Onkološke bolnike, nosečnice in porodnice še naprej obravnavamo brez omejitev. Na Pediatrični kliniki se dejavnost omeji po presoji stroke, so zapisali na Twitterju.
Omejitve so začasne, veljajo torej 14 dni, potem pa bo strokovni svet ponovno presojal o izvajanju elektivnega progama, torej za nenujne posege.
V UKC Ljubljana je hospitaliziranih 113 bolnikov s covidom-19, od tega v intenzivni enoti 24, umetno jih predihavajo 19. Na novo so jih sprejeli 14, v domačo oskrbo pa odpustili sedem. UKC Ljubljana se je sicer v zadnjih tednih že prilagodil na povečano število bolnikov s covidom-19. Dodatne postelje so med drugim zagotovili v bolnišnici Petra Držaja in na ortopedski kliniki.
Vodja oddelka za intenzivno terapijo na infekcijski kliniki UKC Ljubljana Matjaž Jereb je v četrtek dejal, da sicer še obvladujejo situacijo. Upa pa, da bodo ukrepi, ki so bili sprejeti proti širjenju epidemije v zadnjem tednu, delovali in se bo krivulja obrnila navzdol.
Opozoril je, da so zaposleni že zdaj izčrpani. "Moji sodelavci delajo na robu zmogljivosti. Upam, da bomo zdržali," je povedal. Pri oskrbi bolnikov s covidom-19 jim bodo pomagali zdravniki tudi z drugih klinik.
Specialist infektologije in intenzivne medicine Tomaž Vovko pa je v današnji izjavi na Twitterju UKC Ljubljana dejal, da imajo na intenzivni terapiji infekcijske klinike trenutno 23 bolnikov, večina jih potrebuje umetno predihavanje, dva bolnika pa nista na ventilatorjih. Prazne so še tri postelje. V UKC sicer ventilirajo še enega bolnika, ki pa ima tudi covid-19 in bo kmalu premeščen k njim. Medtem so dva bolnika, ki še potrebujeta umetno predihavanje in nista več kužna, prestavili na druge intenzivne oddelke.
Težava pa je v kadru. Že danes jim pomagajo anesteziologi in specializant intenzivne medicine, sicer kardiolog. "Na tej točki smo uspeli, ne vem pa, kako bo čez vikend," je opozoril, saj pričakujejo priliv več ljudi na dan. Že v četrtek so jih sprejeli sedem v približno enakem času. "Lahko bomo odprli še dve dodatni postelji čez vikend, če bo treba, bomo še dodatno 'stisnili' bolnike," je navedel.
Dodal je še, da na infekcijski kliniki odpirajo nov oddelek, problematičen pa je manko osebja. Že zdaj dve sestri skrbita za štiri bolnike.
UKC Maribor na meji zmogljivosti
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor na akutnem oddelku za covid-19 trenutno zdravijo 45 bolnikov, še 14 jih je na oddelku za intenzivno terapijo. Kot je povedal strokovni direktor Matjaž Vogrin, v naslednjih dneh pričakuje hitro naraščanje številk, zato zmogljivosti, s katerimi trenutno razpolagajo, ne bodo zadoščale.
Mariborska bolnišnica zato najverjetneje že z današnjim dnem prehaja v tretjo fazo, s katero bodo za bolnike s covidom-19 imeli ob etaži v sklopu klinike za ginekologijo in stavbi infekcijskega oddelka na voljo še dodatno etažo ginekološke klinike. S tem bodo imeli na voljo 105 postelj za akutno obolele ter 24 postelj za tiste, ki bodo potrebovali intenzivno terapijo.
"To za nas pomeni velik napor, saj je prišlo do velikega prerazporejanja kadra. Samo za potrebe akutnih oddelkov za covid-19 je prerazporejenih več kot 110 medicinskih sester, več kot 40 pa v intenzivne enote, prerazporejenih je tudi več deset zdravnikov," je dejal Vogrin. Največje težave pričakuje pri obravnavi na intenzivnem oddelku, kjer so imeli velike težave pri oskrbi bolnikov že pred izbruhom epidemije.
Odprtje dodatne intenzivne sobe najprej s 24 posteljami, nato pa verjetno s še 12, pomeni bistveno nižanje standardov pri obravnavi bolnikov, je opozoril Vogrin. Po njegovem pojasnilu bo temu tako zaradi za to delo neusposobljenega kadra. "Ker nimamo nobene rezerve, smo zato morali bistveno zmanjšati druge dejavnosti, zato zdaj izvajamo le še nujne posege in zdravimo bolnike s karcinomskimi obolenji," je dejal Vogrin.
Ob tem je opozoril, da v slovenskem prostoru razmere niso povsod enake in da imajo nekatere ustanove nekaj več rezerve, zato bi se moralo zdravstveno ministrstvo odzvati ter kadre razporediti tja, kjer se borijo za življenja bolnikov.
Po besedah predstojnice oddelka za interno intenzivno terapijo Alenke Strdin Košir pripravljenih 24 postelj za bolnike s covidom-19 zaradi težav s kadrom uvajajo postopoma. Za trenutnih 14 bolnikov imajo na voljo okoli 40 sester, a je le 15 takih, ki so do zdaj že delale v intenzivnih enotah. Med bolniki, ki potrebujejo mehanično ventilacijo, je najmlajši star 39, najstarejši pa 80 let.
