Vlada je na podlagi aktualnih epidemioloških podatkov za državo sklenila, da se bo – v skladu z oranžno fazo, v katero smo vstopili – s ponedeljkom, 15. februarja, končala omejitev gibanja na regije in občine. Od tedaj se bomo torej spet lahko prosto gibali po državi. Dovoljeno bo tudi zbiranje do 10 ljudi, še vedno pa bo v veljavi ostala policijska ura.
Po besedah notranjega ministra Aleša Hojsa bo omejitev gibanja ponoči sproščena, ko bodo v skladu z vladnim semaforjem epidemiološke razmere to dopuščale.
Ob tem je zavrnil očitke, da je Slovenija med redkimi državami s tovrstno omejitvijo. Med državami, kjer velja takšen ukrep, je naštel Avstrijo, Ciper, Češko, Francijo, Italijo, Latvijo, Madžarsko, Nizozemsko, Romunijo in Španijo. Prav tako imajo "policijsko uro" v delih nekaterih drugih evropskih držav, ponekod omejitev gibanja ponoči le svetujejo, spet druge države pa takšnega predpisa nimajo.
Takšno omejitev torej predpisujejo ali svetujejo v večini evropskih držav, tako da Slovenija po besedah notranjega ministra v tem pogledu ni izjema. Prav tako pa se bo s ponedeljkovim odprtjem občinskih in regijskih meja pridružila večini evropskih držav, v katerih so omejitev gibanja sprostili, je še dodal.
Od sobote ukinitev kontrolnih točk na notranjih schengenskih mejah
Hojs je povedal tudi, da bo že od sobote mogoče prehajanje notranje schengenske meje na vseh mejnih prehodih, saj se ukinjajo kontrolne točke. Teh je bilo na mejah z Avstrijo, Italijo in Madžarsko deset.
Kot v sporočilu za javnost pojasnjuje vladni urad za komuniciranje, so iz odloka črtane kontrolne točke na notranjih mejah na cestnih in železniških povezavah. Iz Italije, Avstrije in Madžarske je mogoče vstopiti v Slovenijo na katerem koli za prehod meje predvidenem mestu. Policija bo opravljala nadzor pri svojem rednem delu, po potrebi na obstoječih kontrolnih in drugih vstopnih točkah, pa tudi v notranjosti države, pojasnjujejo na Ukomu in dodajajo, da mora ne glede na lokacijo in način vstopa vsaka oseba izpolnjevati pogoje za vstop po tem odloku, ki se niso spremenili.
Za vse, ki pridejo iz držav na rdečem seznamu, na katerem so tudi vse slovenske sosede, je tako še vedno obvezna karantena na domu, prišleki pa se temu lahko izognejo s predložitvijo negativnega testa na koronavirus, ki pa pri PCR testu ne sme biti starejši od 48 ur od odvzema brisa, pri hitrem testu pa ne starejši od 24 ur od odvzema brisa.
Nespremenjene so ostale tudi možne izjeme, se je pa podaljšal rok za prehod meje dvolastnikom ali najemnikom zemljišč, ki prehajajo državno mejo s sosednjo državo zaradi opravljanja kmetijsko-poljedelsko-gozdarskih del. Čez mejo se morajo zdaj vrniti v desetih in ne več v osmih urah, če se želijo izogniti obvezni karanteni.
Ob tem Slovenija poleg seznama "rdečih držav" uvaja prilogo držav na območju EU in schengenskega območja, kjer je epidemiološka slika slabša kot v Sloveniji. Trenutno so med državami s slabšo epidemiološko sliko Španija, Portugalska in Češka, je navedel minister.
Ob prihodu iz katere od teh držav bo treba v vsakem primeru predložiti negativen test, s soboto pa se uvaja možnost, da se mejo prečka tudi s pozitivnim PCR-testom, ki je starejši od 21 dni in mlajši od šestih mesecev, ali pa s potrdilom o prebolelem covidu-19, ki ne sme biti starejše od šestih mesecev.
Po besedah Hojsa bodo veljavni tudi negativni testi, pridobljeni iz laboratorijev tretjih držav, ki jih bo Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) uvrstil na listo, medtem ko za zdravniška potrdila velja, da bodo veljavna le tista iz držav EU in schengenskega območja.
Nov odlok o določitvi pogojev vstopa v Slovenijo zaradi zajezitve in obvladovanja covida-19 omogoča vstop brez karantene in negativnega testa tudi za cepljene proti covidu-19 in tiste, ki so ga preboleli, so po seji vlade še sporočili iz Ukoma. Da nismo izpostavljeni virusu, bo mogoče dokazovati tudi s cepljenjem, vendar pa bo v tem primeru veljalo potrdilo o drugem odmerku, je na novinarski konferenci še poudaril minister za notranje zadeve.
Spomnimo
Slovenija je sicer sistematičen nadzor na eni od notranjih schengenskih meja najprej uvedla 11. marca lani na meji z Italijo, kjer se je nekaj dni pred tem začel novi koronavirus hitro širiti. To je tedaj uvedla tudi Avstrija, zaradi česar sta bili deležni kritik v EU, med drugim od francoskega predsednika Emmanuela Macrona. A zatem so se kmalu "zaprle" tudi druge meje v Evropi in Slovenija je podobno vzpostavila nadzor na mejah z vsemi sosedami, tudi na notranjih mejah z Avstrijo in Madžarsko, medtem ko se je na schengenski meji s Hrvaško poostren sanitarni nadzor potnikov začel izvajati že konec februarja lani.
Z umirjanjem prvega vala pandemije so se v EU začele sproščati tudi omejitve na mejah. Slovenska vlada je med prvimi že 14. maja odpravila obvezno karanteno za vse, ki so v Slovenijo pripotovali iz drugih članic EU ali schengenskega območja. V EU se je predvsem za potrebe poletnega turizma promet preko notranjih meja večinoma sprostil sredi junija, odvisno sicer od epidemiološke situacije v posameznih državah. Poleg tega pa je Avstrija sicer odpravila poostren zdravstveni nadzor na meji s Slovenijo, ne pa tudi siceršnjega nadzora prehajanja meje, ki ga je uvedla že pred pandemijo zaradi nezakonitih migracij.
Konec poletja oz. v začetku jeseni so se režimi na mejah začeli spet zaostrovati. Od epidemiološkega stanja v posamezni državi ali pa tudi posamezni regiji je bilo odvisno, kakšen režim bo veljal za prišleka. Če je bila država uvrščena na rdeči seznam, je to pomenilo obvezno 10-dnevno karanteno ali pa predložitev negativnega testa. Na rdečem seznamu je bila že konec lanskega oktobra in potem do začetka decembra praktično vsa Evropa, meje znotraj EU in schengenskega prostora pa so bile spet zaprte.
Kakšne spremembe se še obetajo?
Vlada je sicer na današnji seji sprejela spremembe odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom. Od ponedeljka bodo vrata lahko odprle vse trgovine brez omejitev. Hkrati v nobeni dejavnosti ne bo več zahtevan negativni test na novi koronavirus za potrošnike, je povedala državna sekretarka Ajda Cuderman.
S ponedeljkom se v šole vračajo vsi osnovnošolci in dijaki zaključnih letnikov srednjih šol. Pouk za vse bo potekal v matičnih učilnicah, je povedal državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Damir Orehovec.
KOMENTARJI (408)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.