razelektritvijo toka plina oz. uporabo plazme.

Prof. dr. Dušan Turk je skupaj s sodelavci Odseka za biokemijo, molekularno in strukturno biologijo na Institutu Jožef Stefan (IJS) ter tujimi kolegi v znanstveni reviji Science objavil članek z naslovom "X-ray screening identifies active site and allosteric inhibitors of SARS-CoV-2 main proteasePresejalni test z rentgensko difrakcijo na kristalih glavne proteaze razkril zaviralce virusa SARS-CoV-2".

"Članek vzbuja upanje, da smo napravili velik korak k zdravilu proti covidu-19," so na spletni novinarski konferenci sporočili z IJS. Kot so zapisali, je virus SARS-CoV-2 za človeštvo nov patogeni organizem, na katerega imunski sistem ne najde vedno pravega odziva in ki lahko vodi v huda bolezenska stanja, ta pa se v določenem deležu primerov končajo s smrtnim izidom.

Dušan Turk
Dušan Turk FOTO: Institut Jožef Stefan

Cepljenje prebivalstva je v teku, vendar proizvodne kapacitete ne zadoščajo, da bi precepili prebivalstvo, še preden se bo virus spremenil do te mere, da bo treba narediti nova cepiva. Dodatno otežuje situacijo spomin imunskega sistema, ki v tem primeru ohrani zaščito pred virusom le krajši čas, pojasnjujejo. Zato je smiselno iskati zdravila, to so učinkovine, ki bi lahko olajšale potek bolezni oziroma pozdravila obolele. Razvijanje novih zdravil pa je večinoma dolgotrajen proces, zato je po navedbah IJS smiselno izhajati iz obstoječih učinkovin, ki so že v uporabi oziroma so bile vsaj deloma klinično preizkušene. 

Kot pojasnjujejo, zdravila delujejo na molekularne tarče. Ker imajo virusi relativno majhen genom, omogoča skrajni domet današnje stopnje razvoja znanosti in tehnologij presejati posamezne virusne proteine. Ti nastanejo, potem ko se SARS-CoV-2 genom v obliki RNK v celici gostitelja iz bralnih okvirov prevede v aminokislinska zaporedja.

Po cepitvi s proteazo teh peptidov nastanejo proteini, ki omogočijo nastanek novih virusnih delcev. Zato je najbolj izpostavljena in raziskana tarča virusnega proteina glavna proteaza, imenovana Mpro. Mpro je cisteinska proteaza. Zaviranje, to je inhibicija tega proteolitičnega encima, lahko tako prepreči nastajanje novih virusov in s tem ustavi bolezen.

In tega področja se je lotil mednarodni konzorcij 30 institucij pod vodstvom nemške raziskovalne ustanove DESY (Deutsche Elektronen Synchrotron) in Univerze v Hamburgu, ki se je vzpostavil ob nastopu epidemije bolezni covid-19 marca lani. Zastavil je masovni presejalni test potencialnih zaviralcev delovanja Mproja na osnovi 5953 substanc iz dveh knjižnic učinkovin za ponovno uporabo. Te substance so nato kokristalizirali z Mprojem oziroma so z njimi namočili kristale Mproja, še navajajo v IJS.

IJS je v zadnjih desetih letih v revijah Nature in Science objavil 11 člankov, kar je v povprečju en na leto, zato je objava dveh člankov v razmaku dveh dni izreden uspeh. Članek o plazmi v reviji Nature je prebralo že več kot 1300 raziskovalcev, omenjajo ga v blogih in na družbenih omrežjih. Zaradi aktualnosti teme je članek v Science še bolj odmeven, so sporočili z inštituta.

Približno polovica substanc je omogočila snemanje difrakcijskih podatkov, 43 jih je bilo izdvojenih za nadaljnjo analizo, ki je vodila do 29 struktur kompleksov. Večina, to je 16 substanc, se je vezala v aktivno mesto encima, preostanek pa na druga vezavna mesta. Ta so še posebej zanimiva, ker gre za tako imenovana alosterična mesta, ki posredno delujejo na aktivnost encima in zato ne delujejo na podobne cisteinske proteaze gostitelja. Tako izbrane substance so nanesli na kulture celic, okužene z virusom SARS-CoV-2: 11 med njimi se je izkazalo za uspešne zaviralce virusa.

