Urad nacionalnega direktorja za obveščevalne dejavnosti ZDA je v četrtek sporočil, da se vse ameriške obveščevalne agencije strinjajo z znanstveno oceno, da novi koronavirus "ni bil človeško ustvarjen ali gensko spremenjen". Še vedno pa preučujejo, ali bi virus lahko izviral iz kitajskega laboratorija. Večina obveščevalnih agencij sicer ostaja izjemno skeptična glede tega, ali morebitni dokazi in povezave, ki bi kazali na izvor virusa v laboratoriju, sploh obstajajo oziroma jih je mogoče najti.
A je ameriški predsednik Donald Trump to demantiral in na novinarski konferenci v četrtek medijem dejal, da je videl dokaz, ki potrjuje, da novi koronavirus izvira iz kitajskega laboratorija. Po poročanju ameriških medijev naj bi šlo za inštitut za virologijo v Vuhanu, kjer je virus tudi izbruhnil. Dodatnih pojasnil ni želel podati, je pa že v sredo zatrdil, da mu Kitajska želi preprečiti novo zmago na novembrskih volitvah.
Ameriški predsednik, ki je le nekaj mesecev pred predsedniškimi volitvami postal tarča številnih kritik zaradi nezadovoljivega odziva na pandemijo, podpora v ameriški javnosti pa mu pada, krivdo za pandemijo vse pogosteje in glasneje vali na Kitajsko. Slednja vse očitke zavrača in kritizira ameriški odziv na pandemijo.
Že ob prvem pojavu novega koronavirusa konec lanskega leta so se pojavljale različne teorije o njegovem izvoru. Stroka je zedinjena, da virus ni nastal kot biološko orožje. Prav tako se znanstveniki strinjajo, da se je patogen pojavil kot virus pri netopirju, nato pa se po naravni poti razvijal dalje, verjetno pri drugem sesalcu. Natanko od katere živali je patogen preskočil na človeka, sicer še ni znano.
Trumpova administracije je sicer obveščevalnim agencijam podala tudi navodila, naj ugotovijo, ali sta Kitajska in Svetovna zdravstvena organizacija prikrivali informacije ob začetku izbruha, je razkril NBC News.
Različnim interpretacijam izvora virusa želijo priti do dna tudi v Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO). Izrazili so namreč upanje, da jih bo Kitajska povabila k sodelovanju pri preiskavah živalskega izvora novega koronavirusa. Tiskovni predstavnik WHO Tarik Jašarević je navedel, da trenutno niso vključeni v nobeno od preiskav o izvoru pandemije. Po njegovih informacijah na Kitajskem med drugim preučujejo primere okužb v Vuhanu in okolici ob koncu lanskega leta, obenem pa potekajo preiskave tržnic in kmetij, na katerih so najprej zaznali okužbo z novim koronavirusom pri človeku.
Kakšno vlogo naj bi imel inštitut za virologijo v Vuhanu?
Inštitut za virologijo v Vuhanu je bil ustanovljen v 50. letih prejšnjega stoletja. Znotraj inštituta je poseben laboratorij, kjer hranijo izjemno nevarne patogene, za katere obstaja le malo cepiv ali učinkovitih zdravil. V delu laboratorija preučujejo tudi različne oblike koronavirusov. Laboratorij se je odprl leta 2015 s pomočjo Francije, stal pa je 44 milijonov dolarjev (okoli 40 milijonov evrov). Večina osebja se je izobraževala v podobnem inštitutu v francoskem Lyonu.
Do zdaj je sicer koronavirus zahteval 230.000 žrtev po vsem svetu, samo v ZDA pa 63.000. 3,2 milijona ljudi se je z virusom okužilo, od tega milijon Američanov.
KOMENTARJI (215)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.