V soboški bolnišnici prosta le še ena postelja za bolnike s covidom-19
V soboški bolnišnici so po navodilih ministrstva za zdravje za petino povečali število postelj za bolnike s covidom-19, tako da jih imajo zdaj 44. Zasedenih je 43 postelj, prosta je le še ena na intenzivni negi. V bolnišnici pa so se razveselili pomoči dodatnega medicinskega osebja, ki se je odzvalo pozivu in jim bo priskočilo na pomoč.
Kot so sporočili iz bolnišnice, je stanje nekaterih bolnikov zelo resno in bodo potrebovali intenzivno zdravljenje. Od tega tedna obolele za covidom-19 zdravijo tudi na infekcijskem oddelku, že od začetka pa v zgradbi starega ginekološko-porodniškega oddelka.
Do konca tega meseca bodo na ambulantne preglede v bolnišnici sprejemali naročene paciente, obveščali jih bodo le ob morebitni odpovedi pregleda. Paciente, ki na pregled ne morejo priti, prosijo, naj jih o tem čim prej obvestijo. Z novembrom pa bodo obravnavali le še tiste, ki bodo napoteni pod stopnjo nujnosti nujno in zelo hitro.
V bolniškem staležu je trenutno 60 zdravstvenih delavcev bolnišnice, 21 jih je pozitivnih na novi koronavirus. Tudi zato so se v Splošni bolnišnici Murska Sobota zelo razveselili dodatnih zdravstvenih delavcev "od zunaj", ki so so se odzvali njihovemu pozivu, naj se jim priključijo v teh težkih razmerah. Oglasilo se jih je kar nekaj, a še naprej vabijo tudi druge, da se jim pridružijo.
V Slovenj Gradcu gredo v povečanje kapacitet
V Splošni bolnišnici Slovenj Gradec, kjer imajo trenutno 28 navadnih bolniških postelj za bolnike s covidom-19, se glede na hitro rast števila pozitivnih primerov pripravljajo na povečanje zmogljivosti na 50 postelj. Oddelek bodo razširili predvidoma s ponedeljkom. Dopoldne so zdravili 25 bolnikov s covidom-19, en je potreboval intenzivno nego.
Konec tedna bodo tako v izpraznjene prostore v stari kirurški stavbi preselili del bolnikov z internega oddelka, ki niso okuženi z novim koronavirusom, je načrtovano širitev oddelka za bolnike s covidom-19 pojasnila strokovna direktorica slovenjgraške bolnišnice Jana Makuc.
Za kritično bolne bolnike s covidom-19 imajo v bolnišnici zdaj na voljo dve izolacijski sobi, kjer jih stabilizirajo do premestitve v ustanove z že vzpostavljenimi intenzivnimi enotami za covid bolnike. "Ko bo treba, pa bomo vzpostavili lastno intenzivno enoto s petimi posteljami," je napovedala Makučeva.
Postojnska porodnišnica posodila postelje za vzpostavitev rdeče cone v domu starejših
Regijski štab civilne zaščite za Notranjsko je s pomočjo postojnske bolnišnice za ženske bolezni in porodništvo danes zagotovil dodatne postelje za dom starejših v Postojni. Postelje v domu potrebujejo za postavitev rdeče cone, ki bi jo odprli, če bi se med zaposlene ali oskrbovance razširil novi koronavirus, je na Facebooku sporočil regijski štab.
Kot so pojasnili, so tovrsten ukrep pripravili vsi domovi za starejše v regiji, "k sreči pa virus še ni vdrl med stanovalce domov". Pojavila se je le ena okužba med zaposlenimi v Ilirski Bistrici, ki pa je bila osamljena in se ni razširila.
V šempetrski bolnišnici pripravljajo prostor za povečano število covid bolnikov
Šempetrska bolnišnica, v kateri trenutno zdravijo devet bolnikov, zadnji hospitalizirani so predvsem iz severnoprimorske regije, ima še nekaj prostora za covidne bolnike, ki ne potrebujejo intenzivne nege. Trenutno imajo na voljo 25 postelj na covidnem oddelku, pripravljajo pa se tudi na sprejem bolnikov, ki bodo potrebovali intenzivno nego.
Kot je povedala strokovna direktorica šempetrske bolnišnice Dunja Savnik Winkler, bi lahko na oddelek sprejeli do 35 bolnikov.
"Zato bi potrebovali trikrat več strokovnega kadra, kot ga je trenutno potrebnega. Če se bodo postelje polnile, se nadejamo pomoči primarne ravni, torej iz zdravstvenih domov, kjer opuščajo nenujne dejavnosti. Poklicala sem tudi na Rdeči križ in jih prosila za pomoč prostovoljcev, ki bi nadzorovali predvsem vstopno točko in merili temperaturo predvsem med vikendi. Tako bi naše osebje, ki je sedaj na vratih bolnišnice, lahko prerazporedili na oddelke," je povedala strokovna direktorica.
Nekaj zaposlenih je sicer odsotnih zaradi karantene ali okužbe, vendar večjega števila niso zaznali. Prav v četrtek pa jih je poklical bolnik, ki se je do pred nekaj dnevi zdravil na internističnem oddelku bolnišnice, da je zbolel za covidom-19. Posledično so zato odvzeli brise več kot 20 osebam, tako pacientom kot zaposlenim, ki so bile s tem bolnikom v tesnejših stikih. Rezultatov do tega trenutka še niso dobili.
KOMENTARJI (253)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.