V članku izpostavljene substance je po pojasnilih IJS smiselno testirati zaradi njihovih učinkov, saj bi lahko blažile bolezen, njihova struktura pa lahko služi kot izhodiščna substanca v postopkih optimizacije – ti bodo lahko privedli do učinkovin, ki bodo ustavile delovanje molekul MProja v pacientih.

"Pričakujem, da bo teh 11 substanc, ki smo jih izpostavili, zagrabila medicinska oziroma farmacevtska stroka in jih poskušala validirati tudi v praksi. Če so neke substance že validirane in v splošni uporabi, so validirane pod določenimi pogoji in za določeno bolezen zdaj pa je treba preveriti, pod kakšnimi pogoji so primerne tudi za drugo in kako učinkovite so," je ob tem povedal Turk. 

Članek v reviji Nature odpravlja nestabilnosti v tekočinah z uporabo plazme 

Prof. dr. Uroš Cvelbar, vodja Odseka za plinsko elektroniko, pa je v reviji Nature je skupaj s sodelavci iz Koreje objavil članek "Stabilisation of liquid instabilities by ionised gas jet Stabilizacija tekočinskih nestabilnosti z ioniziranim curkom plina".  

Uroš Cvelbar
Uroš Cvelbar FOTO: Inštitut Jožef Štefan

 

Ste se kdaj vprašali, kako bi bilo, če bi nenadoma pihnili skozi slamico v kozarec soka ali skočili v bazen, pa ne bi prišlo do značilnega brizganja ali tako imenovanega "špricanja" tekočine? Pljuski so ena od nestabilnosti, ki so značilne za mehaniko tekočin ter zagotavljajo fascinantno raznolikost zaporednih fotografij tekoče površine in nastajanje kapljic med udarcem. Vrste brizganja se razlikujejo glede na lastnosti tekočine ali medsebojno delujočega vira, ki je lahko bodisi objekt v trdnem stanju (npr. kamen), druga tekočina (npr. kapljica iste tekočine) ali plin (npr. veter). Pljuski nastanejo na podlagi površinskih razmer in drugih nestabilnosti tekočine zaradi različnih mehanizmov. Ena takih nestabilnosti so tudi valovi na vodni gladini – ti so posledica tako imenovane Kelvin-Helmholzove nestabilnosti, ki jo ustvari veter. Z razelektritvijo vetra pa valov na površini zaradi pihanja ne bi bilo več. Širše so podobne nestabilnosti vidne tudi v atmosferah planetov in lun, denimo pri formiranju oblakov na Zemlji, rdeči pegi na Jupitru ipd. Zato bo to odkritje pomagalo tudi pri razumevanju nastanka in obnašanja šibko ioniziranih atmosfer planetov. 

V mednarodni ekipi so svoje znanje in kompetence združili raziskovalci KFE (Institute of Plasma Technology, Korean Institute of Fusion Energy), KAIST in Instituta Jožef Stefan, vodili so jo Sanghu Park, Vonho Choe in Cvelbar. Gre za nadaljevanje skupnih raziskav, ki so se pričele v okviru bilateralnega sodelovanja ARRS s Korejo in nadaljevala skozi leta. Predhodno so že skupaj razvozlali nastanek električnega vetra zaradi sklopitve nabitih delcev z nevtralnimi, ki je povzročilo elektrohidrodinamsko silo. Te ugotovitve so pred dvema letoma že objavili v reviji Nature Communications. Tokrat pa so ugotovili, da lahko podoben pojav uporabijo za stabilizacijo nestabilnosti tekočine, torej z uporabo plazme, ki nastaja nad tekočino pri določenih pogojih in katere lastnosti lahko vplivajo na obnašanje medfaze plin-tekočina, kar vodi do nevtralizacije tekočinskih pojavov, kot je denimo oscilacijsko gibanje. 

