Na ministrstvu načrtujejo, da bodo 18. maja pričeli izvajati svojo redno dejavnost javni in zasebni vrtci, istega dne bodo z izobraževanjem v osnovnih šolah pričeli učenci prvega triletja (od 1. do 3. razreda). Prav tako bodo na ta dan delo lahko vzpostavili tudi šole s prilagojenim programom in zavodi za vzgojo in izobraževanje otrok s posebnimi potrebami ter javne in zasebne glasbene šole.
"Vsak izobraževalni element bo o pričetku dejavnosti z okrožnico ministrstva posebej obveščen predvidoma do petka, 8. maja, sledila bodo navodila za osnovne šole s prilagojenim programom in zavode," so zapisali.
Z okrožnico bodo šole in vrtci do konca tedna prejeli tudi podrobnejše informacije, navodila, smernice in protokole ravnanja, ki jih bodo pripravili Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), razširjen kolegij za pediatrijo in medicino dela ter zavod za šolstvo, so zapisali na ministrstvu.
25. maja pa je predvidena vrnitev učencev 9. razreda osnovne šole. Istega dne bi zagotovili tudi organizacijo dejavnosti za otroke z učnimi težavami (od 4. do 8. razreda), ki v tem šolskem letu niso uspeli doseči minimalnih standardov znanja pri posameznih predmetih in bi lahko njihova ocena do zaključka pouka pri posameznih predmetih bila negativna.
Na ministrstvu pravijo, da vse dokumente pripravljajo v sodelovanju z vsemi deležniki. Kot so še pojasnili, vse do 29. aprila, ko je bil sprejet okvirni načrt sproščanja omejitvenih ukrepov, v katerega sta vključena tudi šolstvo in predšolska vzgoja, vlada ni sprejela drugih sklepov ali navodil v zvezi s sproščanjem ukrepov.
Število otrok v vrtcih odvisno od NIJZ, odločitev najverjetneje že jutri
Na ministrstvu za izobraževanje sicer te dni potekajo sestanki o postopnem odpiranju vrtcev in šol. Kot je povedala predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Janja Bogataj, so se danes največ pogovarjali o številu otrok, ki bi jih lahko sprejeli v vrtec, a konkretnih številk še ni, ker na NIJZ še preučujejo vse možnosti.
Kot je znano, sta v vrtcu dve starostni skupini otrok. V prvi so otroci od enega do treh let, v drugem pa od treh do šest let, pri čemer so za vsako skupino določeni tako prostorski kot številčni normativi. Ravno o tem so se pogovarjali danes. "Sprva je bila številka dokaj nizka, in sicer, da bi bilo v oddelku v vrtcu ob ponovnem odprtju največ šest otrok. A ko bo narasla potreba po sproščanju mest v vrtcu, bo verjetno vsako dodatno mesto nekaj pomenilo," je povedala.
V skupnosti vrtcev so prav zato predlagali, da bi bilo najvišje število otrok v oddelku za kakšnega otroka višje ter da bi bila narejenega razlika med prvim in drugim starostnim obdobjem. "Tak je bil tudi predlog ministrstva, bomo pa videli, kakšna bo ocena NIJZ. Pripravili naj bi jo v sredo," je dejala. V sredo naj bi se namreč znova sestali preko videokonference.
Bogatajeva sicer predvideva, da bodo tovrstni sestanki na ministrstvu potekali vse do konca tedna, dokler zadeve ne bodo toliko dorečene, da bo lahko konkretna in jasna informacija poslana ravnateljem, da bodo lahko pripravili organizacijo dela v vrtcu. "Mi odgovore glede števila otrok pričakujemo v sredo, ker če jih nimamo, se zelo težko pogovarjamo o nadaljnji organizaciji. Na število otrok sta namreč vezana število zaposlenih in zagon celotnega sistema vrtca," je zaključila Bogatajeva.
Vzgojitelji imajo več vprašanj kot odgovorov
Vprašanja, s katerimi se pred odprtjem vrtcev soočajo vzgojitelji po vsej državi, so: kako bodo zagotavljali varno razdaljo pri igri na igriščih? Kako bodo razkuževali in kdo bo razkuževal igrače? In predvsem, kako potolažiti otroka, ki joka in ga na varni razdalji ne smejo objeti?
"Treba se je zavedati, da imamo tudi zelo rizične zaposlene, treba je zavarovati tudi njih. Treba je oblikovati varno okolje za vse zaposlene kot za otroke," je v oddaji Svet povedala Petra Koritnik, ki je vzgojiteljica že 15 let. Ne samo varno okolje, tukaj so tudi vprašanja, ali bo potrebna uporaba mask ali ne. Se jih bodo otroci bali? "Otroci se ne morejo igrati z maskami in mislim, da ne bodo prišle v poštev," meni.
Vzgojitelji si tudi težko predstavljajo, kako bodo otrokom omejili medsebojno igranje na igriščih. "Morate vedeti, da imamo vrtci po eno igrišče. Recimo primer našega vrtca, imamo eno igrišče in 30 oddelkov in to je zelo težko, 15 na enoto. Težko je 15 otrokom reči: vi se ne smete zunaj igrati, to je njihovo življenje."
Ker vzgojitelji kljub sestankom in usklajevanju na mizah še vedno nimajo jasnih navodil, na pristojne letijo učinki - zopet smo začeli prepozno urejati tako alarmantne zadeve, kot je odpiranje vrtcev in šol.
"Teh očitkov je v tej naši Sloveniji preveč. Namesto, da bi bili veseli, da obvladujemo epidemijo, da bi bili veseli, da se dogovarjamo, da odpiramo itd, mi stalno iščemo neke drobnarije, skozi katere bi pa malo še ropotali," pa na vse to odgovarja Milan Krek iz NIJZ. Ker pa smo vsi v istem čolnu in ker gre za naše otroke, je nujno pri obvladovanju epidemije, še pravi, da se pri pravilih ne prenaglimo in protokole oblikujemo strokovno, a vseeno življenjsko.
KOMENTARJI (310)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.