V Sindikatu upokojencev Slovenije so se ostro odzvali na novico, da naj bi vlada nameravala upokojencem in starejšim omejiti uporabo javnega prevoza na ure, ko ni prometne konice. Uredba, ki jo pripravljajo na ministrstvu za infrastrukturo, po njihovih informacijah čaka na medresorsko usklajevanje.
"Če je človek star, še ne pomeni, da nima obveznosti, da je izključen iz družbe in da potrebuje javni prevoz samo takrat, ko ga drugi ne potrebujejo. Takšno razmišljanje je nezaslišano," so zapisali v izjavi za javnost. Opozorili so, da bi tovrstnem ukrep "po krivici prizadel številne starejše, ki lahko pridejo do zdravnika (samo pomislimo, koliko starejših se vsak dan vozi v UKC Ljubljana in UKC Maribor), banke, zavarovalnice, sodišča, upravne enote, različnih zavodov in drugih uradov samo z javnim prevoznim sredstvom". Številni starejši, ki nimajo svojega avtomobila, brez javnega prevoza ne morejo niti do trgovine ali po drugih opravkih, dodajajo, obenem pa spominjajo (in opominjajo), da številni ostajajo družbeno aktivni, da imajo obveznosti, sestanke, srečanja ...
Prepričani, da bi bila uredba vsebinsko in etično nesprejemljiva ter diskriminatorna do velikega dela slovenske družbe, od ministra Jerneja Vrtovca zahtevajo, naj jo takoj umakne iz obravnave. Če bo sprejeta, pa jo nameravajo poslati v presojo ustavnemu sodišču.
V Zdus ogorčeni nad 'razslojevanjem državljanov'
Omejevanju dostopa upokojencev do javnega prevoza nasprotujejo tudi v Zvezi društev upokojencev Slovenije (Zdus), kjer pozivajo odgovorne, naj upokojence obravnavajo enako kot vse druge državljane. Kot so zapisali, so starejši ljudje in upokojenci enakopravni in enakovredni državljani, ki veliko prispevajo družbi in gospodarstvu, zato jih diskriminacija v tem ukrepu globoko žali in prinaša veliko razočaranje nad predlagatelji.
Ogorčeni so nad razslojevanjem državljanov na zdravstveno ogrožene in manj ogrožene. "V vseh desetletjih, ki smo jih preživeli, smo se naučili skrbeti za svoje počutje in zdravje in ob skorajšnjem praznovanju mednarodnega dneva starejših, 1. oktobru, zares ne potrebujemo nikakršnih socialno-zdravstvenih eksperimentov, kaj naj nam bo dovoljeno in kaj ne."
Na ministrstvu za infrastrukturo so na naša vprašanja odgovorili, da pripravljajo "uredbo v zvezi z javnim prevozom, ki bi ranljivi starejši generaciji omogočila, da najnujnejše poti opravijo z manj stiki z ostalimi". "Zavedamo se, da gre za kompleksno in občutljivo tematiko, ki odpira številne pravne in strokovne dileme, zato bo potrebno temeljito usklajevanje, preden bo predlog uredbe nared za obravnavo in sprejem na vladi ter potem komuniciranje v javnosti," so dodali.
Odločitev o pripravi ukrepa je bila sicer sprejeta na seji vlade 17. septembra. "Pripravljeni bodo ukrepi, vezani na delovanje mestnega in medkrajevnega javnega prometa, trgovin, lekarn, pošt, bank in zdravstvenih ustanov, s ciljem zaščite najbolj ranljivega dela populacije," so takrat sporočili.
O načrtovanem ukrepu je prva poročala Televizija Slovenija. Po njihovih podatkih naj bi uredba zajemala rojene pred letom 1960.
Na Ljubljanskem potniškem prometu (LPP) medtem že nekaj časa imetnike brezplačnih vozovnic za upokojence, osebe starejše od 65 let, invalide in vojne veterane pozivajo, naj v času jutranje in popoldanske konice potujejo samo, če je to res nujno.
Omejitev vstopa v vozilo (vir: NIJZ)
Osebe z znaki akutne okužbe dihal (povišana telesna temperatura, kašelj, kihanje, izcedek iz nosu, bolečine v žrelu …) naj ne uporabljajo sredstev javnega prevoza potnikov.
KOMENTARJI (148)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.