Kot je na popoldanski novinarski konferenci pojasnil minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, so se danes na vladi odločili, da obstoječim izjemam glede sproščanja ukrepov dodajo še nekatere storitvene dejavnosti. Odločitve vlade, povezane s spremembami opravljanja nekaterih storitvenih dejavnosti, temeljijo na izboljšanem trendu epidemiološke situacije v določenih statističnih regijah, je povedal Kacin.
Od sobote do vključno 23. decembra bo v vseh regijah dovoljenje poslovanje prodajaln s tehničnim blagom, drevesnic in vrtnarij, storitev izdelave, montaže, popravil in vzdrževanja, storitev nege hišnih ljubljenčkov in individualne svetovalne storitve.
V štirih regijah z boljšo epidemiološko sliko – osrednjeslovenski, goriški, obalno-kraški in gorenjski – pa se dodatno odpirajo še trgovine, ki v pretežni meri prodajajo tekstil, knjigarne, papirnice, fotokopirnice, prodajalne z galanterijo in darilnim programom ter specializirane prodajalne z otroškim programom in storitve nepremičninskega posredovanja. Vlada se je sicer v omenjenih regijah odločila tudi za odprtje kulturnih ustanov – knjižnic, galerij in muzejev. Kulturne ustanove bodo svoja vrata za obiskovalce lahko odprle v soboto, ukrep pa bo veljal do 29. decembra. Še naprej sicer velja začasna prepoved ponujanja kulturnih in kinematografskih storitev.
Po besedah Počivalška na ministrstvu ves čas budno spremljajo razmere v gospodarskem okolju. Ob posvetovanju z resornimi ministrstvi, zdravstveno stroko, reprezentativnimi gospodarskimi zbornicami in združenji se redno odzivajo na potrebe podjetij, je dejal.
Popolnega zaprtja države v času praznikov očitno ne bo, saj je Počivalšek ocenil, da si gospodarstvo tega ne more privoščiti. "Popolno zaprtje gospodarstva bi povzročilo nepopravljivo gospodarsko škodo, ki si je ta hip ne moremo privoščiti," je dejal. Zato poziva vse državljane in državljanke k doslednemu spoštovanju in upoštevanju vseh preventivnih ukrepov.
Kakšen bo režim v času praznikov, bo vlada predstavila v prihodnjih dneh.
V regijah s slabšo epidemiološko sliko bodo trgovine z oblačili in obutvijo še naprej zaprte. Počivalšek je dejal, da se zaveda, da so oblačila pomembno blago, a bo do sproščanja prišlo, ko se bo stanje v preostalih regijah izboljšalo. Tekstila in obutve v regijah s slabšimi razmerami prav tako ne smejo prodajati živilske trgovine.
Podaljšanje razglasitve epidemije
Odlok o razglasitvi epidemije nalezljive bolezni covid-19 bo začel veljati z jutrišnjim dnem. Kot so zapisali, se v Sloveniji še naprej spopadamo z drugim valom epidemije, bolezen pa se hitro širi med populacijo. "Aktualne epidemiološke razmere v zvezi s širjenjem okužbe z virusom SARS-CoV-2 zahtevajo ponovno, a časovno omejeno razglasitev epidemije na celotnem območju Republike Slovenije, saj vse statistične regije dosegajo oziroma presegajo stopnjo incidence, ki zahteva razglasitev epidemije."
Vlada je ob tem zaradi zelo verjetnega nadaljnjega nihanja gospodarske aktivnosti, ki vpliva na razmere na trgu dela, podaljšala ukrep delnega subvencioniranja skrajšanega polnega delovnega časa za šest mesecev, do konca junija prihodnje leto. Kot so zapisali, gre za ukrep, s katerim si prizadevajo ohraniti delovna mesta in preprečiti odpuščanje delavcev iz poslovnih razlogov.
Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj je na današnji novinarski konferenci povedal, da je podaljšanje ukrepa subvencioniranja polnega skrajšanega delovnega časa nujno, saj bi se drugače povečalo število brezposelnih oseb.
Do vključno 27. novembra 2020 je Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje za ukrep subvencioniranje krajšega delovnega časa prejel 13.894 vlog delodajalcev za 63.364 zaposlenih (en delodajalec je lahko oddal več vlog, tudi večkrat za istega zaposlenega). Podatki zavoda kažejo, da je do zdaj v ukrep subvencioniranja skrajšanega delovnega časa vključenih 4.469 delodajalcev za skupno 22.531 zaposlenih oseb pri teh delodajalcih. V okviru ukrepa je bilo delodajalcem izplačanega 17.265.138,82 evra.
Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je dejal, da ukrepe vseskozi prilagajajo ranljivim skupinam. "V PKP 6 smo zagotovili avtomatično podaljšanje pravic, ki se iztečejo v času epidemije. Upravičenci do denarne socialne pomoči bodo to prejeli že 18. decembra, varstveni dodatek pa 30. decembra," je zagotovil.
Vlada je na seji izdala tudi Odlok o začasni omejitvi kolektivnega uresničevanja verske svobode v Republiki Sloveniji ter Odlok o začasni prepovedi ponujanja kulturnih in kinematografskih storitev končnim uporabnikom v Republiki Sloveniji. Prav tako je izdala odloke o obvezni namestitvi razpršilnikov za razkuževanje rok v večstanovanjskih stavbah, o začasni prepovedi zbiranja ljudi v zavodih s področja vzgoje in izobraževanja ter univerzah in samostojnih visokošolskih zavodih ter Odlok o začasnih omejitvah pri izvajanju športne dejavnosti.
Glede odloka o začasni omejitvi kolektivnega uresničevanja verske svobode je vladni govorec Jelko Kacin povedal, da je odlok jasen in objavljen, da pa mu "manjkajo še nekateri dokumenti".
Vlada pripravlja načrt za praznični čas
Vladni govorec Jelko Kacin je glede prehajanja občinskih meja dejal, da je izjema z uporabo aplikacije zgolj dodatna izjema. "Teh izjem je veliko," je dejal. Kacin pojasnjuje, da gre za izjemo, ki je sedaj na voljo za tiste, ki sicer nimajo možnosti uveljavljanja drugih izjem. Še enkrat je opozoril, da gre le za potovanja znotraj svoje statistične regije.
"Ali bo prišlo do kakšne večje sprostitve v krajšem času, vam v tem trenutku ne morem povedati," je dejal Kacin. Vlada pripravlja načrt ukrepov, ki naj bi veljali v času praznikov. "Ko bo ta dokument pripravljen, bo vlada javnost z njegovo vsebino seznanila."
Kacin je včeraj dejal, da je med možnimi ukrepi tudi to, da bi za krajši čas omogočili gibanje zunaj občin in dovolili zbiranje omejenega števila ljudi. A mora ob tem torej vlada paziti, da se epidemiološka slika dodatno ne poslabša, je opozoril Kacin. Med možnimi razmisleki je tudi ta, ali bi veljalo začasno sprostiti omejitev gibanja v nočnem času, obenem pa prepovedati ognjemete, ob gledanju katerih se praviloma zbirajo ljudje, in podobno.
Ukrepi na mejah ostajajo, v soboto nekaj sprememb na zelenem in rdečem seznamu držav
Na zeleni seznam držav članic EU oziroma schengenskega območja so dodane administrativne enote Norveške, umika pa se danska pokrajina Ferski otoki (velja od 19. decembra 2020). Pri tretjih državah ni sprememb na zelenem seznamu. Na rdečem seznamu je nekaj sprememb pri administrativnih enotah Francije in Grčije, na rdečem seznamu tretjih držav pa ni sprememb. Odlok bo začel veljati 19. decembra 2020 in velja sedem dni.
KOMENTARJI (824)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.