Po podatkih Deane Potza z zdravstvenega inšpektorata se epidemiološke razmere vztrajno izboljšujejo, dobri rezultati pa so posledica odgovornega ravnanja vseh državljanov. "Ob tej priložnosti naprošamo vse, da še naprej ravnate odgovorno in vse predpisane ukrepe tudi spoštujete." Glede napovedanih protestov v Ljubljani je sporočila, da bo zdravstveni inšpektorat na protestih sodeloval s Policijo pri zagotavljanju spoštovanja predpisanih ukrepov za omejevanje širjenja koronavirusa.
Delež neskladnih lokacij je znašal 10 odstotkov, kar je odstotek več kot teden prej, je Potza dejala na novinarski konferenci o aktualnem stanju glede covida-19.
Samo zdravstveni inšpektorat je opravil 655 nadzorov, pri čemer je izrekel 14 opozoril po zakonu o prekrških, devet opozoril po zakonu o inšpekcijskih nadzorih in eno ureditveno odločbo. Kot je pojasnila, so dobili več prijav, v katerih so posamezniki navajali kršitve nacionalne strategije cepljenja. Prijavitelji so opisali primere domnevnega preskakovanja čakalnih vrst ter možnosti izbire cepiva v nasprotju s strategijo.
Inšpektorji so po njenih besedah ugotovili, da izvajalec cepljenja osebo, ki zavrne določeno cepivo in izrazi željo po cepljenju z drugim, vpiše na seznam za želeno cepivo. "Taka oseba ni prednostno obravnavana niti ni izbrisana s seznama, temveč je znova uvrščena na seznam čakajočih z označenim želenim cepivom," je pojasnila in dodala, da bo ta oseba na cepljenje znova vabljena v skladu s strategijo, in sicer glede na razpoložljivost cepiva, glede na starost oz. prednostno skupino ter glede na datum vpisa na seznam. V povezavi s cepljenjem so inšpektorji v preteklem tednu opravili štiri izredne nadzore na podlagi prijav, in sicer dva v Zdravstvenem domu (ZD) Ljubljana in dva v ZD Adolfa Drolca Maribor. Neskladij ni bilo.
Na področju nastanitvenih dejavnosti so medtem inšpektorji prejšnji teden opravili 142 nadzorov in izrekli tri opozorila. Istočasno je bilo v gostinskih obratih, ki delujejo v sklopu nastanitvenih centrov, opravljenih 95 nadzorov, izrečenih pa je bilo skupno 12 opozoril, je dodala Potza.
Na področju storitvenih dejavnosti so inšpektorji opravili 26 nadzorov in izrekli eno opozorilo po zakonu o prekrških. Na zunanjih javnih površinah pri 176 opravljenih nadzorih neskladnosti niso bile ugotovljene, kakor tudi ne na področju kulture.
V turističnih agencijah so inšpektorji izvedli 34 nadzorov, pri čemer so izdali dve opozorili. Dve opozorili in eno ureditveno odločbo so inšpektorji izrekli na področju šolstva v zvezi s testiranjem zaposlenih. V večstanovanjskih objektih pri 41 opravljenih nadzorih neskladnosti po besedah inšpektorice niso ugotovili, kakor tudi ne pri 28 nadzorih uresničevanja verske svobode.
"Število nadzorov in število klicev občanov se v primerjavi s tednom prej zmanjšuje"
Namestnik generalnega direktorja Policije Tomaž Pečjak je povedal, da so policisti v zadnjem tednu opravili nadzore nad izvajanjem določb odlokov, ki urejajo posamezne ukrepe za preprečevanje širjenja koronavirusa, na 11.120 krajih, kar je 8,7 odstotka manj kot teden pred tem. Dnevno to v povprečju pomeni 1588 nadzorov. Nekatere nadzore so opravili tudi na podlagi devetih prejetih prijav o domnevnih kršitvah, teden prej je bilo takih klicev 20.
Policisti so v tednu med 20. do vključno 27. majem izrekli skupaj 104 ukrepe oz. slabih 40 odstotkov manj kot kot teden prej. Pri tem je v večini primerov (v 77 odstotkih) šlo za opozorila (teden prej 135 opozoril), medtem ko je bilo 20 izdanih plačilnih nalogov in hitrih postopkov. Zaradi neupoštevanja ukrepanja policista so uvedli dva postopka zaradi kršitve zakona o varstvu javnega reda in miru, v dveh kršitvah pa so obvestili zdravstveni inšpektorat, saj je šlo za kršitev zunaj prostojnosti Policije.
"Zadnji teden se je zmanjšalo število tako opozoril kot glob oz. hitrih postopkov," je izpostavil Pečjak. Kot je pojasnil, je šlo v večini primerov za kršenje odloka zbiranja ljudi ali nenošenja maske, ko je razdalja med ljudmi manjša od 1,5 metra. Tovrstnih kršitev je sicer vse manj, izjema so posamezni dnevi, npr. petki, ko potekajo shodi.
Največ napotitev v karanteno na domu izdali na meji s Hrvaško
"Ob vstopu v Slovenijo se po novem odloku priznavajo tudi negativni testi in dokazila iz Srbije. Med izjemami, ki lahko vstopijo v Slovenijo brez karantene in testa, so tudi otroci do 15. leta, ki potujejo v organizirani skupini v spremstvu," je Pečjak opisal nekatere spremembe pri prehajanju meja.
Na mejnih prehodih je Policija v zadnjem tednu izdala 4220 potrdil o napotitvi v karanteno na domu. Pri 51 osebah se je kasneje izkazalo, da so imele ustrezna potrdila, zato so jih 51 preklicali. To pomeni, da je bilo v zadnjih sedmih dneh na mejnih prehodih izdanih 4169 potrdil o napotitvi v karanteno, kar je 42 odstotkov manj kot teden dni prej.
Največ napotitev v karanteno na domu so izdali na meji s Hrvaško (3998, od tega šest na železniških prehodih), na brniškem letališču pa so izdali 138 napotitev v karanteno. Na mejah z Avstrijo in Madžarsko, kjer sicer ni več kontrolnih točk, so v karanteno napotili 13 oz. 20 oseb. Največ jih je bilo vročenih osebam, ki so pripotovale iz BiH (2196), Kosova (730), Hrvaške (402), Severne Makedonije (366), Srbije (229) in Egipta (72). Skupaj pa so bile v karanteno na domu napotene osebe, ki so pripotovale v Slovenijo iz 39 različnih držav.
Potza in Pečjak sta na novinarski konferenci ponovila tudi poziv inšpektorata in Policije pred petkovim shodom ter državljane pozvala, naj ravnajo odgovorno ter naj spoštujejo predpisane ukrepe.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.