Kot so nas opozorili v pismu, ki ga hranimo v uredništvu: "Ekipa EZLPM prevaža paciente na razne preiskave ter po celi bolnišnici pobira in odnaša biološki material in ga dostavlja v centralni laboratorij. Odnašajo tudi material, ki je okužen z virusom covid-19 in različno medicinsko opremo, okuženo s covidom-19 v sterilizacijo in vstopajo v šotore pri bolnišnici po material. In vse to opravljajo brez ustrezne zaščite." Kot so zapisali, "naj bi dobili tudi navodila od vodstva, da zaščite ne potrebujejo oziroma je ne smejo uporabljati, ker je primanjkuje." Kot trdijo, "ti zaposleni nimajo niti dovolj delovnih oblek, da bi se vsak dan preoblekli, kaj šele mask in rokavic."
UKC Maribor: Odvzeti materiali ne predstavljajo nevarnosti za zaposlene
Za odziv smo se obrnili na UKC Maribor, kjer odgovarjajo, da ima UKC Maribor zadostne količine zaščitne opreme: "Zaposleni v enoti za logistiko pacientov in materialov (EZLPM) opravljajo spremstvo pacientov z oddelkov UKC Maribor na diagnostične obravnave in prenos biološkega materiala z oddelkov do Centralnega laboratorija in Centra za transfuzijsko medicino. Del tega transporta poteka tudi s pomočjo cevne pošte. Odvzeti materiali ne predstavljajo nevarnosti za zaposlene, ker so ustrezno zaščiteni (vzorci so zaprti – v dvojni vrečki in ustrezno označeni), vzorci ostalega biološkega materiala pa so v zaprtih epruvetah. UKC Maribor ima zadostne količine zaščitne opreme in jo zaposleni lahko v skladu z navodili Enote za obvladovanje okužb (EOBO) ustrezno uporabijo in jo tudi vsakodnevno uporabljajo. V času spremstva pacientov ali prenosa biološkega materiala uporabljajo zaščitne maske, zaščitne rokavice, po potrebi tudi zaščitni plašč in očala."
Delajo v majhnem prostoru brez okna, a UKC Maribor pojasnjuje, da je za prezračevanje poskrbljeno
V pismu so bralci zaskrbljeni tudi zaradi prostora, v katerem dela ta ekipa. Njihov delovni prostor naj bi bil površinsko okoli pet krat pet kvadratnih metrov, v njem pa naj bi se vsak dan zadrževalo do dvajset zaposlenih, brez možnosti prezračevanja, saj v prostoru ni okna, poleg tega pa morajo zapirati vrata. Delavci so tako prestrašeni, da bodo virus razširili po bolnišnici in doma. Kljub vsemu svoje delo opravljajo naprej, ker se zavedajo, da so pacienti na prvem mestu, še piše v pismu, ki ga hranimo v uredništvu.
V UKC Maribor na to in na vprašanje, zakaj dela niso organizirali drugače, odgovarjajo, da je "v času pandemije covida-19 ob prehodu organizacije dela UKC Maribor v Fazo 5 število zaposlenih v EZLPM znatno manjše. Od 30. 3. 2020 je spremenjena organizacija dela in s tem tudi pomembno zmanjšano število zaposlenih – v dnevni izmeni jih sedaj dela 10–12 (prej 20), v nočni izmeni pa 2 zaposlena. V vikend izmeni so sedaj štirje zaposleni, ki se večino delovnega časa nahajajo na terenu, oddelkih (prihajajo in zapuščajo prostor)." Na očitke o nezmožnosti zračenja prostora pa so dodali: "Prostor EZLPM je vključen v sistem prezračevanja urgentnega centra, ki se po navedbah Službe za oskrbo in vzdrževanje ne more drugače prezračevati. Za ta prostor je namenjena klima za prezračevanje."
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.