Za upodobitev hidrodinamičnih nestabilnosti v tekočini so raziskovalci uporabili manjšo posodo, v katero so natočili deionizirano vodo, ter opazovali obnašanje tekočine pri udarnem curku plina in takrat, ko je bil ta plin ioniziran. Študija je bila izvedena na vodni votlini, ki jo ustvarja curek plina na vodno površino, ta pa je prikazoval nihajna gibanja, vrtince, mehurčke in brizge. Nenadoma, ko je bil plin ioniziran z vklopom plazemske razelektritve, so se te nestabilnosti končale. Ugotovili so, da je mogoče te stabilizacije pripisati ustvarjeni elektrohidrodinamični sili s strogim znanstvenim proučevanjem kritičnih parametrov in zapletenim modeliranjem. 

Kot so še sporočili z IJS, ustreznost te študije ponuja nov vpogled v do sedaj neznane fizikalne procese in medsebojne odvisnosti šibko ioniziranih plinov, običajno znanih kot hladna plazma, in deformabilnih dielektričnih materialov, med katere spadajo tudi plazemsko-tekoči sistemi. Ugotovitve raziskave pa bi lahko pomagale izboljšati številne industrijske procese, ki vključujejo curke plinov, kot so npr. postopki pri izdelavi jekla, reaktivni pogonski sistemi, reaktivne črpalke itd. Z uporabo tega koncepta bo možno tako kontrolirati nekatere procese v tekočinah, ki izhajajo iz nestabilnosti in so nezaželeni.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (121)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Build NEK2
07. 04. 2021 14.33
Očalar007
07. 04. 2021 10.01
+1
Se cepim s slovenskim po petem valu.
PrettyBird
07. 04. 2021 08.50
+3
Vse čestitke raziskovalcem na IJS.
PrettyBird
07. 04. 2021 08.48
+4
Jasno je, da laiki ne razumemo nekaterih strokovnih besed v članku. Da pa po prebranem članku v komentar zapišeš, da nima smisla da IJS razvija cepivo saj ta že imamo... je pa morda bolje, da se držiš POP IN oddelka in člankov o Kardashianovih...
Strateg123
06. 04. 2021 21.52
-5
Emmm,a pa nimamo že nevem koliko cepiv?
_endrug
06. 04. 2021 21.55
+7
Melita Medved
06. 04. 2021 21.37
+0
Jaz imam na sumu, da je IJS Izpostava Janezove Sekte.
Satoshi Nakamoto
06. 04. 2021 21.34
+0
Na videz učeno nakladanje, ki laikom lahko deluje strokovno. V bistvu veliko besed in nič povedanega. Ničesar pametnega niso našli je povzetek vsega.
FRC-H
06. 04. 2021 21.37
+4
monika80
06. 04. 2021 21.32
-3
Kašno zdravilo, saj ga že imamo, zakaj potem cepljenje, koga vi zdaj nategujete
Grozaje
07. 04. 2021 13.51
+1
User1538643
06. 04. 2021 21.14
+3
To je vredno čestitk. Kdo bi si mislil, da bodo štromarji covid scvrli.
felix59 drugič
06. 04. 2021 21.13
+8
Ob vsej tej Slovenski znanosti se mi Kacin smili v dno srca.
rile15
06. 04. 2021 21.08
-4
kopirat je najlazje :)) zshvsla tistemu ki je izumil cepivo prvi,kr neki .. a rabijo zopet €,sj res v Sloveniji itak dobis milijone,samo za navaden narod ni nic,prazna blagajna ..
FRC-H
06. 04. 2021 21.39
+4
Popeye
06. 04. 2021 21.03
+9
IJS, povežite se s krko, ter skupaj naštudirajte neko uporabno zdravilo, da ne bodo proizvajali samo kopije oziroma generike. JJ bo pa denar nakazal iz sklada nepovratnih sredstev.
andi1111
06. 04. 2021 21.00
+3
Za Covid-19 ze obstaja zdravilo. Rece se mu Ivermectin, ampak se ga nocejo dotakniti, ker je staro 40 let, genericno in posledicno prepoceni.
MojsterSplinter
06. 04. 2021 21.04
+9
