Na ameriškega predsednika Donalda Trumpa so se vsule kritike zdravstvene stroke, potem ko je namignil, da bi koronavirus lahko zdravili z vbrizgavanjem dezinfekcijskih sredstev v telo. Na novinarski konferenci v Beli hiši je predlagal tudi, da bi obolele s covid-19 obsevali z UV-svetlobo.
Na novinarski konferenci je namreč vodja oddelka za znanost in tehnologijo pri ameriškem ministrstvu za domovinsko varnost William Bryan predstavil izsledke raziskave, da virus hitro oslabi, če je izpostavljen sončni svetlobi in vročini. Študija je pokazala tudi, da bi belilo lahko v petih minutah uničilo virus v slini ali tekočinah, ki jih izločamo v zrak z dihanjem. Dezinfekcijska sredstva pa naj bi virus uničila v minuti, ugotovitve povzema BBC.
A medtem ko je Bryan opozoril, da morajo biti pri ugotovitvah raziskave previdni, je Trump predlagal nadaljnje raziskave tega v tej smeri. "Torej, kaj če bi telo zadeli z ogromno, lahko ultravijolično ali zgolj zelo močno svetlobo," je dejal Trump in se pri tem obrnil proti vodji delovne skupine proti koronavirusu Deborah Birx. Trump je nadaljeval s predlogom, da bi "svetlobo vnesli v telo, skozi kožo ali na katerikoli drugi način".
Zatem je predlagal, da bi virus uničili z injekcijami razkužila, "skoraj kot čiščenje". "Koronavirus gre v pljuča in naredi izjemno škodo. Bilo bi zanimivo to preveriti," je otrplim članom svoje znanstvene ekipe proti novemu koronavirusu razložil Trump. Bryan je nato ob novinarskih vprašanjih razložil, da o tem ne razmišljajo, in priznal, da vročina in vlaga virusa ne uničita sama po sebi.
'Prosim, ne pijte razkužil'
Ameriški zdravniki zdaj hitijo opozarjati, da bi predsednikovi predlogi lahko imeli usodne posledice. Pulmolog Vin Gupta je za NBC News dejal, da je ideja o vbrizgavanju ali zaužitju kateregakoli dezinfekcijskega sredstva v telo "neodgovorna in nevarna". "Gre za pogosto metodo, ki jo uporabljali posamezniki, ki poskušajo storiti samomor," je opozoril. Zdravnik Kashif Mahmood pa je enostavno tvitnil: "Ne jemljite Trumpovih zdravstvenih nasvetov."
Robert Reich, profesor z univerze Berkeley pa svari: "Trumpove novinarske konference ogrožajo javno zdravje. Prosim, ne pijte razkužil."
Pulmolog John Balmes svari, da ima celo vdihavanje belila lahko resne zdravstvene posledice. "Vdihavanje belila je ena najslabših stvari za pljuča. Dihalne poti in pljuča ne smejo biti temu izpostavljeni. Niti razredčeno belilo niti izopropilni alkohol nista varna. Gre za popolnoma nesmiseln koncept," je dejal za Bloomberg News.
Medtem je Irwin Redlener z univerze Columbia dejal za MSNBC, da ljudje zbolevajo za covid-19 tudi v toplejših podnebjih, ter opozoril, da je "UV-svetloba lahko zelo škodljiva". Lahko ima namreč škodljive učinke na koži, očeh, imunskem sistemu, povzroča kožnega raka.
Spomnimo, da je Trump več tednov na tiskovnih konferencah kot zdravilo proti koronavirusu hvalil zdravilo proti malariji hidroksiklorokin, za katerega pa se je nato izkazalo, da ni učinkovito v boju proti koronavirusu.
KOMENTARJI (228)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.