Zaradi neslutenih razsežnosti razvoja epidemije COVID19, ki očitno presega obstoječe bolnišnične kapacitete, se je vodstvo UKC Ljubljana odločilo, da bo za namestitev bolnikov s covidom-19 izkoristilo prostore nedograjenega objekta Diagnostično-terapevtske službe, za kar so se odločili namesto selitve v nebolnišnične objekte. "Ocenjeno je bilo, da je ta rešitev smiselna zaradi boljše dostopnosti vse bolnišnične in druge infrastrukture (zagotovitve kisika posteljam) ter možnosti čim boljše organizacije zaposlenih," so sporočili iz naše največje bolnišnice.
Temeljni kamen za Diagnostično-terapevtsko službo je bil postavljen že leta 2007. Načrtovano je bilo, da bodo v njem poleg obstoječih urgentnih služb in heliporta do leta 2011 vzpostavljeni center internistične intenzivne medicine (CIIM), kardiovaskularna intenzivna terapija (KVIT), center intenzivne terapije (CIT) in nekatere skupne službe.
UKC Ljubljana je zaradi vse večjih potreb preveril možnosti izvedbe večjega števila postelj - pripravili so izris za okvirno 100 postelj v 2. nadstropju (gre za približno 3000 m2 površin) in 50 postelj v prvem nadstropju (približno 1800 m2 površin). "Glede na trenutno stanje v objektu bi v prvi fazi vzpostavili cca 50 postelj, v nadaljevanju pa se vzpostavijo kapacitete v 2. nadstropju," so zapisali v sporočilu za javnost.
Celotna izvedba oziroma priprava prostorov pa vključuje ureditev tlaka, razsvetljavo, osnovno prezračevanje (dotok in iztok zraka), centralni pult in ureditev WC-jev, čistih in umazanih prostorov z montažnimi pregradnimi stenami, inštalacije za ogrevanje in pline.
Začetna skupna ocenjena vrednost javnega naročila je 2.459.016,39 evrov. Po pogajanjih z več podjetji so bila dela oddana za 2.379.900,00 evrov podjetju Remont. Postopek je potekal s pogajanji brez predhodne objave, in sicer po č) točki prvega odstavka 46. člena ZJN-3.
V UKC Ljubljana se na današnji dan zdravi 163 bolnikov s covidom-19, 35 v enoti za intenzivno terapijo. Infektologinja Mateja Logar s klinike za infekcijske klinike UKC Ljubljana je na današnji novinarski konferenci opozorila, da so tako vse postelje za intenzivno terapijo bolnikov s covidom-19 zasedene, ogromna težava pa je tudi pomanjkanje kadra.
UKC Maribor pripravlja prostore v Kliniki za ginekologijo
V Univerzitetnem kliničnem centru Maribor pa urejajo prostore za covid bolnike v I. etaži Klinike za ginekologijo. Urejajo sobe, v katerih morajo pripraviti ločen predprostor, v katerem bodo imeli zaščitno varovalno opremo za zaposlene, ki vstopajo k covid pacientom, je pojasnila Hilda Rezar, mag. zdr. nege, pomočnica direktorja UKC Maribor za zdravstveno nego. Osebje bo k pacientom vstopalo preko zaščitnih pregrad. Vsaka postelja pa potrebuje med drugim tudi obvezen priključek za kisik.
To je že tretja enota, ki jo pripravljajo za covid bolnike. Do sedaj so po besedah Rezarjeve napolnili že prostore v drugi etaži Klinike za ginekologijo z 50 posteljami in na oddelku za infekcijske bolezni s 24 posteljami. Tečejo pa tudi že postopki za pripravo četrte enote - ta bo na oddelku za pljučne bolezni.
V Murskosoboški bolnišnici dve dodatni enoti
V Splošni bolnišnici Murska Sobota pa so odprli dve dodatni enoti za zdravljenje bolnikov s covidom-19, in sicer še v eni etaži na infekcijskem oddelku, preurejajo pa tudi pljučni oddelek. Po zadnjih podatkih imajo zasedenih vseh 61 postelj, od tega 10 bolnikov na intenzivni terapiji, so sporočili iz soboške bolnišnice.
Glede na stalno povečevanje števila bolnikov sproti pripravljajo dodatne postelje. Do 12. novembra jih bodo v skladu z navodili ministrstva za zdravje zagotovili 95 za bolnike z akutno boleznijo in 12 postelj za intenzivno zdravljenje.
Hotel Lipa na voljo osebju šempetrske bolnišnice
Družba Hit je sobe Hotela Lipa v Šempetru pri Gorici ponudila za namestitev osebja Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca. Šempetrska bolnišnica je hotel že prevzela v uporabo, so sporočili za javnost.
"V Hitu smo sklenili, da zaposlenim v šempetrski bolnišnici zagotovimo začasno domovanje v Hotelu Lipa. Prostori za bivanje so brezplačno na voljo članom bolnišničnega kolektiva, ki se bodo odločili za začasen umik od doma, zato da pred okužbo zaščitijo domače," je povedal Tomaž Repinc, predsednik uprave družbe Hit.
Bolnišnica skrbi za redno čiščenje in dezinfekcijo prostorov, menjavo hotelskega perila in odvoz smeti. Družba Hit nosi stroške obratovanja poslovne enote, družba AGM pa je poskrbela za tehnični nadzor vstopov v hotelske prostore.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.