Kako se ga nočejo dotakniti? FDA pravi, da "potekajo začetne raziskave". In odsvetujejo rabo na lastno pest, ker se ljudje lahko predozirajo in ker lahko reagira z drugimi zdravili za redčenje krvi. Tako sem zguglav v minuti. Zdaj moram samo še objaviti na Facebooku, in evo mene strokovnjaka.
uporabnica portala
06. 04. 2021 21.00
+4
Čestitam! 🙌
123maradona
06. 04. 2021 20.57
+12
Objavljeno v Science in ne na Facebook? Nerelevantna in nestrokovna objava🤔😉
Grega2455
06. 04. 2021 20.52
+6
Ma daj beži kakšno zdravilo to pa ne pravi Janez, to mi spremeni vse, moram popuščati ukrepe, levaki bojo prišli na vlast, dobite cepivo brez možnosti izbire, in nadaljujem zapiranja zaradi 4 vala ki prihaja ko se tretji sredi Junija konča. Septembra pa v vrsto za novi šus za zimu pa vsi po modelu C na dodatke.
1955123
06. 04. 2021 20.50
+11
Upamo ,da bo iz te moke tudi kaj kruha .V vsakem primeru vse čestitke za uspeh.
jarti?
06. 04. 2021 20.56
+2
uspeh??? zdravilo za covid ??? nora država.
User723439
06. 04. 2021 21.16
+7
Ne. Uspeh je metoda, s katero so začeli iskati molekule, ki so kandidati. Ne bo samo Covid, nadaljevalo se bo tudi za druge bolezni.
Generacija56
06. 04. 2021 20.48
+5
Na plano prihajajo podatki, iz neodvisnih virov, ki jih brez brisanja ne moreš objaviti, da je, recimo na Škotskem, resnično plačalo z življenjem 2000 ljudi, kot prej, od gripe. So bili pač bolni... Prihajajo info, da se je WHO " svetovna zdravstvena organizacija", odrekla PCR testom.. Ker niso zanesljivi. Opravili so svoje delo. Kot nekoč panika okoli neke druge gripe... Milijarde so pokasirane...Vse bo ponovno ostalo na tem, koliko je neka država PRAVNA DRŽAVA.
123maradona
06. 04. 2021 20.59
+1
Generacija, kje je ta planota in kateri so to neodvisni viri?
Za prihodnost gre
06. 04. 2021 21.08
+4
Generacija56 Res je.Poskušali so že s ptičjo in prašičjo gripo.Tudi takrat so širili paniko koliko ljudi bi naj umrlo. Ni jim pa uspelo,ljudje niso nasedli..Who je bil primoran tudi te dve gripi uvrstiti med klasične gripe z nič večjo smrtnostjo kot prej.Cepiva so pa morala v sežig,farmacija pa beležila enormne izgube.Tudi s tole koronco spet poskušajo po istem sistemu..Tudi tokrat resnica počasi prihaja na dan,jo pa konkretno blokirajo in brišejo,tudi večji krog ljudi je podkupljen.
nastjamarko
06. 04. 2021 20.47
+3
Sam nekaj bluzijo v tri dni. Naredte že nekaj al sam dnar vlecete pa pricate kako bi
MojsterSplinter
06. 04. 2021 20.53
+9
Benjamin Franklin je konec 18. stoletja delal poskuse z baloni na različne pogone in itak da ga je en takle vprašal: "Ampak kaj se pa to sploh rabi?" In Franklin mu je odgovoril: "To je podobno vprašanje, kot 'kaj se rabi dojenček?'."
Dmg. 0
06. 04. 2021 20.37
+7
Če uspejo oziroma, če bo volja z zdravili je to edina možnost, da se situacija v svetu normalizira, da z virusom živimo brez panike in zdravilo dobi kdor ga potrebuje asimptonski, če sploh predstavljajo kakšen oprijemljiv procent v vsoti pa ne bodo več predstavljali “kritičen” faktor, usluge zd sektorja pa se s tem tudi zmanjšajo na minimum, tekma s cepivi pa več ne bo imela smisla🤨, mimigrede pa Indijci danes že na 125000 v enem tednu 100%+ do konc meseca pa cela Azija 50%+ vseh primerov na svetu. Čaka nas nepozabna jesen, test za nas bo pa Izrael, ki bo obkrožen z ognjenim obročem Sarsa🤨
jarti?
06. 04. 2021 20.58
-2