Občina Piran, kamor spada tudi Portorož, premore kar 27 hotelov s 6300 ležišči. Če prištejemo še apartmajsko ponudbo, je teh kar 15 tisoč. Od tega je odvisnih več tisoč delovnih mest. "Seveda lahko pričakujemo, da bo sezona pomembno slabša kot pretekla leta," pove Mitja Žnidaršič, direktor prodaje in marketinga Lifeclass.
Koliko, v tem trenutku ne upa napovedati nihče. Preveč je še neznank, da bi lahko podali oceno. Edina gotovost je, da želijo v kraj privabiti čim več Slovencev. "Zelo aktivno se pripravljamo za akcijo na domačem trgu," pravi Lea Šuligoj iz Turističnega združenja Portorož. Čeprav to zagotovo ne bo dovolj.
"Bojim se, da slovenski trg ne more rešiti sezone. Bo pa izredno pomemben pri ublažitvi izpada iz tujih trgov," potrdil Žnidaršič.
Portorož cilja na trge, ki so oddaljeni do enega dneva vožnje z avtomobilom oziroma do približno 500 kilometrov. Kar bi lahko letos igralo v prid destinaciji, saj so letalski prevozi pod vprašajem. "Naši glavni trgi in gosti prihajajo iz severne Italije nekje do Milana, v tem radiju je seveda noter tudi Munchen, potem Dunaj, seže pa seveda tudi preko Madžarske meje," dodaja Šuligojeva.
Če je večina možnost prihoda italijanskih turistov vsaj v poletnih mesecih odpisala, sedaj upajo na čimprejšnje odprtje severnih meja. Politiki pa zamerijo, da se je aktivirala samo za prehode na Hrvaško. Pričakovali so namreč drugačen pristop.
Mate Matjaž iz hotela Tomi pravi, naj se gredo "najprej zmeniti z Avstrijo, z Madžarsko, Nemčijo in temi državami, da vidimo, kako bomo k nam pripeljali goste, ne pa kako bomo praznili Slovenijo".
Mnogi manjši hotelirji in gostinci tako morda ne bodo niti odpirali, oziroma bodo naredili le nekakšen dvotedenski test in se nato odločili, ali sploh odpreti svoje kapacitete. "So rekli, da bodo sprva potipali kako bo, drugače bodo zaprli za celo leto, ne bodo sploh odpirali. Ker da delaš nekaj in da delaš z minusom ... je boljše da ne delaš," dodaja Matjaž.
Pa vendar, nekaj se premika. Interes, kljub vsem zapletom epidemije in gospodarskih težav, ki jih ta prinaša s seboj, je prisoten. "Za naprej v veliki meri že povprašujejo oziroma poizvedujejo, kdaj bomo odprti in kdaj bodo lahko naši gostje. Prejeli smo tudi že kar nekaj konkretnih povpraševanj za sezonske termine," pravi Žnidaršič.
Lanskih številk, več kot 620.000 gostov in skoraj 1,9 milijona nočitev, ne bodo realizirali. Pričakovane so tudi nižje cene na destinaciji, za koliko, pa zaenkrat ne upa napovedati nihče.
Tudi na Bledu računajo na slovenske goste
Na Blejskem gradu so včasih našteli tudi 3000 obiskovalcev na dan. In če ne bi bilo koronavirusa, bi se na Bledu prav ta mesec ukvarjali s tem, kako njihovo število omejiti oziroma jih razporediti čez dan. A to bi bile sladke skrbi v primerjavi z današnjimi. "Smo s 16. marcem padli tako globoko, kot še nismo bili, saj praktično do današnjega dneva nismo imeli na gradu nobenega obiskovalca," pove Matjaž Završnik, direktor Zavoda za kulturo Bled.
Južni Korejci, Italijani, Američani... Za Bled pomembni gosti, ki pa jih, to je jasno, tako množično tukaj še dolgo ne bo. Zato so ubrali novo strategijo. Tudi kako privabiti več slovenskih gostov. Bo morda vstopnina za blejski grad, ki so jo na začetku leta zvišali z 11 na 13 evrov, zdaj nižja?
"Ne bomo omogočali obiska po nižji ceni, ampak se bomo njim oddolžili z določeno pozornostjo in jim bomo praktično v okviru te cene, v obliki konzumacije nudili določene suvenirje," pravi Završnik. Grad bodo odprli jutri, hotelirji pa so v nizkem startu. "Čakamo seveda še na odlok vlade, ki nam bo odprtje tudi omogočil," pove Mojca Krašovec, direktorica Sava hotelov Bled.
Tudi oni sezone ne nameravajo reševati z nižjimi cenami. "Smo pa oblikovali številne pakete in ugodnosti, ki za isto ceno gostom ponujajo več. Pripravili in zrisali smo številne pohodne poti, kolesarske izlete," dodaja Krašovec.
Če so pletnarji lani na otok prepeljali 200.000 gostov, pletnar Gregor Pazlar ocenjuje, da jih bodo letos samo 20.000. "Zdaj se bomo bolj osredotočali tudi na slovenske goste. Vožnja z pletno je bila zdaj 15 evrov na osebo, 7 evrov za otroke. Mi zdaj pričakujemo 10 odstotkov popusta."
Kljub zdaj še temnim oblakom nad turizmom, pa tako na Bledu kot v Bohinju verjamejo v razjasnitev. "Verjamem, da Bohinj bo v poletnem času obiskan vsaj toliko kot v lanskem letu. Pričakujemo seveda tudi porast slovenskega gosta," pove Klemen Langus, direktor Turizma Bohinj. "Cen ne bomo spuščali. Bomo pa zato poskusili dati neko dodano vrednost."
So pa že nekoliko znižali ceno pavšalistom v kampu Zlatorog v Ukancu. "Sicer pa ne načrtujemo nekih nižjih cen zaradi tega, ker smo že običajno med bolj ugodnimi," pravi Aco Trampuž, solastnik kampa. Trampuž je tudi prepričan, da bosta urejenost kampa in nov adrenalinski park dovolj za prihod gostov, slovenskih in tujih.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.